feeder s pletenkou

Posuňte se o kousek dál

Inzerce

Lov s feedrovým prutem se stává populárnější. Přibývá víc a víc nadšených rybářů, kteří se do této techniky lovu zamilovali. Na jednu stranu není nic lehčího než navázat krmítko, přidat návazec a chytat. Posléze zjistíte, že se chcete v tom, co děláte, zdokonalit.

Přichází na řadu různé složitější, efektivnější možnosti, jak si pěkně zachytat, když to není třeba vyloženě rybí den. Jednou z často opomíjených důležitých věcí je právě lov s pletenkou (pletenou šňůrou). Proto zde napíši pár postřehů.

Vlastnosti pletenky oproti vlasci

Nevýhody: špatná potápivost

Výhody: vysoká pevnost v nižších průměrech

Možná výhoda, nevýhoda: nízká průtažnost

Eliminování špatné potápivosti

Jeden z nejlepších způsobů, jak zrychlit potopení pletenky po náhozu, je ponořit prut špičkou do vody, co to jen jde. Pletenka se potopí podstatně dříve, a navíc snižujete riziko velkého průvěsu, s kterým mnoho rybářů zápasí, když je například silný vítr.

Vysoká pevnost v nižších průměrech

Z toho vyplývá nižší odpor v proudu, který uplatníte hlavně na řekách. Pletenku o průměru 0,08 mm můžete použít na 90 % vycházek na různé velikostní složení ryb. Nesmíme zapomínat na to, že s pletenkou to lítá opravdu dobře.

Nízká průtažnost

Hlavní důvod, proč ve většině případů dáváme přednost pletence před vlascem, je právě její nízká takřka nulová průtažnost. Umožní nám to lépe rozpoznat a vůbec vidět záběry, číst situaci, která se odehrává v krmení. Často si klademe nejzákladnější otázky, které snadněji můžeme rozpoznat. Máme tam ryby? Nemáme tam ryby?

Nevýhoda nastává ve zdolávání, dá se vynahradit parabolickým prutem, dobře nastavenou brzdou, a hlavně zápěstím a odhadem, jak se ryba bude chovat, kolik má sil atd.

Mělčina - situace pro pletenku
Mělčina, kde až bójky pro lodě ukazují možnou hloubku, studená voda. Ideální situace na pletenku

Možnosti využití pletenky

Lov ve větších vzdálenostech

Použití o dost nižšího průměru pletenky než vlasce vám dává možnost dohodit o pěkný kousek dál. A s rostoucí vzdáleností se začíná víc uplatňovat vlastnost nízké průtažnosti. Díky tomu záběr můžete pěkně vidět, přitom vlasec by většinu záběru zkreslil někdy i všechno vypružil.

Často byste vytáhli jen vycucanou nástrahu nebo prázdný háček. Lítá to pěkně, hůře se to potápí. Nastává ale jeden velký problém, když začne foukat silný vítr. Hrozí riziko velkého průvěsu i odnesení krmítka s montáží mimo vaši krmnou oblast.


Jedna z možností, jak se s tím se ctí vypořádat, je nahodit pod nižším úhlem a větší silou, než jste zvyklí. Použijte těžší krmítko, než se kterým byste obvykle chytali. Třeba krmítko se spodní zátěží krásně letí a vítr ho tolik neodfoukne díky jeho aerodynamickému tvaru a těžišti umístěném dole. Jeden z dalších typů je těsně před dopadem dát prut za sebe, ale ne nahoru, nýbrž do boku.

Krmítka se spodní zátěží pro lov s pletenkou
Nic jiného na daleké náhozy nepoužívám.

Lov ve studené vodě

V měsících, když už je na normálního rybáře opravdu chladno, voda se začíná ochlazovat, apetit ryb slábne, voda začíná být průzračnější, ryby jsou opatrnější atd. Přichází čas na pletenku. Jsou to chvíle, kdy je zapotřebí použít jemnější sestavy a k tomu je potřeba použít dobře pracující prut.

Záběry díky pletence dobře vidíte, akorát je také musíte umět proměnit. Při nízké průtažnosti pletenky nesekejte. Stačí zvednout prut, protože jste ihned v kontaktu s rybou. Při zdolávání si pomáháte zápěstím.

Takový malý tip: když jste zjemnili opravdu na tolik, na co si jen troufnete, chytněte prut jen třeba dvěma prsty. Uvidíte, jak ruka s prutem bude pěkně vypružovat cejní kopance nebo nečekané výpady kaprů.

Parabolický prut pro lov s pletenkou
Parabolický prut velký pomocník při zdolávání, když máte namotanou pletenku.

Závody

Kapitola sama pro sebe. Tam už se bez pletenky skoro neobejdu. Spousta závodníků kolem vás, všude vlasce ve vodě, hromada krmení. Ryba se začne chovat extrémně opatrně, vybírá si sousta, která sežere. Proto se snažím využít opravdu veškeré výhody pletenky a s trochou šikovnosti vynuluji právě její nevýhody.

Závodní feeder a lov s pletenkou
O Mistra Mušova – studená voda, hromada závodníků, lov ve větší vzdálenosti. Další situace pro pletenku.

Tip na pletenku

Nebojte se zainvestovat do něčeho dražšího. Kupte si kvalitní, nejlépe osmipramennou pletenku, která je hladká, kulatá a má dobrou paměť. Vydrží toho podstatně více než vlasec. Rozhodně se vám ta investice vyplatí.

Šokovka

Snažíme se používat co nejnižší průměry pletenky, které by časté nahazování s krmítky plnými krmení nevydržely. Pak je nutné použít šokovku, kterou dělám z obyčejného vlasce vyššího průměru.

Obvykle používám průměr od 0,22 mm do 0,28mm. Délku volím od navijáku po naviják, tedy na dvě délky prutu, když nepočítám s rukojetí. Tady si dejte pozor, abyste vytvořili co nejmenší uzlík, který by tolik nevadil při průchodu očky.

Závěr

Co závěrem? Lov s pletenkou byla pro mě nová kapitola, která mi pomohla jak ze závodního hlediska, tak i při rekreačním chytání. Zjistil jsem, že někdy je opravdu velký rozdíl, když chytáte s pletenkou nebo ne.

Hlavně v chladných měsících, kdy je voda už opravdu studená. Nejdůležitější faktor v zimě je výběr lovného místa, ale hned za to bych řadil lov s pletenkou. Úspěšný lov.

Zimní úlovek s pletenkou - cejn

Za Maver feeder team Moravia

Honza T.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (8 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

9 KOMENTÁŘE

  1. Honzo, díky za parádní článek o pletence. Věřím, že pomůže spoustě lidí zlepšit se.
    Mám pár dotazů:)

    1. Jak to vidíš s použitím pletenky na krátkou vzdálenost, např. okolo 20 metrů. Je to zbytečné, nebo se projeví rozdíl v průtažnosti a tím i citlivosti indikace i na tyto kratší vzdálenosti?
    2. Mohl by ses s námi podělit o tip na konkrétní pletenku(y), která se ti osvědčila?
    3. Co pletenka a mráz? Za jakých teplot a podmínek jde v zimně ještě pletenku bez problému používat?

    • 1. I na krátkou vzdálenost okolo 20 metrů používám pletenku, indentifikaci na takovou vzdálenost je i tak rozdíl, ale už né takový, abych ji používal cíleně na veškeré druhy ryb. Když jdu na kapry, tak nebudu používat pletenku na takovou vzdálenost kolem 20 metrů, ale když se chci pobavit drobotí, tak neváhám a jdu k vodě s pletenkou.
      2. Ted rád používám od Maveru šnůru Dual Band, taky levnější varianta od stejné značky Power green není špatná. Z hlediska závodů, kde někdy jdu pomalu za hranici možností, tak využívám to nejlepší, co mám.
      3. Pletenka a mráz se moc dobře nekamarádí. Ideální je počasí do -2°C, ještě se dá chytat s obtížemi do -5°C, ale při nižších teplotách už bych k vodě se šnůrou nechodil. Pro opravdový závisláky, kterým mráz nevadí, tak bych použil jako kmen nanofil.

  2. lovim na klasický vlasec feedrem mnoho let po přečtění těchto článků uvažuji o použití pletené šnury s pozdravem Jaroslav

    • Rozhodně to stojí za vyzkoušení, byla to hlavní snaha v tomhle článku, aby to lidé aspoň zkusili u vody. Těší mě to.

  3. Pletenku používám,od jedné nejmenované jap firmy. Průměr 20 dimenzovanou na 14kg. Jak se zde uvedlo jak kvůli delším hodům a vyhnu se opotřebení a vzniku paměti.Kontakt s rybou je okamžitý a v podstatě její výpady kompenzuje prut. Vyzkoušejte

  4. Ahoj, chytám feeder závodně v Rusku.
    Na závodech se z 90% používá pletenka +feeder gum. Při závodním chytání velkých cejnů se nekdy používá vlasec + feeder gum, při tomto použití je možnost rybu zdolat podstatně rychleji.

  5. Ahoj. Zvažují letos to zkusit s pletenou. Mám jen obavu z toho uzlíků. Aby bezproblémů procházel malinkými očky. Jde použít kombinace jen šňůra a feeder guma? Případně jak by měla být guma dlouhá. Hotové gumy se prodávají kolem 10 cm. Je to dostatečné na tlumení?
    Děkuji, Lada

    • Ahoj, jak psal Václav o pár komentářů výš, tak jde to a používá se. Já mám raději vlasec v délce 4-6 metrů. Uzlík se dá uvázat malý tak, aby nevadil ani s drobnými očky. Problém může nastat jen když je voda plná nečistot a nahromadí se jich více na tom uzlíku. Ale i s tím se dá popasovat, jen je potřeba být opatrnější.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno