Feederové návazce v krabičce

Návazce z pletené šňůry jsem používal při svých úplných začátcích. Neměl jsem tenkrát velkou důvěru k tenkým návazcům z vlasce. Postupným vývojem jsem přešel k čistě monofilním návazcům. V tomto článku vám chci popsat výhody a nevýhody návazců z pletených šňůrek při lovu na feeder.

Inzerce

Proč chtít návazec ze šňůrky

Hlavní důvod, který láká k použití pletené šňůrky na návazce, je její pevnost a lepší odolnost. Z určitého úhlu pohledu to zní dost rozumně. Nikdo nechce ztratit rybu kvůli přetrženému návazci. Jenomže moje zkušenost je ta, že paradoxně bezpečněji se dá ryba zdolat na návazci z klasického silonu než na návazci z pletenky.

Návazcové monofily určené na feeder mají dostatečnou nosnost. Navíc mají oproti pletené šňůrce mírnou průtažnost, takže trochu snižují riziko vyříznutí háčku. Ani s pevnou pletenkou nejde rvát rybu z vody příliš velkou silou, protože hrozí vyříznutí nebo zlomení jemného háčku. Takže pocit bezpečí při zdolávání, který pletenka na návazci dává, je svým způsobem falešný.

Jaké jsou nevýhody návazců z pletených šňůr

Pletené šňůry mají nulovou průtažnost. To je jejich první nevýhoda. Při zdolávání se všechny „kopance“ krmítka přenáší v plné síle na háček. S drobnými háčky může být riziko vyříznutí v kombinaci s pletenkou vyšší.

Druhou nevýhodu, kterou u pletenek vnímám, je její větší náchylnost na zamotávání při nahazování. Riziko zamotání se dá snížit použitím vhodných prvků proti zamotání a správnou technikou hodu. Pořád ale bude pletenka náchylnější na každou drobnou chybu, než návazec z monofilu.

Poslední nevýhodou je, že často pletené šňůrky mají vyšší nosnost, než kmenový vlasec nejslabší místo celé sestavy pak je nad návazcem. Pokud utrhnete, tak přijdete o celou montáž včetně krmítka.

V čem jsou monofilní návazce lepší

Monofilní návazcový materiál má nižší nosnost, než pletené šňůry. Je potřeba se s tím naučit zacházet, přizpůsobit tomu zdolávání. A musíte se smířit s tím, že občas něco „upálíte“. Proč se takto „trápit“ s monofily? Tenký monofilní návazec je pro ryby dokonale neviditelný. Nemotá se tak moc a díky částečné průtažnosti snižuje riziko vyříznutí háčku. Když utrhnete, nasadíte nový návazec a chytáte dál. Nemusíte všechno znovu navazovat.

A jak je to u method feederu?

Při lovu na method feeder platí pro návazce z pletenky prakticky to stejné, co jsem dříve uvedl. Je tam drobný rozdíl v tom, že tolik nevadí náchylnost pletenky k zamotávání. Díky krátkým návazcům je riziko zamotání minimální.

Pokud bych měl dnes používat pletené návazce na feeder, tak bych si je spíš dokázal představit  v kombinaci s method feederem, než s klasickým feederem. Ale pletenku nepoužívám ani u method feederu. Když už nic, krmítka na method feeder jsou dost drahá na to, abych je trhal.

Závěr

Na otázku z názvu článku za mě asi nejlépe odpovídá ilustrační obrázek k tomuto článku. Pletenku ve svém návazcovém futrálu už nemám. Pletenka s feederem je pro mě kompatibilní spíš jako kmen. O použití pletenky psal nedávno Petr Kabát. Jak to máte s pletenkou vy?

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 3,00 z 5)
Loading...
Inzerce

2 KOMENTÁŘE

  1. Pletenku na návazce používám , když jdu na řeku cíleně na kapry ( občas ) .Chytám s nástrahou pod háčkem. Kmen používám 0.22 až 0.24mm , návazcovou pletenku tak 0.10 až 0.12 mm a prut mediumheavy nebo heavy . Někomu se to musí zdát jako příliš hrubý způsob feedrařiny , ale říční kapři ( mají snad turbopohon ) mě tvrdě vyškolili a mnohokrát v mých začátcích se mnou zametli.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno