Co je to feeder?

Feeder je moderní způsob rybolovu. Při lovu na feeder se používají speciální feederové pruty s tenkými ohebnými špičkami, které slouží k signalizaci záběru. Feeder znamená anglicky krmítko. Takže dalším typickým znakem lovu na feeder jsou krmítka.

feeder
Feederové špičky

Díky feederovému krmítku nástraha na háčku leží vždy poblíž hromádky voňavého krmení. A to je důvod, proč je feederové chytání tak efektivní. Lov na feeder je hlavně o přesnosti (nahazovat stále do stejného krmného místa)  a o jemnosti (používají se slabé jemné návazce a drobné háčky).

feederové krmítko

Feeder je velmi akční a zábavný druh rybolovu. Na feeder se chytá velké množství ryb. I když se často chytají menší ryby, díky jemnému feederovému prutu je zdolávání vždycky zábava. Feeder je také velmi univerzální. Na feeder se dají chytat téměř všechny druhy ryb. Feeder je aké vhodný na všechny druhy revírů (stojaté i tekoucí vody).

Feeder je také závodní disciplína. Závody ve feederu se pořádají na všech úrovních od amatérských závodů až po mistrovství světa v lovu ryb udicí feeder.

Shrnutí hlavních poznávacích znaků feederu:

  • signalizace záběru tenkou ohebnou špičkou na feederovém prutu
  • používání feederových krmítek (feederových košíků)
  • jemné návazce a malé háčky (silon až 0,16 – 0,10 a háčky č. 10 – 18)
  • přesné chytání v jednom zakrmeném místě
  • velké množství úlovků všech velikostí (většinou)

Method feeder

Novější odnoží klasického federového rybolovu je method feeder. U method feederu se používají speciální plochá krmítka, krátké návazce (do 15 cm) a jiný druh vnadících směsí, které obsahují více rybích mouček a více lepí – method mixy. Method feeder se používá především pro lov kaprů, velkých cejnů a línů.

method feeder
Method feeder

U method feederu se háček s nástrahou vmáčkne do krmení v krmítku. Kouzlo method feederu spočívá v tom, že krmítko dopadne na dno vždy háčkem nahoru. Takže když k nahozené montáži připlave ryba, vidí hromádku voňavého krmení s nástrahou na vrcholku. Neuvěřitelně účinná kombinace!

Jak už bylo řečeno, u method feederu se používají kratší návazce, zhruba do 15 cm. Ryba nasává nástrahu z bezprostřední blízkosti, proto dobře fungují krátké návazce. U method feederu se používají fixované montáže, takže zde dobře funguje samozásek vahou krmítka.

Feeder jsem poprvé objevil v roce 2003. Po prvních nezdarech jsem kouzlu rybolovu s chvějivou špičkou dokonale propadl.