Chytání na feeder: jeden nebo dva pruty?

0
644
dva feederové pruty
Inzerce

Aktualizováno:

Při chytání na feeder často řeším dilema, jestli chytat na jeden nebo na dva pruty. Zákon umožňuje dva. Dají se ale dva pruty uhlídat?

Svého času jsem vyzkoušel téměř všechny možné kombinace lovu na feeder (kromě souběžné přívlače a muškaření). Rád bych se s vámi podělil o svoje poznatky.

Jeden samotný feederový prut

Tato kombinace se jeví jako téměř ideální. Pokud ryby berou, bohatě vám stačí jediný prut k tomu, abyste si dobře zachytali. Jedním prutem neplašíte tolik lovné místo. A nehrozí vám, že se překřížíte při nahazování nebo zdolávání ryby.

Profi feederové závody se chytají vždy jen s jedním prutem.

Jakmile se ale rybám nechce a záběry jsou jen občasné, začne vás hlodat, jestli by to se dvěma pruty nebylo lepší.

Dva feederové pruty na stejném místě

V mnoha situacích se vyplatí chytat na dva pruty ve stejném lovném místě. Jak už bylo řečeno, pokud záběry přichází jen občas, můžete si zvýšit šance na úlovek. Můžete také testovat dvě různé nástrahy, dvě různé montáže nebo délky návazců. Na všechny tyto případy jsou dva feedery výhodné.

Pokud chytám se dvěma feederovými pruty a ryby začnou dobře brát, jeden prut odkládám. Obvykle je to nejefektivnější.

Pokud se záběry rozjedou, je lepší jeden prut odložit. Pokud přesto chytáte na dva pruty, nezapomeňte si seřídit brzdu tak, aby se vám nestalo to, co je na videu.

Dva feederové pruty: jeden hlavní, druhý bokem

Druhou variantou se dvěma feedery je jeden mít jako hlavní (jako v první kapitole) a druhý mít hozený bokem na peletu, boilie nebo jinou selektivnější nástrahu.

Věnujete se hlavnímu feederu a druhý prut bokem čeká na lepší úlovek většího kapra nebo jiné trofejní ryby. Jen nezapomeňte povolit brzdu. Toto je jedna z mála situací, kdy se hodí využít na feeder naviják s volnoběžnou brzdou. Jako vedlejší feeder je vhodný prut z kategorie heavy.

Feederový prut + kaprový prut

V podstatě obdoba předchozího. Jen místo heavy feederu použijete kaprový prut. Výsledek je podobný, jen si můžete dovolit ještě hrubější montáž a silnější kmenový vlasec. Můžete využít i signalizátor záběru, abyste se o tento prut nemuseli starat.

feeder-kaprovy-prut

Feeder a plavaná

Na tuto kombinaci raději hned zapomeňte. Prošel jsem si tím a to včetně kombinace chytání na bič a na feeder. Zjistil jsem, že se opravdu nedá efektivně sledovat zároveň špička prutu a splávek ve vodě. U mě to skončilo tak, že s bičem mi uplaval kapr. Bič jsem nakonec zachránil s pomocí jiných rybářů.

Závěr

Po vyzkoušení téměř všech variant nejvíce času chytám podle prvních dvou variant – jeden feeder nebo dva feedery v jednom lovném místě. A jaká je vaše oblíbená kombinace?

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 4,67 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno