Feeder s pletenkou

Dnes trochu rozebereme výhody a nevýhody chytání na vlasec nebo pletenku. S chytáním, kdy a kde co použít, jsem laboroval poměrně dlouho. Má to své skryté pro a proti. Třeba poprvé, kdy jsem nasadil pletenku, tak hned prvních pár záběrů jsem urazil. Okamžitý kontakt a neprůtažnost udělali své.

Proto jsem začínal používat „šokovku“. Osobně dopředu dávám dvě délky prutu měkčího monofilu, aby mě celou sestavu odpružil a pomohl překonat zdolávání kdy mám rybu pod prutem. Dnes i dělím pletenky kde jakou použít a kdy.

Kdy použít pletenku

Obecně nasazuji pletenku ze dvou důvodů: lov ve studené vodě na 20 m a dál a jemné záběry, které nejsou na vlasci vidět (vycucané červy, stržená nástraha atd). Velký rozdíl vidím i v druhu šňůr. Já požívám nejjemnější pletenky a nanofil s nosností okolo 3 až 4kg .

pletená šňůra Trabucco
Moje nejoblíbenější pletenka

Nanofil používám v zimě a u lehkých sestav (picker, light), protože nesaje vodu a rychleji ho dostanu pod vodu. Nevýhodou nanofilu je jeho náročnost na uzle. Klasické pletenky používám u chytání na větší vzdálenosti a s tvrdšími pruty a hlavně pokud nemrzne.

Nanofil
Nanofil jednička v zimě a pro jemné chytání

Kdy použít pletenku a kdy vlasec, je na každém z nás. Co vyhovuje jednomu druhému ne. Jak jsem již psal, obrovská výhoda pletenky je, že vidíme opravdu vše, co se děje s naší nástrahou a tak máme větší šanci zaseknout i ty nejjemnější záběry.

Jedinou nevýhodou je, že při chytání s tenkými návazci je potřeba cit pro zaseknutí a jemnější zdolávání. Ale to je všechno věcí tréninku a cviku. Pro srovnání po celý leden jsme kromě závodů chytali vždy jeden prut na pletenku a jeden na vlasec.

U stojek rozdílem 9:1 vyhrála pletenka na řece to bylo 50 na 50. Některý den, kdy záběry byly jemné, bylo nasazení pletenky k dobru. Pokud braly větší ryby s razancí, bylo lepší nasadit vlasec. Osobně všem doporučuji, aby na jedné cívce měli pletenku a na druhé monofil a vždy nasadili to, co je pro danou situaci vhodnější.

Sdílejte článek

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z maxima 5)
Loading...
325 zobrazení

Petr Kabát

Chytá feeder závodně. Vyhrál Mistrovství ČR LRU Feeder a má na kontě mnoho dalších titulů z republikových i mezinárodních soutěží ve feederu. Pořádá feederové závody Kabátova zimní liga

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

shares