Distanční tyče na feeder
Distanční tyče na feeder

V novém mini seriálu článků si postupně představíme některé více i méně známé pomůcky při lovu na feeder. Úvodní díl série se bude věnovat distančním tyčím. Distanční tyče jsou naprosto běžné mezi závodními rybáři, ale u rekreačních rybářů je zas tak často nevídám.

Co jsou distanční tyče

Distanční tyče slouží k měření vzdálenosti na kterou chytáme a hlavně pomáhají s přesností chytání. Jsou to dvě zhruba půl metru dlouhé kovové tyčky se špičkami na koncích. Princip jejich použití je jednoduchý. Zapíchnou se do země a mezi nimi odmotáte vlasec z navijáku.

Počítáme kolik otoček okolo tyčí uděláte a tím určíme vzdálenost na vlasci na jakou budeme chytat. Na této vzdálenosti si vlasec zaklipujeme nebo nějak označíme (např. fixem). Poté můžeme vlasec z tyčí opět navinout zpět na naviják.

Jak se používají distanční tyče

Distanční tyče zapíchneme do země v přesné vzdálenosti od sebe (např. 3 nebo 5 metrů). Vzdálenost se dá odměřit napnutým provázkem mezi tyčemi nebo podle délky podběrákové tyče. Je dobré znát přesnou vzdálenost mezi tyčemi, abyste si mohli spočítat na jakou vzdálenost nahazujete. Budete tak vědět pro příště jaká vzdálenost vám na daném revíru (ne)fungovala.

Když máme tyče rozmístěné v zemi, na první tyčku navlečeme krmítko nebo omotáme konec vlasce. Následně omotáváme vlasec okolo obou tyčí a počítáme délky. Na začátku lovu si buď řeknu, že chci zkusit chytat například na 30 metrů a napočítám si otočky podle této vzdálenosti. Když vymotám vlasec na třiceti metrech zaklipuji a smotám vlasec z tyčí zpět do navijáku.

Nebo to udělám naopak. Nahodím si nejprve do vzdálenosti, která se mi líbí. Zaklipuji si v této vzdálenosti a smotám vlasec. Následně si na distančních tyčích napočítám otočky ke klipu a tím zjistím zaklipovanou vzdálenost.

K čemu se distanční tyče hodí

Tady je několik nejčastějších příkladů a situací u vody, kdy se distanční tyče hodí:

  • měření vzdálenosti na jakou nahazujete
  • možnost opakovaně zaklipovat, pokud jste nucení kvůli rybě uvolnit klip, nebo pokud utrhnete nebo jiným způsobem ztratíte značku
  • možnost přenést stejnou lovnou vzdálenost na další prut(y)

Závěr

Chytat přesně můžete i bez distančních tyčí. Já jsem se jim dlouho vyhýbal. Dříve jsem používal značení vzdálenosti fixem a příležitostně jsem místo distanční tyčí použil klasické zavrtávací vidličky. Ty poslouží také dobře, ale při častějším použití mi na nich vadilo, že se vlasec často zachytával na různých místech vidličky a měření bylo zdlouhavé.

Distanční tyče jsem si oblíbil. Nepoužívám je úplně pokaždé, ale často. Jen lituji, že jsem si je nepořídil už mnohem dříve.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,25 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno