6 faktorů úspěchu při lovu na feeder

Mezi úspěšným a neúspěšným dnem na rybách je často velice úzká hranice. Pokaždé přitom může o úspěchu rozhodnout něco jiného. Zamýšlel jsem se, jaké jsou skutečné příčiny toho, jak jsme při rybolovu na feeder úspěšní. Došel jsem k šesti hlavním faktorům úspěchu, o které se s vámi dnes podělím.

Inzerce

Místo lovu

Místo lovu je podle mě jedna z nejdůležitějších věcí, které ovlivní výsledek rybolovu.

Je lepší chytat v mělké části revíru nebo na hloubce? Mám chytat v blízkosti břehu nebo ve větší vzdálenosti. Budou ryby u ostrova nebo na volné vodě?

místo lovu je klíčové
Správná volba místa lovu je důležitá

To jsou časté otázky, které při výběru místa řešíme. Ten, kdo si na ně odpoví správně, má z poloviny vyhráno. Při volbě místa je dobré si zjistit, jaká hloubka a jaký typ dna je na místě, kde se chystáme lovit.

U místa je ještě jedna důležitá věc. Udržte si místo, které jste si na začátku vybrali. Jinými slovy chytejte přesně. Držte se krmného fleku, kde se ryby zdržují.

Pokud výběr místa podceníme, musíme to dohnat jinými z faktorů. Například i na méně atraktivní místo se můžeme pokusit stáhnout ryby kvalitním krmením.

Doba lovu

Dost to souvisí s předchozí kapitolou o místě. Prostě je potřeba být ve správnou dobu na správném místě. Na některých revírech ryby berou lépe v ranních nebo večerních hodinách.

Důležité je také, jaké je aktuální počasí, teplota vody a obsah kyslíku ve vodě. Někdy jsou ryby extrémně aktivní a žravé, jindy spíše apatické. Ošemetné bývá období tření, kdy můžete slavit velké úspěchy i totálně vyhořet.

To podstatné ohledně aspektu doby lovu je, že pokud máte pocit, že vše děláte dobře a přesto se vám nedaří, může to být proto, že není zrovna příhodná doba pro krmení ryb.

Občas se mi stane, že jsem na stejném místě, jako předchozí den, všechno dělám stejně, ale ryby nespolupracují. Stačí změna počasí a všechno je jinak. Myslím si, že v každou dobu se dá nějaká ryba na feeder ulovit. Je potřeba se přizpůsobit podmínkám a zkoušet.

Krmení

Krmení je často podceňované a někdy zase naopak přeceňované. Atraktivní krmení je důležité. Často však není potřeba sahat po velmi drahých krmných směsích. Sice budou nejspíš fungovat. Ale možná byste stejnou parádu nadělali i s levnějším krmením.

Kvalita krmení je důležitá na závodech, kde máte konkurenci v ostatních rybářích. Při běžném chytání je spíš důležité, jak se krmení rozpadá, jestli pracuje u dna nebo i ve sloupci, jestli je typ krmení správný pro cílovou rybu, kterou chcete lovit.

Záleží také na tom, kolik a jakých pevných složek přidáte do krmení. Krmení můžete obohatit o kukuřici, konopí, řepku, červy, peletky, stříhané žížaly.

Na dobře zvoleném místě stačí i jednodušší krmení a zachytáte si dobře. Naopak na nevhodně zvoleném místě vás možná nezachrání ani nejdražší krmení.

Nástraha

Nástraha může být zásadní, pokud ryby nejsou příliš aktivní. Potom je velikost a druh nástrahy velmi důležitá. Pokud ryby berou ochotně, nemusí být nástraha to nejdůležitější.

A když se občas podaří, že cejni nebo kapři berou na hod, často zjistíte, že je jedno, jestli jsou na háčku červi nebo kukuřice.

Vybavení

Úplně snadno se mi to nepíše;-), ale vybavení fakt není ten zásadní aspekt úspěchu v rybaření. Špičkové pruty a navijáky jsou fajn, ale je to spíš otázka pohodlí pro rybáře. Dobře zachytat se dá i se základní levnou výbavou.

Co rozhodně doporučuji nepodcenit, je kmenový vlasec, návazcový materiál a háčky. Tyto součásti vám pomohou ke zdolání ryby. Pokud se vlasec trhá a háčky ohýbají, přicházíte zbytečně o ryby.

Naviják Shimano Exage pohled na cívku

Co se týká prutů a navijáků, stačí opravdu i levnější modely. Od prutu potřebujete, aby dostal krmítko na místo lovu, spolehlivě signalizoval záběry a pomohl při zdolávání ryby. V nenáročných podmínkách to zvládne i prut do 1500 Kč.

To stejné naviják. Stačí když bude spolehlivě fungovat při nahazování, bude mít plynulý chod brzdy a nerozpadne se hned při zdolávání ryby. Spousta navijáků do 1000 Kč tyto požadavky splňuje.

Montáž

Volba montáže může mít zásadní vliv na úspěch. Ale nastanou situace, kdy ani montáž nebude to nejdůležitější. Opět platí, že čím méně jsou ryby aktivní, tím je správná montáž důležitější.

Při volbě montáže na feeder bereme v potaz typ montáže (průběžná, páternoster…), zátěž krmítka, délka a tloušťka návazce a velikost a typ háčku. Pokud mix těchto věcí správně namícháte, bude montáž fungovat správně.

průběžná montáž

Na špatném místě vás ani montáž nezachrání. Montáž má za úkol přelstít rybu, zaseknout ji a úspěšně zdolat. Pokud máte například problém se zásekem, zkuste prodloužit návazec. Stejně tak, pokud vám padají ryby při zdolávání, prodlužte návazec nebo zvětšete háček.

Když ryby dobře spolupracují, je často jedno, jestli použijete průběžnou montáž, nebo nějakou jinou. Stejně tak může být v době silné aktivity ryb jedno, že používáte hrubší návazec a větší háček.

Štěstí

Štěstí je sedmý aspekt ze šesti, které tady uvádím. Nepočítám ho mezi ostatní faktory, protože je to věc, kterou těžko ovlivníte. Rybářům, kteří neřeší místo lovu, dobu, krmení ani montáž, nezbývá nic jiného, než se spoléhat na štěstí.

Štěstí je v rybaření důležité. Ale úspěšnější budete, pokud budete u vody aktivní a nebudete jen spoléhat na štěstí a náhodu.

Závěr

Z různých reklamních článků často můžeme mít dojem, že stačí mít kvalitní krmení a nástrahy a úspěch se jistě dostaví. Ve skutečnosti to tak vždycky nemusí být. Volba správného krmení a nástrahy je důležitá. Ale často to není ta nejzásadnější věc, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu.

Moje doporučení na závěr? Snažte se aktivně ovlivnit, vše co můžete. A zároveň nepřeceňujte věci, které v danou chvíli nemají zásadní vliv.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (7 hlasů, průměr: 3,29 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno