Čím nahradit zakázanou srkačku

0
1040
kapr - zákaz srkačky
Inzerce

Aktualizováno:

Od roku 2019 platí na některých územních svazech Českého rybářského svazu zákaz používání srkaček. Aktuální přehled zákazu srkaček:

Územní svaz Srkačka
Hl. m. Prahy Povolená
Západočeský Povolená
Středočeský Zakázaná
Jihočeský Zakázaná
Severočeský Zakázaná
Východočeský Povolená
Moravskoslezský Povolená
Orlík Rada ČRS Povolená
MRS Povolená

Zdroj: FB Dušan Hýbner

Hlavním důvodem k zákazu srkaček je fakt, že jsou srkačky velmi nešetrné k rybám. Rybáři, kteří srkačky používali, se budou muset poohlédnout po jiné montáži k lovu kaprů. Jaké jsou bezpečné alternativy k srkačce? To se dozvíte v tomto článku.

Ploché krmítko pro method

Ploché krmítko určené pro lov na method feeder je asi nejbližší náhrada za srkačku. Jeho účinnost je vynikající díky tomu, že dopadne na dno vždycky nástrahou nahoru. Nástraha je tak vždy na vrcholku pomalu se rozpadající hromádky krmení.

Method krmítko je průběžné a díky tomu je bezpečné pro ryby a nevztahuje se na něj zákaz srkačky. Existují i pevná method krmítka s gumovým adaptérem na návazec. Těm je potřeba se vyhnout, protože jako neprůběžné nevyhovují rybářskému řádu.

method feeeder montáž
Ploché method krmítko

Jak navázat ploché krmítko

Ploché krmítko se navleče na kmenový vlasec. Pod krmítko navážete obratlík, nebo jiný adaptér na návazec. Nakonec na obratlík připevníte krátký návazec s háčkem (ideálně kolem 10 cm). Návazec může být z vlasce nebo pletené šňůry.

Mezi krmítko a obratlík můžete přidat gumový korálek, který chrání uzlík proti odření. Některá krmítka umožňují částečnou fixaci tím, že vsunete obratlík do dutinky v krmítku.

Tato úprava je také v pořádku a nevztahuje se na ní zákaz používání srkaček. Obratlík však musí jít z krmítka snadno vytáhnout cuknutím nebo lehkým tahem. Poslední dobou používám čistě průběžné montáže bez této fixace a fungují také spolehlivě.

Tip: slušné ploché krmítko za rozumnou cenu je od Extra Carp. Pokud si chcete připlatit za kvalitu, doporučuji krmítka Korum.

Průběžné žebrované krmítko

Průběžné žebrované krmítko s trubičkou proti zamotání je klasika, která funguje pořád dobře. Pokud toto krmítko zkombinujete s kratším návazcem 10-15 cm, funguje podobně dobře jako ploché krmítko.

Postup navázání je obdobný jako v předchozím případě. Na kmenový vlasec navlečete krmítko. Pod něj gumový korálek a obratlík s návazcem ze silonu nebo pletenky.

Žebrované krmítko

Závěr

Obě popsané montáže jsou přinejmenším stejně účinné, jako srkačka. Přitom při jejich použití neporušíte rybářský řád. A hlavně jsou tyto montáže mnohem bezpečnější pro ryby.

Účinnost obou montáží ještě zvýšíte, pokud nástrahu umístíte na vlasový přívěs pod háček.

Obě montáže se dají úspěšně použít při lovu s feederovým prutem, kde záběr signalizuje ohebná špička. Ale stejně dobře se dají použít i pro klasickou položenou s kaprovými pruty nebo teleskopy a s čihátkem (případně swingerem).

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (7 hlasů, průměr: 4,14 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno