Feederové návazce v krabičce

V tomto článku vám ukážu, jak docílíte vždy stejné a přesné délky návazců na feeder. Mít návazce v přesné délce má minimálně dvě velké výhody. První výborná věc je, že se vám dobře vlezou do futrálu na návazce. Některé futrály fungují optimálně pouze pokud máte návazec přesné délky pro kterou je futrál připravený.

Druhá, možná ještě větší výhoda, je, že víte přesně s jakou délkou chytáte. Díky tomu víte, jaká délka návazce opravdu funguje a neřídíte se pouze odhady. Vsadím se, že bez měření bude návazec o délce 20 cm pokaždé trochu jinak dlouhý.

Co k tomu budeme potřebovat

Pro výrobu přesně dlouhých návazců budeme potřebovat: vazač smyček (loop tyer), krabičku pro odměření přesné délky návazce (nebo jinou pomůcku na odměření délky), návazcový silon, ostré háčky a nůžky. Doporučuji také použití nekonečných zarážek, které velice urychlí výměnu nástrah pod háčkem během lovu.

pomůcky na výrobu návazců
Pomůcky na výrobu návazců

Postup přípravy návazců

Názornou ukázku vázání si předvedeme na přípravě krátkých návazců na method feeder o délce 10 cm. A budeme připravovat návazec s vlasovým přívěsem a nekonečnou zarážkou. Postup by byl obdobný i pro delší návazce a pro vázání háčků bez vlasového přívěsu. Na jednom konci připravených návazců bude háček a na druhém konci smyčka. Díky smyčce se dají návazce snadno a rychle měnit.

Navázání háčku

Z cívky návazcového silonu si odvinu kus volného vlasce. Zatím ho nestříhám. Nejprve si udělám na jeho konci očko k vlasovému přívěsu. Na volný konec vlasce nejprve navleču nekonečnou zarážku. Zarážku posunu kousek od konce, abych pohodlně udělal smyčku v délce 1,5-2 cm. Délka smyčky mi určí délku vlasového přívěsu.

Smyčka se zarážkou
Smyčka se zarážkou

Smyčku uvážu pomocí dvojitého osmičkového uzlu, pořádně ji dotáhnu a odstříhnu tak, aby zbyl max. 1mm dlouhý konec. Jakmile mám smyčku s nekonečnou zarážkou připravenou, odstřihnu si kus návazcového vlasce tak, abych měl alespoň o 15 cm delší konec, než bude délka návazce.

Následuje téměř klasické bezuzlové vázání háčku. Vlasec provleču očkem háčku ve směru zezadu dopředu. Háček na vlasc posunu tak, aby uzlík smyčky byl těsně pod očkem háčku.

Háček je připravený na bezuzlové vázání
Háček je připravený na bezuzlové vázání

Omotám háček 15-20 otočkami, dvěma otočkami se vrátím nahoru a vlasec znovu provleču očkem ve směru zezadu dopředu. Pořádně utáhneme a háček je připravený.

Navázaný háček
Navázaný háček

Odměření přesné délky

Teď si háček zaháknu do krabičky na měření délky návazců a volný vlasec omotám okolo kolíku v požadované délce. V mém případě 10 cm. Stisknu ohnutý vlasec pevně oběma prsty aby mi naměřené délka zůstala v ohybu. Místo této krabičky se dá použít i jakákoliv jiná pomůcka na přesné odměření délky. Doma si můžete měrku vyrobit sami ze dřevěné desky a několika hřebíčků.

Odměření délky návazce
Odměření délky návazce
Sejmutí délky
Stiskněte pevně naměřený vlasec a opatrně ho sundejte z kolíku

Navázání smyčky

Nyní přijde na řadu vazač smyček. Zdvojený vlasce s přesně odměřenou délku přehnu přes vazač, dvakrát ho zkroutím. Poté koncovou smyčku navleču do vnitřního výběžku vazače. Stáhnu opatrně  smyčku z vnějšku vazače a pořádně dotáhnu. Máme hotovo.

Zdvojený vlasec přehnu zespoda pře vazač
Zdvojený vlasec přehneme zespoda přes vazač
Dvakrát zkroutím zdvojený vlasec
Dvakrát zkroutím zdvojený vlasec

 

Koncovou smyčku vlasce navlečeme do vnitřního očka vazače.
Koncovou smyčku vlasce navlečeme do vnitřního očka vazače. Následně svlečeme vlasec z vnějšku vazače.
Nakonec uzlík pořádně dotáhněte
Nakonec uzlík pořádně dotáhněte

Video: Práce s vazačem smyček

Délka od vrcholu obloučku háčku ke konci smyčky je přesně 10 cm. Tento návazec se perfektně vejde do mé krabičky na návazce. Nepadá z ní a zůstane napnutý. Takto můžu do krabičky na jednu pozici přidat nad sebe až pět návazců. Všechny budou stejně dlouhé.

První návazec je hotový
První návazec je hotový
Hotové návazce
Výsledek: jeden návazec je jako druhý a všechny dobře drží v pouzdru

Tip na závěr

Pokud použijete podobnou krabičku na návazce, jako je na obrázku, dávejte si vždy na jednu pozici nad sebe pouze stejné návazce. Myslím tím stejnou délku, háček, průměr vlasce. Pod každou pozici si lihovým fixem můžete napsat velikost použitého háčku a průměr vlasce a případně datum vázání a další informace. Udržíte si tak pořádek v návazcích a nebudete muset zdlouhavě hledat správný návazec u vody.

 

 

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, mohu se zeptat na značku a typ krabičky na návazce použité v tomto článku? Za odpověď předem děkuji a příjemný den.

    • Dobrý den, krabička je od firmy Preston. Na e-shopu už jsem tu stejnou nenašel. Podobné krabičky v jiných rozměrech se prodávají pod označením Preston Method Hooklength system. Případně můžu doporučit i vylepšenou verzi této krabičky Preston Hooklength Box small (na method návazce) a Preston Hooklength Box large (na návazce an kalsický feeder). Já mám tu delší verzi large a je perfektní. Snadněji se otevírá, má lepší pant a zavírání na magnety.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno