Feederové podběráky

2
1643
feederový podběrák
Inzerce

Aktualizováno:

Podběrák při lovu na feeder jednou z klíčových součástí výbavy. Jeho výběr se rozhodně nevyplácí podcenit. Pro lov s feederovým pruty se používají podběráky s dlouhou podběrákovou tyčkou. Na podběrákovou tyčku se nasazuje síťka, tzv. podběráková hlava. Stejné podběráky se používají například při lovu na plavanou.

Podběrákové tyčky

Podběrákové tyčky se liší svoji délkou, použitým materiálem a způsobem skládání. Tyčky mohou být buď dělené, kdy se jednotlivé části nasouvají do sebe, nebo teleskopické, které se vysunují podobně jako teleskopický prut.

Nejčastěji se podběrákové tyčky vyrábí z carbonu nebo z laminátu. Můžeme se setkat i s hliníkovými tyčkami. Carbonové tyčky jsou lehčí a pružnější, takže je s nimi snadnější manipulace než s laminátovými tyčkami. Jsou také o něco dražší.

Doporučuje se použít stejně dlouhou tyčku, jako je délka použitého prutu. Pokud chytáte na vysokém břehu, hodí se i delší tyčka. Já už dlouho používám ke svým 3,6 m prutům tyčky v délce 3 metry a na nižších březích je to dostačující délka.

Oblíbené podběrákové tyčky

Mivardi Xcelsion Net blue 3,5 m – uhlíková, zlatá střední cesta, univerzální

 

Browning Commando Power Net Handle 4m – sklolaminát, levná, delší

 

Mivardi podběráková tyč Power Net 3m – nízká cena, pro začátečníky

 

Delphin Podběráková tyč Atoma Feeder 4m – carbon

Podběrákové hlavy (síťky)

Podběráková hlava se k tyčce připevňuje pomocí závitu. Závity mají shodný rozměr u všech výrobců, takže nemusíte mít obavy, jestli bude podběráková hlava k vaší tyčce sedět.

Podběrákové hlavy na feeder mají po celé délce pevný rám ve tavru oka. Což je velký rozdíl oproti některým klasickým podběrákům, které často mívají dvě ramena spojená provazem. Díky pevnému rámu podběrák na feeder dobře drží svůj tvar a rybu do něj snáze navedeete. Rám může být kovový nebo plastový a má různé tvary – ovál, slza, plochý nebo na konci zalomený.

Pevný rám má nevýhodu v tom, že je neskladný na převoz. Některé podběrákové hlavy to mají vyřešené tak, že se dají v polovině složit.

Velikost podběrákové hlavy je daná jednak průměrem rámu a potom také hloubkou sítě. Nemusíte mít obavy z velikosti podběrákové hlavy, i do síťky v průměru 55 cm se dá dostat relativně velká ryba (5kg+). Každopádně byste velikost hlavy měli přizpůsobit cílové rybě.

Podběrákové hlavy se liší také materiálem síťky. Nejčastěji se vyrábí síťky z polyesterové síťoviny. Dalším typem jsou pogumované síťky nebo nylonové. U těch je výhoda, že se do nich nezachytává háček, nebo hřbetní ploutev ryby, jako do těch polyesterových.

Další rozdíl je ve velikosti ok síťky. Většími oky rychleji vyteče voda, ale mají tendenci častěji zachytit háček, montáž nebo hřbet ryby. Některé síťky mají dvě velikosti ok. Dno hlavy je z velmi jemné síťoviny s malými oky a po stranách je síťka s většími oky.

Oblíbené podběrákové hlavy

J.A.F. Capture Podběráková hlava Spirit Head – pogumovaná síťka

 

Mivardi Folding Nano – skládací hlava

 

Mivardi Team LN1 – nylonová síťka

 

Fox Podběráková hlava Specialist Landing Net MK2 24″

 

J.A.F. Capture Podběráková hlava First – nízká cena

 

Závěr

Nejvíc zamrzí ztráta ryby těsně před podběrákem. Dostatečně dlouhý a prostorný podběrák vám vylovení ryby velmi usnadní. Kvalitní podběráky pro lov na feeder mohou být poměrně drahé. Pro však začátek můžeze sehnat tyčku i síťku už od pár stovek.
I levnější feederový podběrák bude výrazně lepší než krátký univerzální podběrák.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

2 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj Pavle, náhodou jsem narazil zde na tvůj web z odkazu u nějakého videa a jediné co bych vytknul je, že u těch vybraných podběrákových hlav by bylo fajn dát odkazy aby to člověk který by si je chtěl prohlédnout, nemusel někde opisovat nebo copírovat apod. 🙂 Jinak hezký web, tak ať se daří.

    • Ahoj Kamile, díky za komentář. Pod každou podběrákovou hlavou je prolink na Heureku. Nezobrazuje se ti? Zkus si případně stránku otevřít v jiném prohlížeči.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno