Rybářský řád je soubor pravidel a podmínek pro lov ryb, kterými se každý rybář musí řídit při rybaření. Rybářský řád platí na revírech Českého rybářského svazu (ČRS) a Moravského rybářského svazu (MRS). Každý rybář se musí s rybářským řádem seznámit a řídit se jím při rybolovu. Dodržování pravidel rybolovu podle rybářského řádu kontroluje rybářská stráž.
Rybářský řád se skládá z přehledu nejdůležitějšíchustanovení zákona č. 99/2004 Sb.
a vyhlášky č. 197/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů a stanovuje bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP).
Pokud lovíte na soukromém revíru, musíte se také řídit určitými pravidly. Ty však nevychází z rybářského řádu ČRS, ale stanovuje si je majitel soukromého revíru. Proto se před návštěvou revíru vždy informujte o pravidlech rybolovu přímo u provozovatele revíru.
Seznam svazových pstruhových a mimopstruhových revírů najdete v soupisu revírů, který je součástí rybářského řádu.
Obsah článku
Platnost rybářského řádu
Rybářský řád má vždy na obale uvedenou platnost. Obvykle se vydává s platností na dva roky. Pokud jsou druhý rok platnosti v řádu nějaké změny, uvedou se formou dodatku rybářského řádu.
Bližší podmínky se mohou mírně lišit také v rámci jednotlivých územních svazů. Je tedy potřeba si projít vždy aktuální rybářský řád pro daný územní svaz.
Co vše v rybářském řádu najdete
V rybářském řádu se nachází kompletní inforamce k tomu jaké způsoby rybolovu a kdy a za jakých podmínek je možné provádět. Zároveň tam najdete podmínky za kterých si můžete ponechat úlovky jednotlivých druhů ryb.
V rybářském řádu najdete například povolenou denní dodu lovu, lovné míry jednotlivých druhů ryb a doby hájení ryb.
Denní doba lovu ryb
Doba po kterou můžete rybařit je ohraničená a je stanovená rybářským řádem. Dobu lovu se liší v jednotlivých měsících a také je odlišná pro lov na mimopstruhových a pstruhových revírech. Na některých vybraných revírech je v letních měsících povolen lov nonstop. Pro podrobnější info čtěte podmínky k danému revíru.
Doba lovu na mimopstruhových revírech:
- v měsících duben, květen, červen, červenec, srpen a září: od 4 do 24 hodin
- v měsících říjen, listopad, prosinec, leden, únor a březen: od 5 do 22 hodin
Doba lovu na pstruhových revírech:
- v dubnu: od 6 do 20 hodin
- v květnu: od 6 do 21 hodin
- v červnu a červenci: od 5 do 22 hodin
- v srpnu: od 6 do 22 hodin
- v září: od 7 do 20 hodin
- v říjnu: od 7 do 19 hodin
- v listopadu: od 7 do 17 hodin
Lovné míry druhů ryb
Lovná míra je hranice délky, od které si lze ponechat ulovenou rybu. Pokud ryba dosáhne minimální míry a není její doba hájená, můžete si ji ponechat. Pokud některé druhy ryb nemají minimální míru stanovenou a nejsou hájené, můžete si je ponechat v jakékoliv velikosti.
Příklady míry ryb. Toto není kompletní výčet. Pro podrobné info si přečtěte rybářský řád. Míry některých ryb se mohou lišit v rámci územních svazů i jednotlivých revírů. Vždy je potřeba prostudovat podmínky pro konkrétní revír, který navštívíte.
- kapr obecný 40 cm
- amur bílý 50 cm
- candát obecný 45 cm
- lín obecný 25 cm (MRS) a 20 cm (ČRS)
- štika obecná 50 cm
- sumec velký 70 cm
- pstruh obecný 25 cm
- pstruh duhový 25 cm
Doba hájení druhů ryb
Pokud si chcete ulovenou rybu ponechat, musíte brát ohled také na doby hájení. Pokud rybu ulovíte v době jejího hájení, musíte ji pustit. Doba hájení je stanovená pouze u některých druhů ryb. Některé druhy jsou hájené celoročně. Příklady doby hájení uvádím. Není to kompletní přehled, opět doporučuji pročíst si rybářský řád.
- od 1. ledna do 15. června: bolen dravý, candát obecný, okoun říční, sumec velký, štika obecná
- od 1. září do 15. dubna: pstruh obecný
- od 1. září do 30. listopadu: úhoř říční
Kde najdete rybářský řád
Vytištěný rybářský řád (bližší podmínky) dostanete k povolence k lovu ryb. Rybářský řád je také často zveřejněný online na webu rybářského svazu, územních svazů nebo místních rybářských organizací.
Soupis revírů a bližší podmínky (2024/2025) pro jednotlivé územní svazy online:
- Rybářský řád ČRS 2024-2025
- Rybářský řád MRS 2023 pro mimopstruhové vody a pstruhové vody
- Středočeský ÚS
- Jihočeský ÚS
- Východočeský ÚS
- Moravskoslezský ÚS
- Západočeský ÚS 2023-2024
- Severočeský ÚS
- ÚS Praha
Často kladené otázky k rybářskému řádu
Jak dlouho můžu chytat ryby?
Na mimopstruhových revírech je doba po kterou můžete chytat ryby stanovena takto:
- v měsících duben, květen, červen, červenec, srpen a září: od 4 do 24 hodin
v měsících říjen, listopad, prosinec, leden, únor a březen: od 5 do 22 hodin
Na co se nesmí chytat ryby?
Při lovu ryb je podle rybářského řádu zakázáno používání prostředků výbušných, otravných nebo omamných látek a také používat bodců jakéhokoliv druhu, lapaček, udic bez prutů, dále vidlic a rozsošek, jakož i střílet ryby, tlouci ryby, chytat je na šňůry, do rukou a do ok.
Kdy končí lov ryb?
Rybolov musíte ukončit podle denní doby lovu uvedené v rybářském řádu nebo po ponechání maximálního limitu úlovků. Pro mimopstruhové revíry končí lov v měsících duben, květen, červen, červenec, srpen a září o půlnoci (ve 24:00) a v měsících říjen, listopad, prosinec, leden, únor a březen ve 22:00.
Limit úlovků na jeden den je 7 kg všech druhů ryb a nejvýše dva kusy kapra, štiky, candáta, bolena, sumce nebo jejich kombinace.
Kdy je v rybářských revírech hájená Hlavatka obecná?
Hlavatka obecná je hájená v době od 1. ledna do 30. září.
Jak daleko může být rybáře od prutů?
Není definovaná žádná přesná vzdálenost. Rybář musí v takové vzdálenosti od prutů, aby s nimi mohl bez prodlení manipulovat. Nesmí se používat systém samoseku. Záleží na posouzení rybářské stráže.
Kde se dá chytat ryby bez povolenky?
Pokud nemáte rybářský lístek a povolenku pro revíry Českého rybářského svazu (ČRS) nebo Moravského rybářského svazu (MRS), můžete využít možnosti lovu ryb na některém ze soukromých revíru. Soukromé revíry obvykle umožňují rybolov za jednorázový denní poplatek.
Kdy můžu chytat na dva pruty?
Na dva pruty lze chytat při lovu na položenou nebo plavanou.
Co musí mít rybář u sebe?
Mezi povinnou výbavu u vody patří: platný rybářský lístek, povolenku k lovu, Bližší podmínky výkonu rybářského práva, členskou legitimaci (pokud je členem MRS nebo ČRS), dále vyprošťovač háčků a míru pro zjištění délky úlovků.
Kdy se mohou chytat štiky?
Na mimopstruhových revírech se štika smí lovit od 16. června do 31. prosince.
Jak zapisovat úlovky ryb?
Před lovem je nutné zapsat do přehledu o docházce datum a revír (číslo revíru nebo jeho název). Pokud si chcete rybu druhu, který má stanovenou míru, musíte úlovek zapsat ihned po ponechání. Zapisuje se druh ryby, délka a váha.
Jak zapsat bílou rybu?
Zapisování druhů, které nemají stanovenou míru (například cejn, plotice) se provádí tak, že po ulovení a ponechání prvního kusu daného druhu ryby zapíšete do přehledu v povolence druh ryby. Počty kusů a hmotnosti zapíšete až při ukončení lovu.
Jak zapsat do povolenky nástražní rybky?
Pro zapisování nástražních rybek platí stejná pravidla jako při lovu ostatních ryb. Tedy zapíšete datum, revír, druh, po lovu počet a hmotnost úlovku.
Rybářský řád je největší paskvil není jednotný a ani ceny povolenek nejsou jednotné od příštího roku se má na orlíku platit celosvazová povolenka tím jihočeským rybářům seberou minimálně 540 hektarů svazové vody 2 třetiny orlíka leží v jihočeském kraji tak ať platí i jihočeská povolenka chtěl bych vydět jak by se zachovaly ostatní svazy kdyby musely mít celosvazovou povolenku na přehrady v jejich okolí
Netýká se to jen UN Orlík
Já bych osobně nechal jenom celosvazove povolenky,.
Tohle není jen rybářský řád ale také silniční vyhláška a řád chráněných oblastí. Dočtete se zde kde je zákaz vjezdu, jak a kde správně parkovat a podobné nesmysly co přísluší policii, nechápu co je rybářské stráži do toho kde zaparkuji auto, ano když se jí to nebude líbit může na mě policii zavolat, ale nechápu proč je to v rybářském řadu. Stejně tak si myslím že by rybářskou stráž mělo zajímat jestli nechytám na 3 pruty nebo na rybičku v květnu a ne kontrolovat jestli si náhodou nevařím na plynovém vaříči vodu na kafe, co je jim do toho? Pokud je to zakázané ať mě vynadá nebo dá pokutu nějaký ochránce přírody a ne rybářská stráž. Uvedl jsem dva příklady nesmyslů v rybářském řadu,ale je jich mnohem více, je mi 60 let, ryby chytám od 10 let, ale už jsem vším tak znechucen že uvažuji o tom že již povolenku kupovat nebudu.
No je to každého volba, jestli si za stanovených podmínek povolenku koupí nebo ne. A svazové vody nejsou jediná možnost.
Musím vám dát za pravdu. To co se děje v dnešní době je omezování rybářské svobody. Musím to tak nazvat.
1. Zapisování příchodu – je to jen o zjišťování kde se rybáři pohybují. Dříve chytím rybu a za píšu.
2. Hracholusky a povodí Berounky – zakázáno bivakování,ale povolen deštník a ten se taky ukotvuje jako bivak. Jaký rozdíl? Žádný. Nesmí se používat lehátka ani v deštníku.
Samé zákazy a omezení. To až budou elektronické povolenky, to bude chaos.
Ale co mě nejvíce rozčiluje, rybářská stráž si dovoluje na české rybáře, ale když chytí Ukrajinec na ty kašle, ty nekontrolujou. To je problém, který nejde akceptovat. Není stejný metr.
Vydržte snad se to zlepší, nic se nestane pokud budeme hubovat doma na gauči. V listopadu jdu na schůzi rybářského svazu. Snad tam bude rozumná debata o těchto problémech
Mate pravdu rybařsky řad jsou same zakazy a stale vetši tresty zapisete spatny datum nebo zapisete špatne čislo reviru tak vam berou povolenku !!!Kontroly porybnych i 2 x dennė! A ani nepozdravi!!Katastrofa tady v Bohuminė a okoli.Pak nasadi nemocne a male 30 cm kapry!! A vykazujou ze vysadili zdrave 50 cm!!!proste zlodejna! Zakazuji kmeni ze pry to znecistuje vodu!!!zakaz chytani na rybku menši než 15 cm???
Podněrák už není povinný?
Už nějakou dobu není podběrák povinný.
Chybí tam jedna důležitá věc, po vyplnění řádku ulovenou rybou musím/nebo nemusím opětovně vyplnit datum a revír? Výklady se různí, u nás to RS vyžaduje, že vyplněním řádku s rybou jsem ukončil lov, a musím znovu napsat docházku.
Ahoj Václave, díky za tip. Pokud by k tomu někdo našel nějaké info budu rád. Já jsem v BP nic takového nenašel. Pokud mám vyplněný datum a úlovek, tak bych předpokládal, že mám vše splněno a psát na nový řádek datum, abych ho mohl později prškrtnout mi přijde trochu divné.
Vyžádal jsem si stanovisko od ČRS, pan Šíma sdělil – zkráceně – že je dostačující zapsaná docházka s rybou a není třeba další zápis na nový řádek, a nemá to oporu v právních normách. MO to uznala, a již to nebudou vyžadovat.
Ahoj Václave, díky za doplnění informací. To je super, že jsi to vykomunikoval se svazem a MO.