Rybářské vzpomínky: jak se chytalo na Dyji před 60 lety

6
969
Povídání pod jabloní
Inzerce

Nedávno se mi dostala do rukou zajímavá vzpomínková knížka. Dva rybáři v ní popisují svoje rybářské vycházky na řeku Dyji v okolí Bulhar, Nových Mlýnů a Strachotína. Kniha, která vyšla vlastním nákladem jen v několika desítkách výtisků, je pro mě zajímavá hned z několika důvodů.

Je to zajímavá sonda do rybářského života před více než 60 lety. Nejstarší příběhy jsou z doby těsně po druhé světové válce. Většina příhod se pak odehrává v  50.-70. letech. Co je pro mě však mnohem zajímavější, v knize jsou popsaná místa, která nenávratně zmizela při vybudování soustavy Novomlýnských nádrží.

Dyje v těch místech protékala lužními lesy. Řeka meandrovala lesy a loukami a vytvářela řadu slepých ramen. Hned v několika příbězích je popsáno, jak se Dyje na jaře rozlévá a zatopí okolní lužní lesy. Někdy velká voda odřízne na pár dní blízké vesnice od okolního světa.

Hlavní hrdinové Přemysl a Václav jsou vášnivý rybáři, kteří o víkendu pravidelně přijíždí vlakem z Brna ke své oblíbené řece Dyji. Od vlaku se vydávají ze stanic Popice, Zaječí nebo Rakvice pěšky za rybářským dobrodružstvím.

Oba rybáři vypráví své příběhy velmi autenticky. Jako se říkají mezi rybáři u vody. Však také každá povídka začíná tak, že se oba rybáři sejdou po dni rybaření u ohně na louce u řeky, nalijí si pohárky vína a jeden z nich začne vyprávět. Někdy je vyprávění trochu přisprotlé, ale nikdy v něm nechybí napětí, rybářské nadšení a radost z pobytu v přírodě.

V historkách nesčetněkrát zmoknou. V údolí řeky je překvapí hluboké bláto, komáři, vosy, silná bouřka nebo také blížící se povodňová vlna. Ne vždy se jim podaří něco chytit. Přesto je to táhne pořád znovu na ta krásná i nebezpečná místa na březích Dyje.

O Novomlýnských nádržích

Na místech, které jsou v knize popisovány, byly v 70.-80. letech vystavěny Novomlýnské nádrže. Jedná se o soustavu tří údolních nádrží o celkové rozloze více než 3200 hektarů.

Novomlýnské nádrže jsou dnes vyhlášeným rybářským revírem a také oblíbenou rekreační oblastí. Na druhou stranu jsme si vybudováním nádrží nevratně zničili krásný úsek přírodního toku.

Původně měly mít Novomlýnské nádrže dva hlavní účely. Měly sloužit jako ochrana před povodněmi a zároveň měly být součástí stavby rozsáhlého zavlažovacího kanálu. Od stavby zavlažovacího kanálu se však nakonec upustilo. Jak ukázaly některé studie, jako ochrana proti povodním slouží nádrže jen velmi omezeně (pouze proti menším lokálním povodním).

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

6 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj náhodou jsem narazila na tento příspěvek a domnívám se, že toto je knížka kterou asi 20 let sháním. Václav by měl mít příjmení ********. Byl to druhý muž mé babičky a náš jediný děda. Po smrti babičky se knížka ztratila. Je možné ji získat ? Má pro mne velkou cenu . Dám za ní cokoliv . Děkuji

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno