V tomto článku si představíme pár oblíbených montáží na řeky. Přehled základních montáží na feeder najdete v kategorii montáže. Tento článek je výběrem těch nejčastěji používaných na řeku.
Základní změnou při chytání na řece oproti stojatým vodám je používání delšího návazce. Na řekách se obvykle používají návazce od 60 cm více. Často musíme použít také těžší krmítko kvůli silnému proudu.
Obsah článku
Paternoster – první volba na řeku
Paternoster je montáž, která se skládá ze dvou přívěsů. Na delším přívěsu je umístěný návazec s háčkem a na kratším přívěsu je krmítko. Je to moje oblíbená montáž na řeku. Podrobnější popis najdete v samostatném článku o paternosteru.
U páternosteru je potřeba používat dostatečně velký rozdíl mezi kmenem a návazcem, aby nedošlo k přetržení nad krmítkem. Návazec musí být u všech pevných montáží nejslabším článkem sestavy.
Průběžný paternoster – plně průběžná alternativa
Průběžný paternoster je 100% bezpečnou alternativou ke klasickému pevnému paternosteru. Z mého pohledu je to přechod mezi paternosterem a průběžnou montáží. Celý postup vázání je popsaný v článku o průběžném paternosteru.
Průběžná montáž je prostě univerzální
Je jen málo situací, kdy by bylo použití průběžné montáže nevhodné. Jinými slovy tato montáž je tak univerzální, že se samozřejmě dá s úspěchem použít i na řece. Někdy může být paternoster o něco lepší, ale ani s průběžkou se na řece neztratíte.
Pro úplnost ještě přidávám odkaz na článek o průběžné montáži.
Závěr
Existuje jistě mnohem víc montáží, se kterými se dá efektivně lovit na řece. Pokud však chcete jít cestou jednoduchosti, vystačíte si s těmi výše uvedenými. Jaké jsou vaše oblíbené říční montáže? Napište do komentářů.
Upozornění: Od roku 2020 jsou v Jihočeském územním svazu zakázané všechny pevné montáže.
Zátěž (nebo krmítko), musí být na udici upevněna tak, aby se po utržení vlasce vždy snadno samovolně uvolnila. Použít lze pouze odepínacích (vypínacích) zátěží, nebo zátěží a krmítek průběžných. V případě použití průběžné zátěže (nebo krmítka) smí být fixována pouze zarážkou upevněnou na vlasci od zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (nebo krmítkem) a prutem nesmí být žádná další zarážka.
Zdroj informace: Soupis revírů Jihočeského územního svazu s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva