3 vychytávky při lovu method feederem

7
758
krmítko method feeder
Inzerce

Aktualizováno:

Method feeder se vyznačuje svojí jednoduchostí. Základní rysy jsou ploché krmítko, krátký návazec a dokonalá prezentace nástrahy nad lákavým soustem method mixu. Mohlo by se zdát, že na tomto jednoduchém a účinném systému rybolovu není co vylepšovat. Ale opak je pravdou.

Když jsou ryby aktivní a dobře berou, není potřeba nic vymýšlet. Vystačíte si s klasickou method feederovou sestavou. Pokud ale ryby nejsou v optimálním rozpoložení, mohou o úspěchu rozhodovat drobnosti. A právě v těchto případech je dobré zkusit nějakou změnu a jít úlovku naproti.

Přináším svoje tři osvědčené tipy, které mi občas při method feederu pomohou k úlovku i v případech, kdy ryby úplně nespolupracují.

Přilepte kmenový vlasec ke dnu

Pokud jsou ryby opatrné a nedůvěřivé, může je kontakt s kmenovým vlascem vyplašit a odehnat od krmítka. Tento princip je v kaprařině všeobecně známý. Kapraři proto používají šňůrky s olověným jádrem a backleady. Díky nim vlasec co nejpřesněji kopíruje dno.

V method feederu se dá využít podobná taktika. Není přitom potřeba používat klasické postupy z kaprařiny. Stačí dát nad krmítko do vzdálenosti přibližně 50 cm plavačkový stoper a nad něj dát malé průběžné olůvko 2-5 g. To zajistí, že kmenový vlasec se v bezprostřední blízkosti krmítka spolehlivě přilepí ke dnu a nebude rušit ryby při zkoumání vaší nástrahy.

Stoper s malým olůvkem
Stoper s malým olůvkem 50 cm nad krmítkem

Toto dodatečné olůvko používám ve velmi studené vodě, pokud jsou ryby opatrné, nebo pokud mám větší množství falešných záběrů, takzvaných přejezdů.

 

Vyšší atraktivita krmítka je magnet na apatické ryby

Na přilákání ryby máte u method feederu jen malou hromádku method mixu s nástrahou na vrcholku. Proto musí být krmení i nástraha co nejatraktivnější, aby dokázali rybu zaujmout a vyprovokovat k akci.

Method mixy i peletky do krmítka jsou vyvinuté speciálně pro tyto účely. Někdy to ale nemusí stačit a vyplatí se ještě více sousto zatraktivnit. K tomuto účelu se dá použít nějaký posilovač nebo booster. Tím zakápnete nejen nástrahu, ale celou method feederovou “bábovičku”.

Takto vylepšené krmení šíří do vody mnohem intenzivnější pachové signály. Některé boostry lákají ryby i vizuálně, například zářivě barevným zákalem. To může vyprovokovat k záběru i apatické ryby.

Booster vytvoří kolem krmítka voňavý mrak

Booster zkouším používat  různých situacích. Výborně se hodí, když potřebujete chytat rychle nebo pokud nejsou záběry moc časté. Osvědčil se mi také ve studené vodě.

Nepohnout krmítkem na dně je základ úspěchu

Principem method feederu je, že nástraha leží uprostřed hromádky krmení. Aby to fungovalo, v žádném případě se po náhozu nesmí krmítko posunout po dně. Pokud si krmítko odtáhnete stranou od místa, kde se uvolnila první část voňavé nástrahy, rapidně tím snižujete účinnost.

Jak zábránit pohybu krmítka po dně? Stačí si pohlídat tři věci. Mějte dostatečně těžké krmítko. Platí, že čím dál od břehu lovíte, tím potřebujete těžší krmítko. Používejte jemnější špičky. U měkčí špičky je větší vůle v ohybu, než se pohne krmítko po dně.  A nakonec buďte opatrní při vypínání vlasce po náhozu. Pro dobrou signalizaci záběru potřebujete mít  vlasec napnutý. Po náhozu vlasec napínejte citlivě a postupně, aby se nestalo, že prudkým potažením krmítkem pohnete.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

7 KOMENTÁŘE

  1. No já nevím, ale princip Feederu je napnutý kmenový vlasec a ohnutá špička. Pokud by měla ta část 50cm spolehlivě ležet na dně jak je zde popisováno, tak by napnutí vlasce bylo mezi olůvkem a špičkou a to je nesmysl, protože olůvko má mít jak je zde psáno kolem 5g a zákonitě nemůže zůstat ležet na dně.

    • Funguje to i s tím 5g olůvkem, ale samozřejmě je potřeba to vyladit a přizpůsobit. Pokusím se to trochu rozvést. Používám to, když chci přilepit vlasec ke dnu. Takže už postavením prutu se snažím docílit toho, aby vlasec co nejvíce kopíroval dno. To znamená špičku dát co nejblíž k hladině. Pokud tímto stylem chytám v nějaké střední a větší vzdálenosti, např. od 25 metrů dál, tak i bez použití přídavného olůvka je vlasec okolo krmítka pár centimetrů nade dnem. V takové situaci opravdu stačí relativně lehlé olůvko, aby ten půl metr vlasce od krmítka položil na dno.
      Nefungovalo by to vždy. V situacích kdy jde vlasec od krmítka prudce nahoru by opravdu pár gramové olůvko nestačilo a zhoršovalo by to citlivost záběru. Např. pokud bych chytal se špičkou prutu nahoru, nebo při lovu v těsné blízkosti u břehu, ve velké hloubce. To jsou situace, kdy by toto malé zpětné olůvko opravdu nedávalo smysl.

      • Při malé hloubce a hodně citlivém chytání by to mohlo fungovat. Každopádně díky za odpověď a palec nahoru. Ať se Vám daří …

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno