Základem každé method feederové montáže je ploché otevřené krmítko a krátký návazec. Pojďme si podrobněji popsat jak správně navázat montáž na method feeder.
Obsah článku
Jak navázat montáž na method feeder
Na kmenový vlasec o průměru 0,18-0,25 mm navlečeme method feederové krmítko. Na konec kmenového vlasce navážeme obratlík klasickým uzlem na očka. Obratlík by měl mít správnou velikost podle krmítka tak, aby se dal vsunout do krmítka, ale při lehčím trhnutí musí z krmítka bez problému vypadnout. To je důležité proto, aby byla montáž bezpečná pro ryby v případě, že se utrhne. Ryba se musí po utržení snadno zbavit krmítka. Pokud obratlík v krmítku lehce drží, je to výhoda, protože se tím podpoří efekt samozáseku vahou krmítka.
Na druhý konec obratlíku navážeme návazec – buď napevno, nebo přes očko, díky kterému bude návazec možné opakovaně měnit.
Délka a síla návazce, velikost háčku
Návazec na method feeder je krátký. Délka návazce se pohybuje od 5 do 15 cm. Většinou začínám na 10 cm a podle potřeby upravuji. Pokud ryby padají, je lepší návazec trochu prodloužit. Pokud je málo záběrů nebo ryby berou opatrně, můžeme zkusit návazec zkrátit.
Návazec může být ze silonu o průměru 0,16-0,22 mm nebo z tenké pletené šňůrky 0,08-0,14 mm respektive 10-20 liber. Velikost háčku závisí na velikosti použité nástrahy. Oproti klasickému feederu volíme háčky větší velikosti, nejčastěji se velikost pohybuje od 8 do 12. Háčky by měly být ze silnějšího drátu, aby nedošlo k vyříznutí háčku při zdolávání vlivem krátkého návazce a těžkého krmítka.
Na method feeder se chytá nejčastěji s nástrahou pod háčkem. Proto si na návazec můžete rovnou připravit vlasový přívěs, nebo použít silikonové adaptéry pro umístění nástrahy mimo háček.
Volba zátěže method feederového krmítka
Volba správné zátěže krmítka je velmi důležitá. Zátěž krmítka může ovlivnit počet záběrů, úspěšnost záseku i zdolávání ryb. Nejčastěji se používají krmítka se zátěží 30-60 g. Čím větší máte háček, tím větší zátěž volíte. Pokud chytáte ve větší vzdálenosti, volíte také větší zátěž.
Krmítko o hmotnosti 30 g se hodí v podstatě jen na jemné chytání do studené vody s drobnými háčky. Zátěž 40 g považuji za univerzální. Je použitelná pro většinu situací při lovu na kratší a střední vzdálenost.
Proč je method feeder tak úspěšný
V čem tkví kouzlo method feederové montáže a způsobu lovu jako takového? Je to především v efektivitě. Method feederové krmítko dopadne na dno vždy plochou stranou. Nástraha je tedy vždy nahoře na hromádce voňavého krmení, kde leží jako jediné větší sousto v okolí.
Je tedy slušná šance, že ryba ho najde a zkusí ho ochutnat. Díky krátkému návazci je velmi pravděpodobné, že se přitom háček zachytne v rybí tlamce. A krmítko svou vahou podpoří efekt samozáseku.
Bomba stránky a super rady pro začátečníky kdo se chce naučit na chytat na feedra!!!!Jedna báseň!!!!
Díky Jirko.
Diky za info
Ahoj.jsem nováček co vlastní feeder cca 2 měsíce. Přešel jsem z kaprařiny páč už jsem neměl chuť už dále do tohoto spec oboru pořád investovat. Feeder jsem vyzkoušel a zcela mu propadl. Jen mám malý problémek. Ryba zabere ,provedu zásek chvilku rybu vodím a ta se po třech až pěti výpadech vypne. Vždy se jedná o větší kusy. Kde dělám chybu?díky za help
Ahoj Davide, ztrácení ryb po záseku může mít několik důvodů. Popíšu ti, na co bych se zaměřil. Začal bych u samotného záseku. Pokud chytáš na method feeder nebo i na klasický feeder, kde chytáš kapry a záběry jsou poctivé hokejky, tak není potřeba zasekávat. Spíše přizvednout prut a napnout vlasec, tak abys mohl začít rybu zdolávat. Dál po záseku/přizvednutí prutu, když je ryba rozjetá, nemá cenu ji hned zkoušet silou otočit. Takže bych se zaměřil na to, abys měl první fázi zdolávání dobře seřízenou brzdu, která rybě klade odpor, ale zároveň povolí na první silné výpady. Další věcí při zdolávání je typ akce prutu a styl zdolávání. Pruty, které mají parabolickou akci, pracují po celé délce a dovolí o něco hrubší zdolávání, než tužší pruty, které pracují jen v horní polovině nebo třetině. Čím tužší prut, tím více musí při zdolávání pracovat brzda a ruka. Na method jsou pro mě pruty s parabolickou akcí vhodnější, ale je to otázka vkusu a cviku.
Další částí na kterou bych se zaměřil jsou háčky. Pokud máš zásek i zdolávání zmáknuté z kaprařiny, tak mohou být na vině spíš nevhodně zvolené háčky. Při výběru háčků se dívám na tvar, velikost, sílu drátu. Pokud mi ryby padají, tak zkouším jako první měnit háčky. Obecně na silovější zdolávání větších ryb jsou vhodné spíš háčky ze silnějšího drátu. Moje oblíbené háčky, které mi velice dobře drží, jsou Trabucco XS Specimen. Najít vhodné háčky občas není žádná sranda a je potřeba zkoušet. Velikost háčku vybírám jednak podle velikosti nástrahy a pak taky podle váhy krmítka. Čím těžší krmítko, tím větší háček a naopak. Menší háček si ryba z těžším krmítkem snáze vyrazí při prvních výpadech.
Děkuji za rady. Změnil jsem háčky od Owner na Kamatsu a nad průběžné krmítko jsem zkusil navléknout stoper. Plně se tento pokus vyplatil. Ještě jednou dík ,fajn stránky.
Ahoj Davide, díky, jsem rád, že se ti to podařilo:)