Lov na malých říčkách má pro mě svoje kouzlo. Nemůžeme zde očekávat žádné obrovské úlovky. Ale atmosféra, kterou tento způsob lovu má, velikost ryb bohatě vynahradí. Mám vždycky radost z každé malé rybky. Navíc nikdy dopředu nevíte, jaká rybka to bude tentokrát. V tomto článku se s vámi podělím o svoje tipy při lovu s feederem na potocích a malých říčkách.
Obsah článku
Druhy ryb
Nejprve si řekneme, s jakými druhy se můžeme na tomto typu revíru setkat. Jsou to tekoucí vody, takže druhové složení může být opravdu pestré. Typické druhy ryb pro tyto vody jsou tloušť, ostroretka, plotice, okoun. Ale můžeme narazit i na parmy, kapříky, cejny, cejnky a mnoho dalších druhů.
Krmení
Volba krmení i tady záleží na typu revíru a předpokládané cílové rybě. Většinou nic nepokazíte tmavším ploticovým krmením nebo krmením s označením řeka. Většinou se jedná o kořeněné typy krmení. Trocha soli nebo sírového aroma také není na škodu.
Většinou krmím jen velmi střídmě. Pár menších koulí na úvod a malé krmítko je maximum. Často stačí jen samotné krmení v krmítku. Můžete také zkusit lov pouze se zátěží bez krmítka. Pokud se trefíte do ryb, bude to fungovat.
Nástrahy
Mezi moje oblíbené nástrahy na menší říčku patří pečivo (rohlík, toustový chleba) a živočišné nástrahy jako jsou červy nebo dendrobeny. S tímto arzenálem si při mém aktivním způsobu lovu vystačím.
Montáže
Montáže používám jen dvě. Obvykle začínám s jednoduchou průběžnou montáží. Do zálohy mám připravený paternoster. Návazce v délce 40 cm jsou dobrý výchozí bod. Podle potřeby případně zkrátím nebo prodloužím. Průměr návazce volím obvykle v rozmezí 0,12-0,16 mm a háček ve velikostech 14-10.
Vybavení
Nejlepším typem prutů na tyto revíry jsou pickerové pruty. Tedy kratší pruty v délkách od 2,4 do 3 metrů, a s gramáží do 40g. Pro menší říčky se zarostlými břehy to často jinak nejde, protože s delším prutem byste se na břehu ani nepohnuli. Pokud je břeh volný, dá se teoreticky použít i delší prut s jemno špičkou. Ale ten bych volil jen pro jednorázové vycházky. Pokud chodíte na takový revír pravidelně, určitě popřemýšlejte o použití pickeru.
Naviják k pickeru je optimální ve velikostech 20-40. Na navijáky nejsou při tomto způsobu lovu žádné zvláštní požadavky. Měl by mít spolehlivou brzdu, jako při jiných stylech lovu s feederem.
Celkově platí, že čím méně výbavy s sebou máte, tím lépe. Pro tento druh lovu vyznávám aktivnější způsob lovu, takže dobrá mobilita je rozhodně výhodou.
Způsob lovu
Tím se dostáváme k samotné taktice lovu na malých říčkách. Snažím se ryby aktivně vyhledávat a střídat místa cca po 20-60 minutách. Pokud z místa po několika nahozeních nemám záběr, posunu se o kousek dál. Pokud vytáhnu pár ryb za sebou a postupně záběry ustávají, opět se začnu chystat na přesun.
Vhodná místa k lovu
Nejprve vždycky hledám ryby tam, kde mají dostatek úkrytů nebo nějaký zdroj přirozené potravy. Skvělá místa jsou v blízkosti podemletých břehů, kde je větší hloubka. Typicky to mohou být vnější břehy v oblouku toku. Dalšími skvělými místy jsou tůně, zarostlé břehy, potopené stromy, nebo stromy s větvemi nad hladinou.
Závěr
Pokud máte v blízkosti bydliště nějakou menší řeku, můžete si tento způsob lovu vyzkoušet. Je to něco úplně jiného než lov na rybnících, nebo větších řekách. Chodíte rádi na malé říčky? Napište do komentářů.
Dobry den chtel bych se zeptat jestli chytate i na splavek na te male ricce. Mam feeder 3,6m
Ahoj, Davide, nechytám, ale spíš z nedostatku času. Chodím hlavně s feederem. Jinak lov se splávkem je na menších řekách taky skvělá zábava.