Velká patentka ve výborné kondici
Velká patentka ve výborné kondici

Využití patentek v rybařině se týká především závodního rybolovu v disciplínách feeder a plavaná. V závodním rybaření se zažily pojmy malá patentka a velká patentka. Rozdíl, jak napovídá jejich označení, je tedy především v jejich velikosti a způsobu použití při samotném lovu.

Inzerce

Anglicky jsou patentky mezi rybáři známé pod označením Bloodworms nebo Jokers. Tyto názvy tak můžeme často číst na různých obalech nástrah či návnad.

Co je to patentka?

Patentky jsou larvy pakomárů (larvy létajícího hmyzu podobného komárovi), vyskytují se v několika velikostech a barevných variantách. V našich podmínkách se nejčastěji setkáváme ve světě rybaření s rudě zbarvenými patentkami.

Patentkám se přirozeně daří ve stojatých a pomalu tekoucích vodách s větším nánosem bahna. Životní cyklus patentky trvá jeden rok (od nakladení vajíček do výletu), proto se v revírech vyskytují celoročně a pro ryby jsou tak přirozenou součástí jejich celoroční potravy.

Velká patentka ve výborné kondici
Velká patentka ve výborné kondici

Využití patentek v rybaření

Vzhledem k poměrně vysoké ceně a nesnadnému přístupu k této nástraze/návnadě je využití patentek v rekreačním rybaření ojedinělé. V rekreačním rybaření se nejčastěji setkáváme s různými nástrahami či návnadami s příchutí či osobitou vůní patentek (různé druhy boilie, pelet, sypkých či tekutých posilovačů, dipů, boosterů aj.)

Využití patentek se týká především závodního rybolovu ve feederu a plavané. Disciplíny feeder i plavaná mají definováno určité množství patentek jako živých nástrah/návnad pro použití v konkrétním typu a délce závodu (1 kolo trvající 3-5h lovu). Množství patentek je kontrolováno před samotným závodem, kdy závodník předkládá ke kontrole živé nástrahy/návnady. Patentky jsou předkládány ve speciálních (cejchovaných) odměrných miskách.

„Malá“ patentka se využívá především jako návnada, tato se závodníky přidává do krmení či hlíny a plní funkci živé návnady na lovném místě. Po rozbalení z novin se patentka tzv. „separuje“ za použití velmi jemných hlín či speciálních rozmělňovačů práškového typu. Posypáním shluku malých patentek separátorem a jejich promnutím se od sebe oddělí jedinci, kteří spolu drží přirozenou vlhkostí a vzniká tak větší objem této návnady. Patentky mají větší tendenci k pohybu, který láká na krmné místo ryby.

Do vody je malá patentka dopravována spolu s krmením či hlínou. Ve feederu prostřednictvím feederového krmítka, buďto jako součást krmení nebo tzv. zátkováním (patentka tvoří střed náplně krmítka a okraje jsou zazátkovány krmením či hlínou). V případě plavané je to nejčastěji ve formě krmných koulí vytvořených z krmení a hlíny, do kterých je malá patentka přidána.

Malá patentka
Malá patentka připravena k přidání do feederového krmítka

„Velká“ patentka se využívá především jako nástraha, tato se závodníky nastražuje přímo na háček, který musí svými parametry odpovídat velikosti patentek (malé, velmi ostré háčky z tenkého drátku).

Nastražení velké patentky může být pro nezkušeného rybáře nesnadnou záležitostí. Velká patentka je poměrně malou, úzkou a křehkou nástrahou a je tedy třeba cviku a opatrnosti při jejím nastražování. Patentku je možno na háček nastražit různými způsoby. Způsobem jejího napíchnutí volíme prezentaci této nástrahy na háčku a ovlivňujeme její pohyb a chování. Patentky se nejčastěji napichují za hlavičkou – za tmavší a tvrdší konec jedince.
Další variantou může být napíchnutí za konec opačný či napíchnutí středem těla. V závodním rybaření se využívá lov na jednu či více patentek na háčku, oblíbený je i „chomáč“ např. 8-10 jedinců, případně kombinace s různými dalšími nástrahami jako jsou pinky, masní červi, kukly či hnojáci.

patentka nastražená na háčku
Možný způsob nastražení patentky na háčku

Obecně lze říct, že menší sousta na háčku volíme při větší letargii a neochotě ryb k záběrům a s přibývajícími záběry je možno patentek na háčku přidávat. Velké sousto, neboli „chomáč“ patentek, nejednou přinese i záběr velké ryby, v závodním slangu bonusovky.

Problémy s použitím patentek

Používání patentek jako vynikající návnady a nástrahy má ovšem také svá úskalí. Problémem číslo jedna je zmiňovaná vysoká cena a s ní spojené problematičtější pořízení patentek. Náročné je také uchovávání patentek. Patentky jsou velmi náchylné na teplotu, prostředí či kvalitu vody. Bohužel patentky není možné odložit do lednice jako masné červy, za 14 dní vyzvednout a hurá k vodě.
Jejich nastražení na háček vyžaduje cit a pečlivost, při neopatrném napíchnutí může patentka prasknout, vytéct. Po napíchnutí na háčku by patentka měla být v pohybu a zachovat si tvar. Dobrý pozor je třeba si dát i při nahazování a vyhnout se prudkým švihům, při kterých by patentka mohla z háčku spadnout.
Patentky často mohou přinést nežádoucí záběry malých ryb. Do krmného místa lákají malé ryby (plotice, cejnci, oukleje), které dělají prudké a nečitelné záběry a jejich zaseknutí může být obtížné. Patentky na háčku dlouho nevydrží (často pouze jeden záběr) a je tedy nutná jejich častá výměna.

Kde patentky získat?

Jelikož se patentky vyskytují na mnoha revírech, je možné si je nalovit. Tato varianta je ovšem velmi obtížná a náročná a vyžaduje určité znalosti a zkušenosti. Nutné je znát především vhodnou lokaci, kde se patentky vyskytují ve větším množství, mít vhodné vybavení pro jejich „lov“ – získávají se např. přesíváním přes síta z bahna, či podomácku vyrobenými přípravky a nástroji.

O mnoho jednodušším způsobem, jak patentky získat, je patentky koupit. Patentky lze koupit v rybářských potřebách, případně akvaristikách či dalších obchodech se zvířaty. I když patentky nejsou klasickým zbožím všech rybářských potřeb, tak je u mnoha prodejců možné si určité množství patentky objednat. V dnešní době připadá v úvaha i objednávka s dovozem přes internet.

Patentky se často dováží ze zahraničí (např. Ukrajina či Polsko).

Patentky se nejčastěji prodávají zabalené v novinách
Patentky se nejčastěji prodávají zabalené v novinách

Kolik patentky stojí?

Patentky patří mezi velmi drahé nástrahy/návnady a právě z tohoto důvodu se využívají především při závodním rybolovu. Jejich cena je rozdílná u různých dodavatelů, v různých ročních obdobích či při odběru různě velkého množství.

Patentky se prodávají nejčastěji zabalené v novinách, je ovšem možné narazit i na různé plastové krabičky či boxy.
Malá patentka je často dodávána jako balení 0,5 kg, zabalená v novinách. Cena za toto balení se běžně pohybuje od 150 do 300 Kč.
Velká patentka je prodávána od 0,1kg zabalená v novinách jako patentka malá. Cena za 0,5kg velké patentky se běžně pohybuje kolem 1.000 Kč.

Pozn. Uvedené ceny jsou orientační.

Jak se patentky uchovávají?

Uchovávání patentek je velká věda a mnoho závodníků preferuje různé způsoby, které přináší různé výsledky. Zvolit lze méně i více časově náročné způsoby. Obecně se po zakoupení patentky nejčastěji uchovávají ve vlhkých novinách, které jsou uložené v ledničce či chladícím boxu. Ideální je stálá teplota, tento způsob se používá pro krátkodobé uchovávání např. na závodní trati (mezi závodními dny) a tento způsob je využíván více pro patentku malou.

Lepším a náročnějším způsobem je uchovávání patentky ve vodě v nádobě (kýbl, vědro, miska) za použití síta pro „prolézání“ patentek. V nádobě je v malé hloubce ponořené jemné patentkové síto (očka cca 2 x 2 mm), přes které se nechají patentky prolézt. Živé patentky prolézají sítem do nádoby a mrtvé kusy zůstávají zachycené na sítu. Mrtvé kusy jsou odstraňovány. Voda v nádobě se mění několikrát denně. Někteří závodníci využívají i různé vzduchovací systémy do těchto nádob. Při správném provedení tohoto způsobu jsou patentky pro závod ve výborné kondici, jsou tvrdé, pohyblivé a mají krásnou rudou barvu.

Prolézání patentek přes síto
Prolézání patentek přes síto

Při samotném závodě jsou patentky uchovávány v různých miskách se sítky či bez, někteří závodníci preferují uchování při závodu na mokré látce, houbičkách či ve vlhkých novinách. Způsobů je mnoho a každý má svůj osvědčený recept.
Nejvíce využívaný způsob pro uchování velké patentky po dobu závodu je v misce s vodou, která je v průběhu závodu měněna a závodník z této misky patentky bere přímo k napíchnutí na háček.

Nejčastěji užívaným způsobem pro uchování malé patentky po dobu závodu je v misce, kde se nachází rozseparovaná patentka s hlínou a závodník z této misky bere patentky pro použití do krmení.

Někteří závodníci mají po dobu závodu část patentek uschovaných v chladícím boxu a postupně si je k použití přidávají na plato (přídavný stolek k závodní bedně). Plato, na kterém jsou živé nástrahy po dobu závodu bývá chráněno před slunečním zářením různými clonami (deštníky, stříškami).

Proč používat patentky?

Patentky jsou jednou z nejúspěšnějších a nejefektivnějších nástrah či návnad při lovu ryb jak závodním, tak rekreačním způsobem.

Jsou přirozenou potravou většiny ryb v našich vodách. Je možné chytit na ně téměř jakýkoliv druh a velikost ryby.

Při mnoha závodech ve feederu i v plavané jsou velmi důležitou nástrahou či návnadou a kvalitní patentka jak v krmení, tak na háčku, může být stěžejním faktorem ovlivňujícím úspěch či neúspěch v závodním sektoru.

Když se rybám nechce brát, je záběr od takového cejna důvodem k radosti
Když se rybám nechce brát, je záběr od takového cejna důvodem k radosti
Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...
Inzerce
Milan Koucký
Rybařím více než 20 let. Od roku 2013 se věnuji závodnímu feederu, jsem kapitánem feederového týmu MAVER feeder team Moravia, který jsem založil a probojoval se s ním až do nejvyšší feederové soutěže v ČR - I. Ligy LRU Feeder.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno