Method feeder s malým krmítkem
Method feeder s malým krmítkem

Dnes to bude krátké zamyšlení o chytání s malými krmítky. Jak jsem si v minulém roce opakovaně vyzkoušel, malá krmítka fungují. A fungují dobře. A rozhodně se o nich nedá říci, že by byla vhodná jen na menší ryby. Průměrná velikost ryb se mi s malými krmítky nijak nezměnila oproti větším krmítkům.

Když jsem poprvé nasadil o velikost menší krmítko, očekával jsem že budu čekat na záběr delší dobu. Nebo že budu chytat menší ryby, než doposud. Nic z toho se ale nestalo. Záběry od kaprů na rozkrmeném místě přicházely dál v pravidelných intervalech. To se opakovalo několikrát a pak už následovala série vycházek, kdy jsem nasazoval malé method krmítko rovnou od začátku.

Snažil jsem se přijít na to, proč malá krmítka při method feederu fungují přinejmenším stejně dobře, jako větší krmítka. Vysvětluji si to tím, že o něco menší hromádka krmení v konkurenci více kaprů vyvolá ještě větší konkurenční boj. Ryby mají neustále pocit nedostatku. Další věc je, že taková malá dávka je “na jedno srknutí” i pro menší ryby. Kapr možná krmení vyluxuje rychleji a rychleji se tak dostane i k nástraze.

Každopádně použití malých krmítek má z mého pohledu i další výhody. S malým krmítkem při podobné efektivitě chytání spotřebujete méně krmení. Spotřeba krmení u methodu není obecně moc velká a  s malými krmítky je ještě menší. Nízká spotřeba krmení může být dobrý důvod k použití o něco dražších směsí, vystačí na delší dobu. Malá krmítka jsou obvykle také lehčí, takže umožňují použití jemnější sestavy a menších háčků. To  může zase přinést nějaký záběr navíc.

Nevýhoda menších krmítek je v tom, že nejsou kvůli nižší zátěži vhodná na lov ve větších vzdálenostech. Sice létají dobře, ale na větší vzdálenost je problém vypnout vlasec, aniž byste pohnuli s krmítkem. Jsou tedy vhodná spíše na kratší a střední vzdálenosti, cca do 35 metrů.

Rozhodně nechci tvrdit, že malá krmítka jsou vždy lepší. Jsou situace, kdy je výhodnější dostat do vody větší množství krmení s každým náhozem. Pokud ve vás ale malá krmítka nebudí příliš důvěru, a ještě jste je nezkoušeli, zkuste jim dát šanci. Jsou vhodná do chladnějších období roku, ale dobrou práci odvádějí i během letních měsíců.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno