Feederový naviják Shimano Catana 4000 FD
Naviják Shimano Catana 4000 FD

Je jen málo rybářských navijáků, které jsou tak diskutované, jako navijáky Catana značky Shimano. Tento naviják je už bez nadsázky opředený legendami a má mnoho příznivců i odpůrců.

V diskuzích na internetu se neustále opakují dotazy, zda se dá naviják Catana použít na feederu. Obvykle se najde podobné množství diskutujících, kteří ho doporučí i těch, které ho v žádném případě nedoporučují. Jak už to koneckonců bývá v diskuzích téměř vždycky. Co si z toho tedy odnést?

Já jsem Catanu na feeder pár let používal a můžu říct, že předchozí verze 4000FB, kterou jsem měl, se na feeder použít dá. Přeci jen už je to pár let a za tu dobu se mohlo lecos změnit. Proto jsem se rozhodl, že bylo dost teoretizování v diskuzích a ať se ukáže u vody.

Naviják Shimano Catana 4000 FD
Nový naviják Shimano Catana 4000 FD

Testování Catany

Rozhodl jsem se, že si pořídím aktuální verzi navijáku Shminano Catana 4000 FD, tedy model s přední brzdou v univerzální velikosti 4000.

Catana je low-end naviják, který najdete v nabídce mnoha rybářských obchodů a e-shopů. Dá se pořídit za cenu těsně pod 1000 Kč. Já jsem svoji Catanu pořídil na e-shopu Rybina.

Jak bude test probíhat a co si od něj slibuji

Rozhodl jsem se, že naviják Catana budu používat jako svůj hlavní naviják na feeder. Trochu mě to zamrzelo, že jsem Centrise odsunul na druhou kolej. Ale za tu srandu to stojí, ne? Bude to dlouhodobý test, a v tomto článku vás budu průběžně informovat, jak si Catana vede.

Dlouhodobý test Catany mohou ukončit dvě věci:

  • naviják se na feederu opravdu rozsype, jak mu někteří prorokují
  • dojdu k závěru, že se opravdu na feeder nedá použít.

Ještě by stálo za to zmínit, co Catanu se mnou čeká. Nechytám feeder závodně, ani nechytám v žádných extrémních podmínkách. Nejčastěji to tedy bude o rekreačním chytání kaprů a bílé ryby na feeder i method feeder s krmítky do 45g.

To na úvod stačí, tady budu postupně přidávat svoje zkušenosti s navijákem Shimano Catana.

Den 0: Rozbalení, první dojmy

Naviják dorazil dobře zabalený a v pořádku. Moje první dojmy z navijáku:

  • slušné zpracování
  • naprázdno velmi hladký chod
  • má mírnou vůli v kličce
  • naviják má kovovou cívku s obyčejným plastovým klipem, náhradní cívka u navijáku není
  • přepínač zpětného chodu je velmi malý a zapnout zpětný chod jde celkem rozumně, ale s jeho vypnutím je to výrazně horší
  • brzda je relativně dlouhá

Naviják Shimano Catana 4000 FD
Na Catanu mám připravený Vlasec Colmic Fendreel 0,22 mm

Opatřil jsem Catanu vlascem Fendreel značky Colmic v průměru 0,22 mm. Na navijáku je uvedená kapacita cívky 180 m / 0,30 mm. Na cívku se vešel téměř celý návin z 300 m balení.

Feederový naviják Shimano Catana 4000 FD
Naviják Shimano Catana 4000 FD

Návin je rovný a ukládání vlasce celkem ucházející.

Den 1: první chytání s Catanou

Na první vycházce jsem Catanu prověřil při chytání na method feeder. Vytáhl jsem s ní několik kapříků běžné velikosti. Musím říct, že první dojem z chytání je celkem podle očekávání. Naviják stahuje krmítka bez problémů. Ryby zdolávám prutem ne navijákem, takže ani při zdolávání ryb jsem neměl problém.

Přepínání zpětného chodu
Přepínání zpětného chodu je schované pod cívkou vlevo

Vadí mi špatně dostupný přepínač zpětného chodu a ne příliš přesná brzda. Když si brzdu nastavím tak, aby se protočila v případě výpadu ryby, mírně se mi protáčí i při rychlejším stahování krmítka a při zdolávání.

Brzda je otázka zvyku. Jsem zvyklý trochu na jiný chod. Budu se u Catany muset smířit s tím, že mi brzda při navíjení mírně prokluzuje. Přijde mi to jako lepší varianta, než ji mít hodně utaženou.

Jinak po první vycházce s method feederem můžu říct, že naviják fungoval bez problému a dá se na feeder použít. Ano, jsou navijáky, se kterými si feederování užijete víc. Ale ty mají trochu jinou cenovku.

Jeden z prvních kaprů chycených s navijákem Shimano Catana
Jeden z prvních kaprů chycených s navijákem Catana

Na závěr přidávám ještě pár detailnějších fotek Catany.

Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, až budu mít s Catanou něco odchytáno. Můžete se těšit na další pokračování.

Aktualizace 29.9.2019: S navijákem už mám za sebou několik vycházek. Vytáhl jsem s ním už desítky kaprů průměrné velikosti a jednoho lepšího kolem 5 kg. Musím říct, že už jsme si na sebe celkem zvykly.

Brzda funguje jinak, než u navijáků, na které jsem byl zvyklý. O pár ryb jsem přišel kvůli špatně seřízené brzdě, ale už se to zlepšuje. Přepínání zpětného chodu jsem už taky dostal do ruky. Zpětný chod jsem si zvykl používat jen při zdolávání, ne při manipulaci na břehu.

Po pár vycházkách je Catana pořád jako nová, až na mírný nános krmení.

Aktualizace 25. 6. 2020: Catanu stále používám. Oproti původnímu plánu mít ji jako hlavní naviják na feeder vůbec, jsem udělal drobnou úpravu. Udělal jsem z Catany svůj hlavní naviják pouze na method feeder.

Bylo to hlavně z toho důvodu, že jsem začal víc chytat na pletenku s klasickým feederem a u Catany není v základu náhradní cívka, abych na ni mohl střídat vlasec s pletenkou podle potřeby. Ani na method feederu u mě však nezahál. Za chvíli to bude rok, co Catanu používám a za tu dobu jsem s ní pochytal velké množství ryb, hlavně kaprů včetně jednoho 10 kg+.

Zatím se používání na navijáku nijak nepodepsalo. Nahazuji krmítka do 40 gramů a jak s oblibou říkám, ryby zdolává prut, ne naviják. Mimochodem při větších kaprech oceňuji přepínání zpětného chodu, abych šetřil vlasec od kroucení. Na brzdu jsem už zvykl. S odstupem mohu říct, že je chod brzdy celkem ucházející, jen jsem si na ni musel chvíli zvykat.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,25 z 5)
Loading...
Inzerce

2 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj,nedávno jsem si jo koupil taky a jediný co mi vadí,je ten špatně přístupný přepínač chodu.Když potřebuješ rychle vyhodit klip na cívce,musíš to mít fakt nacvičený😀

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno