Method feeder krmítko

Method feeder je velmi variabilní rybolovná technika a každý rybář k němu může přistupovat trochu jinak. Ať už chytáte s heavy feedery a 20 mm boiliesem, nebo máte 25 gramové krmítko a 5 mm peletu pod háčkem. Pořád je to method feeder.

Inzerce

Method feeder v dnešní podobě se k nám dostal ze zahraničí a postupně si získal oblibu českých rybářů. Nevím, ve které zemi se poprvé objevil princip plochého krmítka a jaký tam byl vývoj. Každopádně jsou dvě země, které jsou pro mě spojené s method feederem nejvíce – Anglie a Maďarsko.

V obou těchto zemích má method feeder velkou tradici a je zde mnoho známých rybářů, které tuto metodu popularizují a dále rozvíjí. V obou zemích se chytá method feeder odlišným způsobem a můžeme tak použít označení jako anglický styl (škola), nebo maďarský styl (škola) method feederu.

Anglická method feederová škola

Anglická větev method feederu je hodně jemná. Obecně se používají menší  a lehčí krmítka. Montáž doplňuje tneký vlasec a drobný háček. Nástrahy se používají drobnější.

Kdybych měl uvést konkrétní příklad jemnější anglické sestavy pro method feeder, může to být malé 20g krmítko, návazec z 0,14 mm vlasce, háček 14 a na něm dva červi. Mezi nástrahami nechybí tradiční jako jsou červi, pečivo, lančmít ani moderní pelety, dumblesky , miniboilies.

Angličani s oblibou loví  v blízkosti břehů nebo ostrovů, ale na větších revírech samozřejmě sáhnou také po místech na otevřené vodě. Jemnějšímu stylu lovu podřizují také použité vybavení. Pruty vybírají podle vzdálenosti lovu, nikoliv velikosti cílové ryby. Takže na lov do 30 metrů klidně použijí 3m prut s vrhací zátěží do 40 g. A to i na větší ryby.

Maďarská method feederová škola

Maďaři chytají více hrubší pojetí method feederu. Více se tento maďarský způsob blíží kaprařině. Maďarská škola rybářů používá větší a těžší krmítka, často jsou opatřená delší plastovou trubičkou proti zamotání.

Krmítko 40-60 g  v kombinaci s háčkem č. 6-10 a větší nástrahou pod háčkem jsou typické. Častěji se zde také chytá na větší vzdálenosti 50m+. Používají se pruty z kategorií medium-heavy až heavy a navijáky spíše připomínají kaprařinu. Je to efektivní metoda pro lov kaprů na rozsáhlých revírech.

A co v Česku?

Method feeder v českém pojetí mi přijde někde mezi oběma zmíněnými styly. Pokud máme k nějakému stylu blíže, tak, podle mě, spíše  k tomu maďarskému těžšímu. Ale samozřejmě každý chytá po svém a velmi záleží také na typu a velikosti revíru.

Závěr

Rozdělení na maďarskou a anglickou školu se nedá brát nějak striktně. Nemám obavu, že i Maďaři umí chytat jemně. Stejně tak Angličani by jistě dokázali přitvrdit, pokud by to situace vyžadovala. Chytat se dá různými způsoby a byla by chyba domnívat se, že jen to jedno naše pojetí je jediné správné. Také záleží na podmínkách k lovu.

A jaký způsob lovu na method feeder je váš oblíbený?

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,25 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno