Jak chytat kapry levně
Jak chytat kapry levně

Z reklamních článků a videí rybářských firem může mít občas člověk dojem, že bez drahého krmení a nástrah si u vody ani  neškrtnete. Opak je však pravdou. Není potřeba utrácet velké peníze, abyste si dobře zachytali.

Představím vám tři velmi levné a přitom účinné způsoby, jak se dají chytat kapři na feeder.

Vařená kukuřice + kukuřičný šrot

Tato taktika se hodí do teplejší vody od pozdního jara do začátku podzimu. Kapři kukuřici milují. Kukuřice je jedna z nejlevnějších a nejúčinnějších nástrah na kapry a kaprovité ryby. Nejlevnější úprava kukuřice pro rybaření je vařená kukuřice.

V zemědělských potřebách se dá koupit kukuřičné zrno i kukuřičný šrot okolo 10 Kč za kilo. Kukuřici je potřeba na 24 hodin namočit a poté vařit dokud nezačnou první zrnka praskat.

Při tomto způsobu lovu dávám do feederový krmítek (košíků) hlavně vařenou kukuřici a z obou stran ji zavíčkuji kukuřičným šrotem. Jako nástrahu použiji jedno až dvě zrnka kukuřice pod háček. Nahazuji pořád do stejného místa a tím si postupně vytvářím krmné místo plné kukuřice, které láká kapry.

Na úvod nakrmím pěti velkými krmítky a poté přehazuji po 10-15 minutách, než začnou chodit záběry.

Cena návnady+nástrahy: 10-20 Kč/vycházku

Method: strouhanka + dip a peletka

Téměř všude se dočtete, že pro method je vhodné používat kvalitní krmení a method mixy. To samozřejmě funguje a dá se takto nachytat velké množství ryb, i těch větších.

Pro lov kaprů běžné násadové velikosti je však nejdůležitější, aby bylo krmení v method krmítku hlavně atraktivní. Toho lze dosáhnout i výrazně levněji.

Při tomto způsobu lovu chytám na klasický method feeder, s tím rozdílem, že používám místo krmení pouze strouhanku. Lépe mi funguje strouhanka z bílého pečiva (rohlíků, toustového chleba).

Strouhanka sama o sobě rybám voní. Ale abychom tímto způsobem nechytali jenom droboť, je důležité tohle sousto trochu zatraktivnit pro kapry. K tomu slouží dipy a boostery. Tím, že krmítko se strouhankou zakápnete před nahozením dipem, zvýšíte výrazně atraktivitu sousta pro kapry.

Na háček dávám halibut peletu v průměru 6-10 mm, což je opět velmi levná a účinná nástraha na kapry. Dip s kapátkem vhodný k tomuto způsobu lovu se dá pořídit už od nějakých 150 Kč a vydrží nejméně na 20 vycházek. Strouhanku pořídíte za cenu okolo 20 Kč/kg. Pokud si ji vyrobíte doma ze starého pečiva, tak jsou náklady téměř nulové. Hrst halibut pelet, které za jednu vycházku vychytáte, vyjde na pár korun.

Tato taktika funguje celoročně, i ve velmi studené vodě. V teplé vodě přes léto může být problém s bílou rybou. Potom bývá účinnější ta první taktika.

Cena návnady+nástrahy: 10-30 Kč/vycházku

Method: pstruží granule + pelety

Pstruží granule jsou pro kapry velmi atraktivní návnada. Dají se na ně chytat kapři celoročně a jsou atraktivní i pro větší ryby.

Pstruží granule se dají pořídit od 60 Kč za kilo při nákupu většího množství. Jsou vynikající  levnou návnadou pro method feeder.

Granule používám v průměru 2-4 mm. Před lovem stačí je na pár minut namočit, poté slít a nechat chvíli odstát. Granule namočením výrazně zvýší objem. Jeden kilogram granulí mi vystačí na 3-4 kratší vycházky.

Na háček ke granulím dávám malou ovocnou peletu v průměru 6-10 mm. Může být i dumbleska nebo jiná podobná nástraha. Všechny tyto nástrahy se dají pořídit od 100 Kč za různě velká balení a obvykle jedno balení stačí na 10-20 vycházek.

Cena návnady+nástrahy: 25-35 Kč/vycházku

Závěr

Všechny tyto taktiky mám řádně prověřené. Na závody bych s tímto nešel, ale pro běžné chytání kaprů to funguje dobře.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (7 hlasů, průměr: 4,43 z 5)
Loading...
Inzerce

12 KOMENTÁŘE

  • Zdravím Radko, obecně 8-12, ale každý výrobce má trochu jiné číslování. Taky záleží, jak těžké krmítko používáte. Já můžu dát ruku do ohně za Trabucco XS Specimen ve velikosti 12 a Preston PR 39 ve velikostech 10 a 12. Tyto háčky sedí perfektně s krmítky 20-45g.

 1. Ahojky Pavle,jsem též začátečník jako kolega. Na studenou vodu,jaké krmení? sladké? Nebo je jepší kukuřička+červík a nebo co použít? A háček 8 Cover Dank Continentál Muga je dobrý? Díky za odpověď a petruv zdar.

  • Ahoj Václave, sladké krmení na zimu můžu doporučit, funguje dobře ve studené vodě. Háček co píšeš neznám, ale nepřijde mi podle tvaru moc vhodný na feeder v jemném pojetí. Taky bych použil na hrubší chytání kaprů v teplé vodě. Teď do chladné vody bych volil spíš nějaký z tenčího drátu, méně uzavřený a hlavně menší velikost – velikost 10-14 na method a 12-16 na klasický feeder. Oblíbené zimní nástrahy jsou červi, mrtví červi, toustový chleba, rohlík, kukuřice, případně drobné ovocné pelety nebo boilies.

   • Díky za radu. Jo a ještě něco prosím. Koupil jsem prut SPRO RIDGE F360/3+3 FEEDER MH/90 je dobrý díky

    • Ten prut neznám. Ale teď, když už ho máš koupený, je to stejně jedno. Vyzkoušíš ho a sám si uděláš názor. Důležité je, jestli bude vyhovovat tobě. Názory ostatních jsou vedlejší.

 2. Ahoj Pavle, mám otázku ohledně rozdílu mezi peletami na výkrm pstruhů a halibut peletami, které jsou běžně k dostání v rybářských prodejnách od různých výrobců. Chtěl bych je používat do method krmítka, tak mi jde zejména o lepivost, dobu přípravy a samozřejmě atraktivitu pro ryby. Máš s tím nějakou zkušenost, je tam rozdíl?

  • Ahoj, v atraktivitě pro ryby ani v době přípravy nevidím nijaký zásadní rozdíl. Používám obojí, a fungují mi dobře. Rozdíl bude nejspíš ve složení, ale mají podobné vlastnosti – oba druhy pelet je potřeba máčet o něco déle než pelety, které se prodávají přímo do method krmítek (např. od značek Sonubaits, MatchPro..)

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno