method feeder
method feeder

Method feeder je velice efektivní a relativně snadný způsob rybolovu. Ale ani u method feederu není úspěch vždy zaručený. Pokud s method feederem teprve začínáte, přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby, které snižují účinnost této metody.

Posunutí krmítkem po nahození

Po náhozu musí krmítko zůstat ležet na místě. Hned při dopadu na hladinu a dno se totiž z krmítka uvolní část krmení případně pelet. Když s krmítkem následně posunete, rozptýlí se krmení do velkého krmení a tím přijdete o velkou výhodu methodu – koncentrace návnady a nástrahy na jedno místo.

Někteří rybáři těsně po náhozu začnou navíjet vlasec ve snaze co nejlépe ho napnout. Často namotají několik metrů o které se krmítko posune. Napnutí vlasce je samozřejmě důležité i u methodu. Jde to ale udělat i bez posunutí krmítka.

Jak to dělat správně

Po náhozu počkejte s napnutým vlascem, až krmítko dopadne na dno. Jakmile krmítko klesne začněte postupně vlasec dopínat. Můžete si pomoci potopením špičky prutu pod hladinu. Dopínejte vlasec postupně jen pomocí ohnuté špičky. Pokud krmítkem pohnete, při tomto stylu napínání si toho snadno všimnete, dojde k prudkému uvolnění vlasce.

Když krmítko po dně lehce klouže a nedaří se vám vypnout vlasec, zkuste použít těžší krmítko.

Příliš dlouhý návazec

Účinnost method feederu spočívá mimo jiné v krátkém návazci, díky kterému je nástraha v těsné blízkosti hromádky krmení. Návazec by měl být okolo 10 cm dlouhý, maximálně však 15 cm. Pokud použijete delší návazce, možná budete také chytat ryby, ale efektivita takové sestavy se sníží. Příliš dlouhými návazci se zbytečně připravíte o část záběrů.

Jak to dělat správně

Každý rybář má svoji osvědčenou délku návazce na method. Správně byste však měli délku návazce přizpůsobit vždy aktuální situaci. S 10 cm dlouhým návazcem na začátek obvykle nic nezkazíte. Když budete mít problém s proměňováním záběrů, nebo vám budou ryby padat při zdolávání, zkuste návazec mírně prodloužit (případně zkusit jiný typ háčku).

Jestli máte pocit, že ryby jsou na vašem lovném míst a záběrů je málo, můžete naopak zkusit návazec o kousek zkrátit.

Silný zásek

Příliš silný zásek je častý nešvar při lovu na method feeder. Rybáři, kteří jsou zvyklí z klasické položené nebo lovu kaprů na vělkou vzdálenost se do záseku umí pořádně opřít. U method feederu je to však na škodu.

Záběry u methodu jsou obvykle pořádné “ohýbáky” a prudkým zásekem spíše rybě háček vyříznete, případně utrhnete návazec. Navíc tím můžete rybě ublížit. Ryby se u methodu zaseknou téměř sami a většinou se prudce rozjedou.

Jak to dělat správně

Síla záseku závisí na vzdálenosti, na kterou lovíte a také na tom, jak vypadá záběr. Prudké záběry, kdy jde prut pomalu do vody, stačí řešit přizvednutím prutu. Když se špička uvolní a ryba se rozjede k vám, stačí začít navíjet a plynule napnout vlasec. Při ostatních situacích může jemné přiseknutí být na místě.

Pokud neumíte zasekávat pouze jemně, raději při method feederu nezasekávejte vůbec, pouze po záběru zvedněte prut a dopněte vlasec. Nevzdávejte to však po pár neúspěších, trénink dělá mistry, to platí i při zasekávání ryb.

Příliš slabý návazec

Rybáři, kteří přešly na method feeder z klasického feederu někdy používají nesmyslně slabé návazce. U method feederu nemají extrémně slabé návazce místo, jednak je jejich použití obvykle zbytečné a hlavně je nápor na krátký návazec u methodu mnohem větší, než u klasického feederu a snáze se utrhne.

Jak to dělat správně

Neplatí zde žádné dogma, ale mě osobně se osvědčilo používat na návazce pro method feeder silon nejméně o průměru 0,18 mm. Jestli chcete použít návazec z fluocarbonu, tak by měl být ještě o něco silnější, alespoň 0,20 mm. Fluocarbon má totiž mnohem nižší odolnost při prudkém tahu (což se u methodu stává běžně). Pokud k použití fluocarbonu nemáte dobrý důvod, doporučuji se mu raději vyhnout úplně.

Velký háček

Zbytečně velký háček také snižuje účinnost method feederu. Menší háčky se mohou snáze zachytit v tlamce ryby. Samozřejmě také příliš malý háček je chybou. Je dobré najít rozumný kompromis.

Jak to dělat správně

Velikost háčku byste měli v první řadě přizpůsobit velikosti nástrahy. Když chytáte na jedno zrnko kukuřice nebo 6 mm pelety, je háček velikosti 12-10 naprosto v pořádku. Větší háček musí přijít k boilie 12 mm. Velikost háčku by také měla být v rovnováze s vahou krmítka. Kombinace těžké krmítko a drobný háček by způsobila častější vyříznutí ryb.

Pokud potřebujete použít drobné nástrahy a těžší krmítko, zkuste alespoň háček ze silnějšího drátu, který bude lépe držet.

Závěr

Sám jsem si většinou těchto chyb musel projít sám. Když se těmto chybám vyhnete, budete mít náskok a výsledky v podobě pěkných úlovků se dostaví mnohem dříve. Znáte další časté chyby při lovu s method feederem? Podělte se s ostatními o svoje i cizí chyby.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno