Hotové návazce
Výsledek: jeden návazec je jako druhý a všechny dobře drží v pouzdru

Délka návazců na feeder je často probírané téma. Správná délka záleží na celé řadě okolností. Neexistuje žádná univerzálně platná odpověď na optimální délku návazce. Na druhou stranu není volba délky návazce ani žádná raketová věda. Rád bych proto začínajícím rybářům poskytl jednoduchý návod, jak nad délkou návazce přemýšlet.

Podle způsobu rybolovu

Základní otázka je, zda budete chytat na klasický feeder, nebo method feeder. U method feederu je volba jednoduchá. Optimální výchozí délka návazce pro method feeder je 10 cm. Jen málokdy volím kratší nebo delší návazce při tomto způsobu rybolovu.

U klasického feederu může být rozpětí pro délky návazců od 10 cm do více než jednoho metru. Je potřeba délku dále přizpůsobit podle dalších kritérií.

Podle typu revíru

Obecně platí, že na tekoucích vodách se používají delší návazce, než na stojatých vodách. Jak to může vypadat v praxi? Na stojatou vodu (rybníky, nádrže, slepá ramena…) můžete začít s návazcem v rozpětí 25 – 50 cm.

Na tekoucí vody (řeky, říčky, potoky, kanály) může být výchozí délka návazce v rozpětí 50-80 cm.

Podle cílové ryby a pohybu ryb

Délka návazce se může odvíjet také podle druhu ryby, na který cílíte. Co si pod tím představit? Záleží na chování ryb při sbírání potravy. Některé ryby se pohybují pomalu a potravu přijímají u dna, jiné druhy ryb potravu zvednou ze dna a ujíždí s ní dál.

Záleží také, jestli nástrahu servírujete na rozkrmeném místě, kde se ryby zdržují v hejnu a pomalu projíždí a sbírají, nebo jestli se snažíte přilákat na nástrahu jednotlivé ryby, které proplouvají okolo a jsou více v pohybu.

Obecně platí, že pro ryby, které jsou více v pohybu, mohou fungovat lépe delší návazce a pro pomalu proplouvající ryby u dna spíše kratší návazce.

Upravujte délku návazce podle úspěšnosti

Když začnete chytat s jednou délkou návazce a ukáže se, že úspěšnost záseku a zdolaných ryb není optimální, nebuďte líní a zkuste změnu. Tady jsou nejčastější důvody pro zkrácení nebo prodloužení návazce:

Kdy zkrátit návazec:

  • daří se vám proměňovat záběry, ale ryby mají háček příliš hluboko
  • záběry nejsou čitelné a vytahujete ryby i když nebyl vidět žádný pohyb na špičce

Kdy prodloužit návazec:

  • nedaří se vám proměňovat záběry
  • záběry jsou hodně prudké a špatně se trefují
  • ryby při záseku nebo zdolávání často padají

Naopak optimální stav, kdy není potřeba měnit délku návazce, může vypadat takto:

  • jasně čitelné záběry
  • dobrá úspěšnost záseku i zdolávání
  • ryby mají háček ve spodním patře nebo v koutku

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (18 hlasů, průměr: 4,83 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno