
V tomto článku bych vám rád popsal tři základní feederové montáže, se kterými si vystačíte v naprosté většině situací u vody. Všechny tři montáže jsou průběžné, to znamená, že je můžete používat na všech revírech v rámci Českého i Moravského rybářského svazu.
Obsah článku
1. Průběžná montáž s krouceným vlascem
Nejjednodušší montáž pro lov s klasickými košíky, která je zároveň odolná proti zamotání, je průběžná montáž s krouceným vlascem. Tato montáž se někdy označuje také jako kroucený návazec na feeder nebo jednoduše kroucenka.

Montáž se skládá z obratlíku s karabinkou pro zavěšení krmítka, gumového stoperu (plavačkářský „myší bobek“) a ze zdvojené zkroucené části kmenového vlasce, která je zakončená smyčkou pro připojení návazce (smyčka do smyčky)
Celá montáž vypadá takto:
Postup navázání
- Na kmenový vlasec navlečeme drobnou karabinku s obratlíkem
- Dále na kmen přidáme gumový stoper
- Vytvoříme zkroucenou část (obvykle v délce 7-15 cm)
- Na horním konci zkroucené části vytvoříme trojitý uzel, který jednak chrání kroucenou část před rozmotáním a zároveň slouží jako zarážka pro gumový stoper nad ním
- Na spodku kroucené části do vytvořené smyčky napojíme návazec a do karabinky připneme krmítko
Kroucená montáž byla popsána již mnohokrát. Zdůraznil bych jen dvě kritické části této montáže, se kterými jsem se dříve dost natrápil:
Gumový stoper – nevyplácí se na něm šetřit, ty obyčejnější se často roztahují a praskají. Pokud koupíte kvalitní stopery, tak drží tam, kde mají a nemáte s tím problém.

Délka kroucené části – měla by být taková, aby sahala lehce pod spodní okraj krmítka. Pokud je kroucená část příliš krátká a končí někde kolem půlky krmítka, tak je pravděpodobnost zamotání při náhozu mnohem vyšší.
Zároveň nezapomeňte, že délka kroucené části se přičítá k délce návazce. Čistě funkčně a technicky je kroucená část již součást návazce. Ničemu to nevadí, ale je dobré si uvědomit že najednou chytáte s delším návazcem, než pokud byste stejný návazec použili bez kroucenky.
2. Průběžný paternoster
Paternoster patří k typickým feederovým montážím. Klasický paternoster je pevná montáž. Dá se však navázat i průběžně. Nebude to samozřejmě úplně stejné, ale důležitou vlastností paternosteru je citlivost a tu získáme i u průběžného paternosteru.

Postup navázání
Průběžný paternoster vážu s krouceným vlascem stejně jako předchozí montáž. Jediné rozdíly oproti průběžce s krouceným vlascem jsou adaptér na páternoster místo karabinky a delší kroucená část. Opět se mi osvědčilo aby kroucená část vlasce končila až pod krmítkem.
Při vázání můžete postupovat podle návodu u průběžky, pouze v bodě jedna na vlasec navlečete páternostorový adaptér místo karabinky. Jak si vyrobit adaptér na paternoster pěkně popsal ve videu Jenda.
Druhou možností, jak vytvořit adaptér na paternoster, je připevnit ho ke krmítku, a ne na kmen. Na kmenovém vlasci si nechám jen karabinku, jako při průběžné montáži. Když z toho chci mít průběžný páter, dám mezi krmítko a karabinku kousek silnějšího krouceného vlasce s očkem na obou koncích.
Tato druhá možnost dává větší flexibilitu. Přechod mezi průběžnou montáží a průběžným páternosterem je v tomto případě snadný a není potřeba převazovat celou montáž. Stejně tak si mohu rychleji upravit délku adaptéru na páter.

K adaptéru na páter bych na závěr doplnil, že čím kratší bude, tím víc se bude chování montáže při záběru podobat průběžce a naopak čím delší bude, tím více se blížíme páternosteru. Já obvykle používám adaptéry v délce 7-10 cm, které kombinuje tak trochu výhody průběžky a páteru.
Průběžný method feeder
Method feeder je velice účinná montáž pro lov kaprů. Dá se s ním cíleně chytat také další druhy ryb jako jsou cejni, líni nebo amuři. Základem montáže je ploché krmítko a krátký návazec (téměř vždy používám 10 cm).

Na mnoha místech se můžete dočíst, že fixovaná nebo částečně fixovaná montáž u method feederu podporuje samozásek. Já poslední rok používám už jen výhradně zcela průběžnou montáž a nemám problém s počtem záběrů, ani úspěšností záseku. Nezaznamenal jsem žádný pokles oproti době kdy jsem chytal s částečně fixovanými montážemi.
Postup vázání
Průběžný method feeder je velice jednoduchý na navázání.
- Na kmenový vlasec navlečeme ploché method feederové krmítko
- Pod krmítko navážeme adaptér na návazec. Osobně se mi osvědčily rychlovýměnné korálky, ale může to být klidně obratlík či jiný adaptér. U průběžného způsobu navázání je potřeba, aby obratlík nedržel pevně v otvoru krmítka. Pokud je potřeba, můžeme to zajistit přidáním dostatečně velkého gumového korálku mezi krmítko a obratlík.
- Do adaptéru připojíme návazec.

Pokud tuto jednoduchou montáž chcete ještě vylepšit, doporučuji použít method krmítka s rychlo-výměnným systémem. Tento systém umožňuje rychlou výměnu krmítka bez nutnosti převazování celé montáže. Tento systém nabízí například firmy Preston Innovations, Matrix a Guru. Osobně mám vyzkoušený ICS systém od Prestonu.
Princip rychlo-výměnných krmítek je představený v tomto videu:
U method feederu je podle mě důležitá volba háčku – velikost, tvar, tloušťka drátu, ostrost. Dále má vliv prezentace nástrahy – vzdálenost od háčku, velikost nástrahy, plovoucí/neutrální/potápivá. To jsou věci, kde se vyplatí zkoušet a kde ve výsledku můžete získat nebo ztratit nějaké záběry navíc.
Oproti tomu volbě průběžné nebo částečně fixované montáže nepřikládám takovou důležitost. S vhodným ostrým háčkem funguje efekt samozáseku velice dobře i s průběžnou montáží.
Plně průběžná montáž má také tu výhodu, že krmítko hned od záběru je volné, takže si ryba o něj nevyklepe háček tak snadno. To může pomoci zvýšit úspěšnost zdolání.
Proč používat průběžné montáže
Použití průběžných montáží je bezpečnější pro ryby. Pokud dojde k přetržení kmenového vlasce, krmítko (zátěž) sklouzne a ryba ho za sebou netahá.
Další důvod pro průběžné montáže je změna v bližších podmínkách výkonu rybářského práva u některých revírů. V rámci jihočeského územního svazu je zakázáno použití všech pevných montáží. Takže na těchto revírech ani jinou možnost nemáte. Pevné montáže jsou zakázané také při mezinárodních soutěžích a na řadě našich i zahraničních soukromých revírů.
Někde pevné montáže nejsou zatím zakázané, někde už zakázané jsou. Pokud si zvyknete používat všude průběžné montáže, nebudete muset měnit svoje návyky podle toho, na jakém revíru zrovna chytáte. To je pro mě celkem pádný argument, abych začal používat průběžné montáže vždy a všude.
Závěr
Tímto článkem jsem vám chtěl na jednom místě ukázat všechny základní možnosti, jak navázat montáž na feeder průběžně. Jedná se o známé montáže, ale ke každé jsem se snažil přidat nějaké tipy navíc.
Dobrý den, pěkný článek a navíc mě zaujal jednoduchý adaptér od Jendy. Pochopil jsem správně, že jednou z jeho výhod je, že v případě zachycení krmítka za vázku se vlasec adaptéru vytáhne z nalisované dutinky, tudíž přijdeme jen o krmítko a ne o rybu a celou montáž s ní. Díky Radek
Ahoj Radku, ano, chápeš to správně. Obvykle to povolí v tom adaptéru, takže přijdeš jen o krmítko, ne o rybu. Je to jedna z výhod toho Jendova řešení, kterou jsem v článku neuvedl.
Tak za mne jasná volba – Method