Feederová guma

0
1 719 zobrazení
zdolávání ryby na feederový prut

Feederová guma je specifická část koncové sestavy při lovu na feeder. Feederová guma má v montáži za úkol tlumit prudké záběry, zásek nebo náhlé výpady ryby. Guma se v případě nutnosti dokáže protáhnout až o dvě třetiny své délky. Feederová guma se obvykle umisťuje těsně za návazec.

Kdy použít feederovou gumu

Jak už bylo řečeno, feederová guma tlumí prudké pohyby ryby a tím chrání jemné návazce před utržením. Feederovou gumu tak oceníte při použití velmi slabých návazců s drobnými háčky. Guma tlumí také prudké záseky. Pro příklad uvedu několik typických situací pro použití feederové gumy:

  • chytání drobných ryb na jemnou montáž, kdy je zároveň možnost záběru větší ryby
  • chytání s tenkými návazci a těžkými krmítky (např. na řece)
  • chytání větších ryb na tenké návazce
  • velmi prudké trhavé záběry ryb

Feederová guma se používá v kombinaci s tenkými návazci. Dokáže se prodloužit až o 2/3 svojí délky. Tím chrání jemné návazce před přetržením při prudkých výpadech ryby a při zásecích.

Uzel na feederovou gumu a její vázání

Feederová guma se dá spojit se sestavou několika způsoby. Můžeme využít klasický uzel pro vázání vlasce na očko se 4-5 otočkami. Já jsem si více oblíbil propojení přes smyčku, kdy na feederové gumě udělám na obou koncích smyčku z klasického dvojitého uzlu.

Pro optimální funkci stačí do sestavy přidat 10-15 cm dlouhý kousek gumy. Gumu přidávám hned za návazec. Jsou však rybáři, kteří gumu naopak dávají až na konec montáže, tedy mezi prut a montáž. Feederová guma se dá přidat do téměř jakékoliv montáže. Nejčastější je použití s průběžnou montáží a paternosterem.

Závěr

Dřív jsem feederovou gumu používal celkem často. Teď už ji nasazuji jen velmi zřídka. Je to hlavně z toho důvodu, že se snažím používat co nejjednodušší montáže. Ve většině případů se prostě bez feederové gumy při svém rybolovu obejdu.

Ukázky feederových gum

Pokud byste chtěli feederovou gumu vyzkoušet, dávám sem pár příkladů feederových gum:

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here