feeder v noci

Noční rybaření má své velké kouzlo. Po setmění se dá ulovit spousta zajímavých ryb, včetně těch největších kusů. Zvláště za teplých jarních a letních večerů je rybolov za tmy skvělý relax. Pro noční rybolov se dá využít feeder stejně dobře jako přes den. Při lovu na feeder v noci jsou pouze malé odlišnosti oproti dennímu rybaření.

Inzerce

Jaké druhy ryb se dají lovit v noci

Mezi časté noční úlovky na feeder patří kapři, líni, úhoři, candáti, sumci, velcí cejni a mnoho dalších druhů ryb. Ryby jako by za tmy ztrácely trochu obezřetnost a můžeme ulovit i větší a zkušenější kousky.

candát na feeder
Candát se dá dobře lovit v noci

Signalizace záběru za tmy

Hlavní problém, který je potřeba při nočním lovu na feeder vyřešit, je signalizace záběrů. Za tmy na špičky nejde vidět, proto si musíme pomoci. Jsou hned tři varianty, jak se to dá vyřešit.

  1. chemická světla (svítící tyčinky) na špičce prutu. Chemické světýlko na špičku můžete připevnit pomocí speciálního adaptéru nebo obyčejnou elektrikářskou lepící páskou, případně náplastí bez polštářku. Svítící tyčinku zlomíte a protřepete a ona začne svítit. Vydrží většinou celou noc. V základu stačí jedna tyčinka na každou špičku. Pro lepší signalizaci ale můžeme použít dvě světýlka na každou špičku. Pohyb dvou světel vůči sobě se snadněji sleduje. Při použití chemických světel na špičce si dávejte větší pozor, aby se vám vlasec neomotal okolo špičky a nezlomili jste si ji.
  2. feederový terč – pokud máte světlý feederový terč, můžete ho v noci nasvítit svítilnou nebo čelovkou a tmavé špičky na světlém pozadí dobře uvidíte. Použití terče ale vyžaduje abyste měli na břehu dostatek místa. Ne všude se dá terč využít.
  3. elektronický signalizátor záběru před špičkou. Hlásič, který běžně používají kapraři můžeme využít i u feederu. Signalizátor se umisťuje na vlasec, který vychází ze špičky směrem k vodě. Takže na rozdíl od kaprařiny až za prut. Jen je potřeba před zásekem vytáhnout vlasec z hlásiče. Jinak můžete vlasec o hlásič přetrhnout nebo si vlascem hlásič pořezat.

Tip: Chemická světýlka se dají snadno připevnit ke špičce pomocí adaptéru (foto)

adaptér na chemická světýlka
adaptér na chemická světýlka

Vhodná místa k nočnímu lovu

Na kapry můžete využít svá oblíbená denní místa. Zvláště pokud máte místo z celého dne rozkrmené. Mnoho druhů ryb se po setmění stahuje blíž ke břehu. Ať už to jsou dravci jako úhoři a candáti, nebo líni či kapři. Všichni se stahují za potravou do příbřežních partií.

Lov v těsné blízkosti břehu je pro mě v noci volbou číslo jedna.

noční kapr na feeder
V noci se dá u břehu ulovit taky slušný kapr

Nástrahy

V nástrahách na noční lov není velký rozdíl oproti lovu přes den. Snad jen méně rozhoduje barva a více pachová stopa. Po setmění nebývá tak aktivní rybí droboť, proto si můžeme dovolit použít i hodně atraktivní nástrahy jako rohlík, červi nebo žížalu a můžeme očekávat i na tyto nástrahy slušnější rybu. Po zahájení lovu dravců používám také mrtvou rybku nebo ocásek. Na tyto nástrahy se dá chytit candát a úhoř.

Žížala a červi jsou moje oblíbená volba na noc. Fungují skvěle a nikdy nevíte, co na tyto nástrahy vytáhnete.

Vybavení pro noční rybolov

Celkem logicky pro noční rybolov potřebujete dostatek osvětlení. Doporučuji mít v záloze víc variant. Nikdy nevíte, kdy vám svítilna vypoví službu. Základ je čelovka. Neztratí se ani stojací svítilna na baterky. Použít můžete i oblíbené olejové louče nebo naprostou klasiku – petrolejovou lampu. Když je nejhůř dá se posvítit i telefonem.

Já nejraději kombinuju čelovku s lampou na baterky a svíčkou ve skleničce. Nesvítím víc, než je nezbytně nutné. Nikdy nesviťte do vody, ryby to plaší.

Další nezbytnou výbavou je teplé oblečení a dobrá ochrana před rosou. Může být sebeteplejší den a vlahá noc, ale nad ránem vždycky padne rosa a vlhké chladno je velmi lezavé a nepříjemné. Pokud nechcete od jedné v noci toužebně vyhlížet první sluneční paprsky, nepodceňte oblečení. Proti rose vás ochrání rybářský deštník, přístřešek nebo celta.

Závěr

Na závěr ještě pár tipů. Na noční lov si všechno připravte už za světla. Porovnejte si věci, abyste vše důležité měli po ruce a abyste při odchodu něco nepřehlídli a nezapomněli u vody.

Netopýři často útočí na vlasec, protože si ho zřejmě spletou s kořistí. Chcete-li se vyhnout tomu, že budete vymotávat netopýra z vlasce, směřujte špičky co nejníže k vodě, aby byl úsek od špičky k hladině co nejkratší.

Pro noční lov je nezbytné naprosté ticho. Hluk a nadměrný pohyb u břehu ryby spolehlivě vyplaší.

Noční rybaření je kouzelné. Plné zvuků noční přírody. Můžete poslouchat štěkající srnce, nebo odhadovat váhu ryby, která právě vyskočila u protějšího břehu. To vše k nočnímu rybolovu patří. A třešničkou na dortu jsou zajímavé úlovky, které na vás po setmění čekají.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 2,67 z 5)
Loading...
Inzerce

4 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj,
    Pekné zhrnutie method feeder a stim všetko podstatné spojené sám som vyznávačom method feeder a nedám na to dopustiť prajem veľa takýchto článkov ktorých nie je podstata komerčnej reklamy tej či onej značky (aj bez najdrahších značiek sa dajú chytiť pekné ryby ::)

  2. Chci se zeptat při nočním lovu asi moc neřešís přesnost nahazování?A i v noci klipujes?A jak často prehazujes?To víš začátečník rád si nechám poradit:)

    • Záleží jak chytám, kde chytám a na jaké druhy ryb cílím. Každopádně s přesností je to v noci horší a osobně přesnost při nočním rybolovu celkem často neřeším. Když jsem u vody přes den a krmím si celý den místo a rybaření se protáhne do noci, tak se snažím pořád chytat na krmném fleku a klipuji i když to se směrem nemusí být 100%.
      Často mám noční chytání spojené s lovem v blízkosti břehu s aktivním hledáním ryb nebo s lovem dravců a to jsou všechno situace kdy neklipuji.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno