method feederrové krmítko s peletkami

V tomto článku najdete kompletní návod jak začít lovit na method feeder. Článek je určený pro všechny začínající a mírně pokročilé rybáře, kteří chtějí ovládnout základy lovu na method feeder. Method feeder je velmi efektivní způsob pro lov kaprů i jiných druhů kaprovitých ryb.

Inzerce

V článku se dozvíte vše podstatné od výběru vybavení, přes nástrahy, krmení až po montáže a techniku lovu.

Co je to method feeder

Method feeder je rybolovná technika, při které se používají speciální plochá krmítka. K lovu se používají feederové pruty s ohebnou špičkou, která signalizuje záběry. Methodová krmítka dopadnou na dno vždy plochou stranou se zátěží. Díky tomu je nástraha vždy na vrcholu hromádky lákavého krmení. Krátké návazce okolo 10 cm zajišťují vysokou efektivitu při samozáseku ryby.

6 faktorů úspěchu při lovu na feeder

Vybavení

Pro method feeder není potřeba žádná složitá výbava, stačí vám feederový prut, naviják, několik plochých krmítek a pár dalších drobností. Popíšeme si podrobněji, jak vybírat jednotlivé součásti vybavení.

Prut na method feeder

Prut je jednou z nejdůležitějších součástí výbavy pro lov na method feeder. Používají se klasické feederové pruty s výměnnými ohebnými špičkami. Špičky prutu slouží k signalizaci záběru. Pro method feeder jsou vhodné pruty s parabolickou nebo poloparabolickou akcí. To znamená, že při zdolávání se ohýbají tyto pruty v celé horní polovině, nebo při velkém zatížení dokonce po celé své délce.

video zdolávání kapra na method feeder
Parabolická akce prutu je u method feederu výhodu

Pruty s parabolickou akcí lépe utlumí výpady ryby a snižují riziko vyříznutí háčku u ryby. Při method feederu se používají krátké návazce, drobné háčky a relativně těžká krmítka. Riziko vyříznutí ryby je díky této kombinaci mnohem vyšší.

Podle čeho dále vybírat prut pro method feeder? Důležitými parametry jsou délka a vrhací zátěž (akce) prutu. Nejuniverzálnější délka je 3,6 metru (12 ft = 12 stop). S tímto prutem si vystačíte ve většině situací. Můžete s ním nahazovat na dostatečně velké vzdálenosti.

Delší prut, 3,9 m bych volil jen pro lov na extrémně velké vzdálenosti na velkých vodních nádržích nebo pro lov na velkých řekách. Kratší pruty v délce 3,0 nebo 3,3 metry se hodí, pokud pravidelně lovíte na kratší vzdálenosti nebo na revírech, kde je stísněné místo na břehu kvůli stromům.

Vrhací zátěž prutu určuje, jak těžké krmítko můžete s prutem použít. Je lepší mít vždy nějakou rezervu. Pokud chcete použít 30g krmítka, je dobré mít prut s vrhací zátěží nejméně 45 gramů. Nejčastěji se používají pruty s vrhací zátěží v rozmezí 40-150g. Opět záleží hlavně na vzdálenosti na které budete lovit. Čím větší vzdálenost lovu, tím těžší krmítko je potřeba použít.

Za univerzální vrhací zátěž prutu pro method feeder se dá považovat rozpětí 70-90g. Vedle vrhací zátěže se u prutů uvádí také akce, která je označená jako light, medium nebo heavy. Dále jsou ještě mezistupně jako medium-light, medium-heavy nebo extra-heavy. Toto označení je pouze orientační, každý výrobce ho má nastavené jinak.

Naviják na method feeder

Při lovu na method feeder je vcelku jedno, jestli používáte naviják s přední nebo zadní brzdou. Využít se dá také bojová a volnoběžná brzda. Důležité je, aby byla brzda dostatečně citlivá a měla plynulý chod. Brzda by měla jít snadno a rychle povolit nebo naopak utáhnout.

Naviják Ryobi Ecusima CD Sport Aspagus 4000
Naviják s přední brzdou

Velikost navijáku záleží na použitém prutu. Naviják by s prutem měl tvořit harmonický celek, který vám dobře padne do ruky Na light pruty se hodí velikost 30-40. Medium pruty bývají dobře vyvážené s navijáky velikosti 40 a na heavy pruty padnou velikosti 40-60.

Širší mělká cívka je výhodou pro delší hody. Opět záleží spíše na vašem vkusu jestli zvolíte, naviják s jednoduchou kličkou nebo dvojkličkou. Naviják by měl mít minimálně 3 ložiska. Převodový poměr navijáku je optimální v rozmezí 4,0:1 až 5,0:1. Kovová cívka s klipem je už dnes standard, který byste měli u nového navijáku požadovat.

Vlasec

Hlavní (=kmenový) vlasec pro method feeder by měl mít tyto vlastnosti: odolnost proti oděru, dobrá potápivost, nízká paměť a malá průtažnost. Průměr vlasce volte  přiměřený k ostatním částem sestavy. Pro method feeder považuji za rozumné minimum průměr vlasce 0,20 mm. Mnohem častěji se však používají průměru 0,22 – 0,26 mm. Pokud chytáte s těžkými krmítky nad 60g nebo v blízkosti překážek, může mít opodstatnění i vlasec o průměru 0,30 mm.

S9lu kmenového vlasce doporučuji volit o něco vyšší, než je tloušťka návazce. Mělo by platit, že pokud

Plochá krmítka

Plochá krmítka na method feeder dodává celá řada výrobců. Jednotlivá krmítka se od sebe liší velikostí, zátěží, tvarem, systémem žebrování a různých opor pro návnadu. Základní rozdělení krmítek může být podle toho, jestli jsou průběžná, nebo pevná s pružnou gumou.

Method feederová krmítka
Method feederová krmítka

Průběžná krmítka mají uvnitř trubičku, kterou prochází kmenový vlasec. Dále se mohou průběžná krmítka dělit na zcela průběžná nebo částečně fixovaná krmítka. Částečně fixovaná krmítka mají v dolní části dutinu, do které se vsune obratlík nebo rychlovýměnný korálek. Díky tomu fungují tato krmítka jako pevná montáž. Silnějším tahem se však obratlík z krmítka vysune a krmítko funguje jako průběžné.

Druhý typ krmítek funguje tak, že v horní části krmítko přivážete za očko ke kmenovému vlasci. Návazec je navázaný na pružné gumě, která vede krmítkem. Výhoda tohoto typu krmítek je, že guma tlumí prudké nárazy a snižuje tak riziko vyříznutí nebo utržení. Nevýhoda je, že guma v krmítku rychle stárne a snižuje se její pevnost. Hlavní nevýhoda je v tom, že tento systém je napevno a v případě utržení hlavního vlasce se ryba krmítka nezbaví a tahá ho za sebou.

Tuto nevýhodu vyřešili tvůrci krmítka Guru X-Safe method feeder. I když je v tomto krmítku guma, systém je pro rybu bezpečný, protože je pouze částečně fixovaný a při případném utržení se ryba krmítka snadno zbaví.

K většině druhů krmítek se dodávají různé typy formiček, které pomáhají nanášet krmení na krmítko. Krmítka pro method feeder se nejčastěji vyrábí v zátěžích 20-60 g. Na menší vzdálenost stačí krmítka 20-30g. S rostoucí vzdáleností je potřeba zvyšovat zátěž. Těžší krmítko snáze podpoří samozásek, ale hrozí u něj větší nebezpečí vyříznutí ryby při zdolávání.

Háčky

Háčky pro method feeder musí být pevné a ostré. Tím ale výčet požadovaných vlastností nekončí. Při method feederu se používají drobné háčky. Proto je potřeba, aby háčky byly ze silnějšího drátu, jinak by docházelo k častému vyříznutí háčku při zdolávání.

háčky pro method feeder
Velikost háčku by se měla přizpůsobit velikosti nástrahy

Existuje velké množství různých tvarů háčků, které se dají použít pro method feeder. Dají se použít háčky s očkem i lopatkou. Obecně se doporučuje používat háčky s rovným očkem, nebo očkem vyhnutým mírně ven. Oblouček háčku by měl být spíše širší nebo střední, ramínko háčku spíše střední nebo kratší. Špička háčku může být rovná nebo mírně zahnutá dovnitř háčku. Ve větší velikostech mohou dobře fungovat také uzavřené háčky ve tvaru G.

Nejčastěji používané velikosti háčků na method feeder jsou 14-6. Velikost háčku by se měla přizpůsobit především velikosti nástrahy a zátěži krmítka. Příliš drobné háčky s příliš těžkými krmítky jsou nevhodné. Stejně tak se nedoporučuje kombinovat velké háčky a lehká krmítka.

Návazcové materiály

Návazce pro method feeder můžeme vyrábět z klasického vlasce, z flucarbonu nebo z pletené šňůry. Raději používám návazce z vlasce nebo fluocarbonu. Pletená šňůra má vyšší nosnost což může být výhoda, ale zároveň i nevýhoda. S pletenou šňůrou totiž v případě utržení nejspíše povolí kmenový vlasec a ztratíte tak i krmítko.

návazcový materiál
Návazcový materiál pro method feeder

Pokud je návazec o něco slabší, tak je pravděpodobnější že v případě nouze povolí právě návazec a krmítko zůstane na hlavním vlasci. Pletená šňůrka má taky větší sklon k zamotávání při nahazování. To se dá však eliminovat dostatečně krátkým návazce a schováním nástrahy do krmení.

U vlasců volíme průměry v rozmezí 0,17-0,25 mm. U fluocarbonu nižších průměrů dejte pozor. Fluocarbon je mnohem citlivější na prudké pohyby a snáze se trhá při prudkých záběrech nebo zásecích. Používají se klasické feederová návazcové vlasce. U pletených šňůrek můžete sáhnout po jemnějších verzích kaprařských šňůr.

Další vybavení

Prošli jsme nejdůležitější části vybavení pro lov na method feeder. Mezi další nutnou výbavu patří: podpěra na prut, podběrák s dlouhou tyčí (optimálně alespoň 3 m), pohodlné křeslo, kbelík na míchání krmení, krabička s víčkem na máčení pelet, obústek pro snadné vytáhnutí háčku z tlamky.

Montáže

Montáž pro method feeder může být velice jednoduchá. Popíšeme si základní typy montáží pro method feeder, způsob jejich navázání a situace pro které se každá montáž hodí.

Návazce

Základní součástí montáží je krmítko a návazec. Nejprve si popíšeme postup přípravy návazce. Návazec pro method feeder bývá dlouhý v rozmezí 7-15 cm. Jak už jsme si řekli, může být z vlasce nebo pletené šňůry. Háček může být navázaný klasicky. Mnohem lépe však funguje umístění nástrahy pod háček na vlasový přívěs.

Proto častěji navazuji háčky na method feeder takzvanou bezuzlovou metodou vázání, kdy při navázání vznikne vlasový přívěs s očkem. Pokud vlasový přívěs nemáte, můžete nástrahu pod háček umístit pomocí silikonového kroužku nebo adaptéru, jak vidíte na fotce níže.

nastražení pelet
Rúzné způsoby nastražení pelet. Zleva: přímo na háček, na vlasovém přívěsu

Na druhé straně zakončuji návazec očkem, aby bylo možné ho snadno napojit na obratlík nebo rychlovýměnný korálek. Dobrá výchozí délka pro návazec je 10 cm. Pokud je málo záběrů, můžete zkusit návazec mírně zkrátit. Pokud vám ryby padají, zkuste návazec prodloužit (nebo změnit typ háčku).

Průběžná montáž

V podstatě základní nejjednodušší verzí method feederové montáže je plně průběžná montáž. Ploché krmítko volně klouže po hlavním vlasci. Pod krmítkem je gumový stopper a pod ním je hlavní vlasec spojený s návazcem pomocí obratlíku.

Nehledejte v tom žádnou složitost. I když je tato montáž za všech okolností průběžná, efekt samozáseku u ní také do značné míry funguje. Průběžnou montáž používám nejčastěji. Pouze pokud mám častější problém s neproměněnými záběry, zkouším částečně fixovanou montáž.

Částečně fixovaná montáž

Částečně fixovaná montáž je z větší části stejná, jako předchozí průběžná montáž. Jediný rozdíl je, že vynecháte gumový stopper a obratlík vsunete do dutinky ve spodní části krmítka. Tím se pevně spojí krmítko s návazcem, což podporuje samozásek vahou krmítka.

method feeeder montáž

U polofixované montáže je potřeba dbát na to, aby šel obratlík vysunout z krmítka lehkým tahem a nebyl v krmítku příliš natěsno.

Pevná montáž s gumou

Tato montáž se vyrábí za pomocí krmítek, které v sobě mají gumu. Krmítko se přiváže za horní oko na kmenový vlasec. Do kroužku, který je na gumě na spodní části krmítka se připevní návazec. Tento způsob vázání nedoporučuji používat, protože pevní montáže jsou vždycky větší riziko pro rybu, pokud dojde k utržení.

Helikoptéra s method feederovým krmítkem

Netradiční způsob, jak navázat method krmítko, je helikoptérová montáž. Na kmenový vlasec navlečete gumový plavačkový stopper, obratlík a druhý stopper. Stoppery zajistíte uzlíky proti pohybu. Asi 30 cm pod obratlíkem se stoppery připevníte na kmenový vlasec krmítko. Do obratlíku připevníte návazec a máte hotovo.

Celé montáž pak vypadá tak, že na konci kmenového vlasce je krmítko a cca 30 cm nad ním je na hlavním vlasci navlečený obratlík s návazcem. Obratlík je zajištěný proti pohybu gumovými stoppery. Tato montáž se hodí na bahnité dno.

Nástrahy

Mezi nejúspěšnější nástrahy na method feeder patří miniboilie (potápivé i plovoucí), pelety, kukuřice, červi. Dá se využít také rohlíkové boilie, jiná forma pečiva, těsto nebo např. luncheon meat. U nástrahy je potřeba zvolit správnou velikost, používají se spíše menší sousta boilie v průměrech 6-12 mm, 1-2 zrnka kukuřice.

pelety na feeder
Různé druhy pelet

Nástraha by měla být atraktivní jak pachovou stopou tak výraznou barvou. Velmi dobře fungují nástrahy, které jsou kontrastní proti použitému krmení. Tedy světlé nástrahy nad tmavým krmením a tmavé barvy nad světlým krmením.

Dipy a posilovače

Pro lepší atraktivitu nástrah můžeme použít také, posilovače, boostery, smáčedla, práškové dipy nebo sladidla. Pokud se rybám nechce příliš spolupracovat, může mít zatraktivnění nástrahy skvělé výsledky. Dipy podobné tomu na obrázku dole můžete navíc nanést na hotovou bábovičku krmení na krmítku.

Krmení do krmítka

Do method feederových krmítek se používají dva typy krmení. Prvním z nich jsou method mixy. To jsou speciálně uzpůsobené vnadící směsi pro použití na method feeder. Method mixy jsou atraktivnější, než klasické krmení. Potřebujeme, aby i malá hromádka krmení v krmítku lákala svou vůní ryby k nástraze. Druhou variantou jsou peletky malých průměrů, které se rozmočí a přilepí se na krmítko.

Method mixy

Nejprve si popíšeme přípravu method mixu. method mix je suchá směs, která se  přidáním vody rozmíchá do požadované konzistence. Method mix nesmí být ani příliš suchý, ani převlhčený. Správná konzistence je, když z krmení tlakem vyrobíte v ruce kuličku a relativně snadno tuto kuličku rozmáčknete mezi prsty zpět na drobné částečky.

Method mix s krmítkem

Pokud směs převlhčíte, půjdou z ní dělat krmné koule, ale nepůjdou rozmáčknout a bude se to chovat spíše jako modelína. Method mix na krmítku musí přečkat dopad na hladinu, dopadnout na krmítku až na dno. Na dně by se měl začít okamžitě postupně uvolňovat z krmítka, až na krmítku během 5 minut postupně nezůstane nic.

Chyba je, pokud se krmení rozbije hned o hladinu. Opačný extrém je taky nežádoucí. Pokud po 10 minutách vytáhnete z vody krmítko, které má ještě větší část krmení na sobě, je to špatné, protože krmení se špatně uvolňuje a neláká dostatečně ryby.

Peletky do krmítka

Do method krmítka se používají peletky v průměru 2-5 mm. Dají se použít pstruží granule, halibut pelety nebo pelety speciálně určené pro method feeder. Pelety se namočí na pár minut do vody. Poté se slije přebytečná voda a pelety se ještě pár minut nechají měknout. Platí že přibližný čas máčení v minutách odpovídá průměru pelet v milimetrech.

methodová bábovička

Pelety připravené tímto postupem jsou v ideální konzistenci pro nanášení na krmítko. Pelety se mírným tlakem slepí k sobě a dobře drží na krmítku.

Kombinace

Skvěle funguje také kombinace máčených peletek a method mixu. Můžete je kombinovat v poměru 50:50 nebo experimentovat i s jinými poměry. Stejně tak se dá použít libovolná kombinace dvou různých druhů peletek nebo method mixů. Můžete k sobě dávat různobarevné druhy krmení. Návnada v krmítku musí ryby především zaujmout.

Plnění krmítka pomocí formičky

Method mix a peletky se dají na krmítko nanášet rukou nebo pomocí speciálních formiček. Postup použití formiček je velice jednoduchý. Formičku naplníte krmením zhruba do 2/3. do formičky vložít nástrahu na háčku. Poté zasypete formičku krmením na kopeček a vložíte do formičky krmítko. Pevným stiskem namáčknete obsah formičky na krmítko.

Některé typy formiček mají tlačítko pro vytlačení naplněného krmítka z formičky. Pokud tlačítko chybí, jednoduše formičku z krmítka odděláte. Pokud se vám krmení lepí na formičku. Můžete formičku obalit potravinovou folií. Vrstva folie mezi formičkou a krmením zajistí bezproblémové vyklepnutí naplněného krmítka z formičky.

Technika lovu

Když už máme za sebou celou část přípravy, od vybavení přes nástrahy až po krmení, je čas se podívat blíže na samotnou techniku lovu.

Nahazování

Nához by měl být vždy plynulý, před dopadnutím krmítka na hladinu můžete vlasce mírně přibrzdit, aby se pohyb trochu zpomalil. Díky tomu snížíte riziko, že se krmení rozbije o hladinu. Po dopadu na hladinu nechte krmítko volně padat na dno. Jakmile dopadne krmítko na dnou, už s ním neposouvejte. Opatrně ponořte vlasec a citlivě ho dopněte, aby byl napnutý, nebyl na něm oblouk a přitom se nepohnulo s krmítkem.

Častá otázka je jak dlouho čekat na záběr a po jaké době bez záběru prut přehodit. Nedá se to generalizovat, ale method feeder je aktivní způsob lovu a frkevence nahazování by měla být spíš častější. Pokud vše funguje jak má, přichází záběry i do pár minut po nahození. Jinak můžete čekat 5-10 minut a když záběr nepřijde znovu přehodit. V podstatě jediné měřítko, podle kterého byste se měli řídit je to, abyste vždy měli na krmítku měli nějaké krmení.

Pokud máte lepivější krmení, vydrží na krmítku déle. Pokud se krmení rozpadá rychle, je potřeba přehazovat častěji. Ve studené vodě nebo při nižší aktivitě ryb můžete dobu přehazování protáhnout i na 15 a více minut.

U method feederu byste nikdy neměli chytat s prázdným krmítkem, přehazujte raději častěji.

Záběr a zásek

Záběr při lovu na method feeder signalizuje špička feederového prutu. Záběry na method feeder bývají většinou dost jednoznačné a často prudké. Záběr se projevuje výrazným plynulým ohnutím špičky nebo soustavným třepáním špičky. Záběr může vypadat také tak, že se špička úplně narovná z mírného ohybu.

Zvláště u prudších záběrů které přechází v jízdu není potřeba zasekávat, stačí přizvednout prut a začít zdolávat. V ostatních případech není mírné přiseknutí na škodu, ale rozhodně platí, že méně je více.

Zdolávání

Při zdolávání se snažte zbytečně souboj s rybou neprotahovat. Je však potřeba brát ohled na velikost použitého háčku a sílu návazce. Pokud se ryba rozjede nemá cenu se pokoušet ji otáčet velkou silou. Hrozí její vyříznutí. Někdy je ryba klidnější, pokud dáte špičku prutu do strany a netáhnete ji tak moc nahoru k hladině, ale jenom směrem ke břehu.

Při zdolávání je velkým pomocníkem podběrák na dostatečně dlouhé tyči. Používají se klasické feederové podběrákové hlavy a tyčky. Pokud jdete cíleně na větší ryby, není ostuda ani prostorný kaprařský podběrák.

Kapr běžné velikosti by měl být i na jemné method feederové sestavě na břehu během pár minut.

Taktika lovu kaprů

Kapr bývá nejčastějším úlovkem při lovu na method feeder. Proto si podrobněji probereme úspěšné taktiky pro lov kaprů na method feeder. Method feeder je většinou o aktivním lovu kaprů všech velikostí. Záběry přichází často brzy po nahození. Method feeder se přesto dá použít i k selektivnějšímu lovu větších kaprů. Ukážeme si příklady, jak postupovat při aktivním i selektivnějším způsobu lovu.

kapr ulovený ve studené vodě

Volba taktiky lovu a krmení záleží na aktivitě ryb a na tom, kolik času máte na lov. Pokud jdete lovit na krátkou dobu nebo lovíte ve velmi studené vodě, může být nejúčinnější první taktika.

Aktivní vyhledávání ryb bez krmného místa

Tato taktika spočívá v tom, že se snažíte aktivně vyhledávat ryby. Nezakládáte žádné krmné místo. Pokaždé nahazujete do jiného místa. Zkoušíte různé hloubky a vzdálenosti od břehu. Cílem je trefit se do míst, kde se vyskytují jednotlivé ryby a pochytat je.

Tato taktika se hodí na krátké vycházky na pár hodin. Do studené vody a také pro průzkum neznámého revíru. Často je tato taktika velmi účinná také pokud jsou ryby méně aktivní. Frekvenci přehazování je potřeba přizpůsobit právě aktivitě ryb.

Založení krmného místa (krmení pouze krmítkem)

Druhá taktika spočívá v tom, že si vyberete jedno lovné místo do kterého se snažíte opakovaně nahazovat. Nekrmíte ničím navíc, pouze krmením z krmítka. Důležité je pravidelně přehazovat, abyste na krmné místo dostali dostatečné množství krmení.

Při této taktice se s každým dalším nahozením vaše šance na ulovení kapra zvyšují. Tato taktika se hodí na středně dlouhé vycházky (4-6 hodin) nebo jako krmná taktika na chladnější část roku, kdy hrozí rychlejší nasycení ryb.

Pro tuto taktiku je vhodné zaklipovat pomocí gumičky a udělat si značku na vlasci na vzdálenosti na které lovíte. Díky tomu budete nahazovat pořád do stejné vzdálenosti. A pokud trefíte směr, budete chytat poměrně přesně.

Vytvoření krmného místa s dodatečným krmením

Poslední taktikou je vytvoření krmného místa, kde krmíte nejen krmítkem, ale i dalším krmením navíc. Krmné místo můžete připravit pomocí krmné rakety, velkého vnadícího košíku nebo praku. Na místo můžete dopravit kukuřici, jiný partikl, pelety, boilie nebo koule vnadící směsi. Opět se vyplatí zaklipovat si vlasec kvůli přesnosti nahazování.

Před lovem provedu vždycky úvodní zakrmení. Opět je potřeba nahazovat do stejného zakrmeného místa a pravidelně k tomu ještě přikrmovat, například po každém úlovku nebo jednou za půl hodiny.

Tato taktika se hodí na delší vycházky, ale v teplé vodě se může i při tříhodinové vycházce vyplatit minimálně úvodní zakrmení plechovkou kukuřice nebo několika hrstmi pelet. V teplé vodě krmení rychle mizí a i při kratších vycházkách může být tato taktika úspěšná. Přikrmit můžete také pokud vám do krmného místa najede bílá ryba.

Jak jít naproti úlovku většího kapra

I když method feeder není úplně nejefektivnější způsob pro cílený lov velkých kaprů, dá se několika změnami v taktice výrazně zvýšit šance pro ulovení větších ryb. Pokud vytvoříte krmné místo, kde je rušno a pravidelně z něj taháte menší kapry, větší kapři budou možná opodál.

Zkuste lovit v klidnější zóně kus od krmného místa. Při cíleném lovu velkých kaprů snižte taky výrazně frekvenci přehazování. Nechte klidně nahozené pruty i 30 minut. Měli byste mít však jistotu, že celou dobu nahození je u krmítka alespoň malá hromádka krmení. Tedy pokud na špičce signalizujete nějaký pohyb ryb, ale nedojde k záběru, je lepší přehodit dříve, jinak hrozí, že chytáte s prázdným krmítkem.

Další druhy ryb na method feeder

Na method feeder se dají úspěšně lovit také další kaprovité ryby. Typickým úlovkem bývají také cejni (menší i ti velcí), amuři, karasi nebo líni.

Amur na method feeder

Pokud se chystáte na cílený lov amurů na method feeder, můžete tomu přizpůsobit styl lovu, krmení i nástrahy. Na amury je vhodný sladký method mix doplněný o ovocný posilovač. Na háček se dá použít kukuřice, boilie nebo peleta také ovocné příchuti. Můžete ještě použít ovocný posilovač, kterým zakápnete krmení na krmítku.

amur na feeder

Při lovu amurů je vhodné založit si krmné místo a přikrmovat kukuřicí či ovocným boilies. Amuři se rádi vyskytují v blízkosti rákosí a zarostlých břehů. Pokud na revíru takové místo najdete, je to jedno z horkých míst na amury. Amuři se často střídají na krmném místě s kapry. Pokud chytáte z počátku jen kapry, nezoufejte, šance že se objeví i amuři je slušná. Často se stane, že je delší prodleva mezi záběry, jako by kapři odjeli z místa a pak přijde záběr od amura.

Líni na method feeder

Lín může být také vítaným úlovkem při lovu s method feederem. Platí na něj spíše mixy na rybím a masovém základu. Mají rádi ovocné boilies nebo pelety.

lín
lín

Líni se často zdržují v blízkosti břehů, mají rádi zarostlá místa a okolí rostlin. Pokud lovíte na revíru, kde se kromě línů vyskytují hojně i kapři, může být vhodnější taktikou vytvoření jen menšího krmného místa, které nebude příliš nápadné pro kapry. Pro krmení se hodí kukuřice i ovocné boilies.

Cejni na method feeder

Pokud se rozhodnete pro cílený lov velkých cejnů na method feeder, můžete postupovat podobně jako při lovu kaprů. Základem je najít revír, kde se obsádka větších cejnů nachází. Cejny na msto přilákáte kaprovým nebo cejnovým method mixem, mají rádi také peletky z rybích mouček.

Na velké cejny je účinné také krmení kukuřicí a peletkami. Na háček je optimální kukuřice, červi, peletka nebo rohlíkové boilies.

cejn na method feeder
cejn na method feeder

Karasi na method feeder

S karasi je to obdobné, mají také podobné nároky, jako kapři. Pokud na revíru jsou, můžete je přilákat méně selektivním kaprovým krmením případně peletkami. Na háček jsou nejlepší červi, rohlíkové boilie nebo malé halibut pelety.

karas 40 cm
karas na method feeder

Method feeder během roku

Správná taktika lovu se během roku mění podle aktivity ryb. Pro každý revír fungují jiné věci. Záleží na velikosti revíru a složení rybí obsádky. Přesto se dá pro každé roční období najít pár obecně platných doporučení.

Method feeder na jaře

Prvních pár týdnů po rozmrznutí vody je aktivita ryb slabší. Ryby jsou však po zimě vyhládlé a i přes nízkou teplotu vody se dá nějaké záběry udělat. Je potřeba krmit střídmě. Na začátku jara mohou dobře fungovat sladké method mixy i peletky na rybím základu (např. pstruží granule).

Mezi moje oblíbené jarní nástrahy patří kukuřice a plovoucí ovocné pelety. Dobře zachytat s můžete také na mrtvé červy nebo halibut pelety menších průměrů.

S postupným oteplování vody jsou ryby čím dál aktivnější a tak můžeme zvyšovat krmné dávky a zkoušet i selektivnější nástrahy. Aktivita ryb vrcholí v průběhu června, kdy už je voda prohřátá a ryby bývají hodně při chuti. Okolo června může dojít ke krátkodobým útlumům v braní kaprů z důvodu tření.

Method feeder v létě

Začátek léta bývá, stejně jako pozdní jaro, největší aktivita ryb během celého dne. Voda je teplá a má dostatek kyslíku, takže se nemusíme bát používat větší krmné dávky. Později v průběhu léta se aktivita ryb během dne může zhoršit. Proměnlivé letní počasí může způsobit, že ryby během dne nechtějí žrát, nebo sbírají potravu jen ve sloupci. K lovu ve sloupci není method feeder určený. V takové dny se dá očekávat úlovek spíše přes noc.

Method feeder na podzim a v zimě

Na začátku podzimu se voda znovu mírně ochladí a pročistí. Je v ní více kyslíku, což se pozitivně projeví v braní ryb. Ryby mohou být znovu aktivní po celý den. S podzimem navíc ryby začnou usilovně dělat zásoby na zimu, takže bývají dost při chuti. Podzim bývá skvělým obdobím pro ulovení i větších kaprů.

Větší kapr na method feeder
Na podzim je slušná šance na ulovení většího kapra

Pozdější podzim už bývá zrádný. Jsou dny, kdy ryby berou velice dobře a jindy zase vykazují minimální aktivitu. Do studené podzimní vody se hodí sladké method mixy. Úspěšné mohou být také pstruží granule nebo jiné masové peletky.

Závěr

Do tohoto článku jsem se snažil dát maximum praktických tipů a rad k chytání na method feeder. Jistě by se dalo najít mnoho dalších postřehů, ale ty si nechám do dalších článků. I tak je tento článek už extrémně dlouhý. Článek by měl pomoci zorientovat se začínajícím rybářům a rybářkám v technice zvané method feeder, což je velice efektivní způsob lovu s plochými krmítky.

Na úplný závěr by se hodilo jedno upozornění: pozor na method feeder, je silně návykový, pokud mu přijdete na chuť, už není cesty zpátky!

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (44 hlasů, průměr: 4,55 z 5)
Loading...
Inzerce

15 KOMENTÁŘE

  1. zdravím , zajímalo by mě jestli jsem jediný koho napadlo zkoušet method feeder na řece, vím že k tomu nění určený , ale člověk je zvídavý a myslím si že by mohl být stejně účinný , jaký je váš názor , díky za odpověď

    • Ahoj Martine, method feeder jsem na řece zatím nezkoušel. Ale myslím si, že pokud se ti podaří udržet krmítko na místě, není důvod, proč by to nemělo fungovat:-)

      • to si taky myslím, byl jsem na Forfisching na přednášce Martina Maťáka , který řekl i na dotaz jestli lze použít na řece, že method feeder je výhradně na stojaté vody , jinak přednáška určitě zajímavá, myslím, že bude k nalezení na youtube když né teď tak určitě brzy

        • Já to zas tak jednoznačně nevidím. Samozřejmě jedna věc je, jestli method feeder na řece bude fungovat a druhá věc je, jestli je to v danou chvíli to nejefektivnější řešení. Ale nechci tady teoretizovat, nejlepší je vyzkoušet to:) Pokud mi to tento rok vyjde, otestuju to a třeba z toho bude námět na nějaký nový článek.

    • já používám často method feeder na řece a musím říct že pro mě je to lepší než klasický feeder. Nemám fixované krmítko ale průběžně a záběrů mám více.

      • Ahoj Lukáši díky za tvou zkušenost. Poradíš trochu ostatním, co by chtěli vyzkoušet method na řece? Jak těžká krmítka používáš krmítka na řeku? Jakou délku návazce? Je tam celkově nějaký zásadní rozdíl mezi methodem na řece a na stojáku? Předem díky

  2. Zdravím ve spolek a Petrův zdar! Method feeder používám jak na stojce,tak i na řece (Morava, Dyje, Kyjovka, ….) a úplně bez problémů. Method feederová krmítka si dělám sám a mají jednu zvláštnost. V „klasické“ verzi jsou 50g. Dají se na to přidělávat podložky po 25g. Nevím jak sem dát fotku,tak doufám,že nic neporuším,když dám odkaz na moje stránky,kde je fotka: https://matasek.webnode.cz/album/krmitka-a-oluvka/method-feeder-50g-25g-zatez-kopie-jpg1/

  3. Myslím, že je to spíš o tom:KDE na řece. Běžně chytám method s šedesáti gramy v nadjezí a tůních na Lužnici a Nežárce. Na Berounce mezi Řevnicemi a Prahou mi to moc nefungovalo, je asi dost proudná.

  4. Plně souhlasím s Gudaskem, záleží na síle proudu vody /což ovlivní místo ale období po
    deštích, sněhu. Pokud začneš chytat na jednom místě brzy poznáš rozdíl od rybníků. Pod
    60-ti gramové krmítka nejdu nikdy/. Hlavní problém je co dát do krmítka-musí to být daleko
    lepivější /mimo jiné podobné lepivé používám na pískovnách v hloubkách 5 a více metrů/
    často na silně lepivé krmino přidávám několik mikropelet které namáčím, většinou 2 barvy
    a na vršek háček s nástrahou.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno