Fluorcarbon na feeder

2
1114
Fluocarbon na feeder
Inzerce

Ti z vás, kteří nejsou v rybařině úplní nováčci, se s termínem fluorcarbon již dozajista setkali. Rád bych se s vámi podělil o několik poznatků a zkušeností s použitím tohoto materiálu při lovu feederem.

Původ a složení

Na úvod pár slov na objasněnou, co se skrývá pod tajemným názvem fluorcarbon. Teorii jsem si vypůjčil z vynikajícího článku na portálu MRK, který o fluorcarbonu píše do nejmenších detailů. Pod pojmem fluorcarbon rozumíme vlasec, který se od ostatních tzv. monofilních či silonových vlasců liší především svým složením a způsobem výroby.

V případě fluorcarbonu (jak již název napovídá) se jedná o polymerickou sloučeninu dvou prvků, uhlíku a fluoru. Původ fluorcarbonu sahá do přibližně 70. let dvacátého století, kdy v Japonsku, firmy specializované na vývoj a výrobu rybářského vybavení, vyvinuly tento oděruvzdorný a neobyčejně pevný drátovitý plastový materiál.

Fluocarbon
Fluocarbon

Klíčové vlastnosti

Hlavní zadání pro vývoj a výrobu fluorcarbonu bylo zlepšit pevnost a oděruvzdornost klasického silonového monofilu. Toto jsou tedy klíčové vlastnosti fluorcarbonových vlasců. Postupným vývojem přibyly další užitečné vlastnosti, jako je například velká hustota zajišťující rychlou potápivost nebo lom světla, propůjčující fluorcarbonu tolik marketingově vyzdvihovanou “neviditelnost” pro ryby ve vodním prostředí.

Slovo neviditelnost dávám do uvozovek a znovu odkazuji k vysvětlujícímu článku, kde je vše na toto téma velmi detailně popsáno a vysvětleno.

Fluorcarbon a feeder, vlastní zkušenosti.

Pro použití v kombinaci s feederem se zatím fluorcarbon může zdát jako vynikající volba. Každé plus je však na světě vyváženo nějakým tím mínusem. Pěkné na tom ale je, že mínus se z jiného úhlu pohledu může jevit jako plus a opačně 🙂

Z vlastní feederové zkušenosti tedy uvádím, že fantastickou potápivost a “neviditelnost” ve vodě, kteréžto vlastnosti při lovu feederem dozajista oceníte vyvažují poměrně malá průtažnost fluorcarbonového materiálu a specifická ohebnost, která zejména při vázání uzlů vyžaduje trochu odlišný přístup.

Osobně fluorcarbonové vlasce používám na koncové montáže. Především pro onu jejich zmíněnou oděruvzdornost a potápivost. Jedná se také o poměrně drahou záležitost, takže navíjet fluorcarbon jako kmenový vlasec se mi jeví jako ne příliš vhodný způsob, jak co nejefektivněji využít klíčových vlastností fluorcarbonu.

Fluocarbon
Fluocarbon

“Neviditelnost” fluorcarbonu jsem se otestoval na jedné ze svých vycházek, kdy jsem na jednom prutu pravidelně střídal stejně dlouhé koncové návazce uvázané s použitím monofilního bezbarvého vlasce a fluorcarbonu. Při této vycházce se mi stávalo, že při použití monofilního vlasce na koncovém návazci jsem například tři, čtyři nahození skončil bez záběru.

S použitím fluorcarbonového návazce co nához, to ryba. Návazce jsem pravidelně střídal po půlhodině chytání, takže efekt nepředkrmeného místa se mi snad podařilo eliminovat. Ano, šlo o jednu vycházku, v jeden den, na jednom místě, ale pro mě to byl jeden z podpůrných argumentů proč fluorcarbon na koncové návazce ANO!

Koncové sestavy uvázané z fluorcarbonu mohou být velmi jemné, což využijete především v chladné a čisté vodě. Použijete-li vlasce slabších průměrů, může být malá průtažnost materiálu na závadu. Stalo se mi několikrát, že výpady ryby při zdolávání návazec přetrhly, a to nikoli v uzlu, kde je materiál samozřejmě k přetržení nejnáchylnější.

Potřebujete-li skutečně použít co nejjemnější návazec, doporučuji jej doplnit o kousek feederové gumy, která výpady ryb při zdolávání utlumí a neprůtažný fluorcarbon vhodně doplní. Opět vlastní zkušeností vyzkoušeno, a to i při použítí montáže s method krmítkem.

Osvědčilo se mi rovněž do jisté míry “podceňovat” pevnost fluorcarbonu, a to opět především vzhledem k jeho nižší průtažnosti. Uvedu příklad. Uvažuji-li například, že bych velmi jemný koncový návazec vyrobil z monofilu tloušťky 0,10 mm, ekvivalentem mi bude fluorcarbonový vlasec tloušťky 0,14 mm, atd.

Připravuji si montáže do penálu předem doma, než jdu k vodě. Při přípravě návazců s podvěsem se mi několikrát stalo, že při uvazování rychlozarážky pod háček se fluoracbonový vlasec v uzlíku přetrhl. U vlasců silnějších i slabších průměrů.

Usoudil jsem tedy, že na jemné uzlování není fluorcarbon příliš vhodný materiál, a tak návazce s podvěsem připravuji raději z monofilního vlasce. Dnes po prostudování charakteristiky fluorcarbonového materiálu vím, že za poměrně velkou “křehkost” fluorcarbonu v uzlu mohou jeho materiálové charakteristiky, konkrétně jeho malá ohebnost.

Vázání dostatečně pevných uzlů na fluorcarbonu tedy vyžaduje trochu jiný přístup. Přetržené očko fluorcarbonového návazce jsem rovněž několikrát proklel při ztrátě slibného úlovku. Zajímavý návod jak uvázat fluorcarbonem obratlík, ukázal na obrázku například kaprový guru Karel Nikl.

Uzel, který je vhodný na fluocarbon
Uzel, který je vhodný na fluocarbon. Zdroj: Nikl.cz

Závěr

Fluorcarbonové vlasce mohu pro lov feederem z vlastní zkušenosti doporučit. Při vědomí všech charakteristik tohoto materiálu jej určitě oceníte a vyhnete se mým začátečnickým chybám. V nadcházející sezóně bych rád zkusil silný fluorcarbonový vlasec použít také při lovu štik přívlači místo ocelového lanka.

Vzhledem k “neviditelnosti” materiálu si od toho slibuji větší atraktivitu vláčených nástrah, i když ortodoxní dravcaři by jistě namítli, že pro štičí zuby není, kromě ocelového lanka žádný materiál problémem.

Fluorcarbonové vlasce, které jsem vyzkoušel

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

2 KOMENTÁŘE

  1. Zrovna dnes mi dorazil Fluorocarbon Preston Reflo 0,14mm. Doufám, že na to zimní chytání není až moc slabý. Jako hlavní vlasec budu používat Korum Reflo Fast Sink 0,23mm.

    • Ahoj, 14tku fluorcarbon mám také na zimní návazce. Tenčích průměrů už bych se bál. Ale záleží samozřejmě na vodě, kam jdeš chytat nebo na rybě, na kterou míříš. Jestli čekáš něco většího než jen malou bílou rybu, například nějakého toho kapříka, určitě doporučuji doplnit návazec feederovou gumou. Ať to tahá! 😉

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno