cejn na feeder

Cejn je jeden z nejčastějších úlovků na feeder. Většinou se chytají cejni menších a středních velikostí. Velcí cejni, kterým se říká v rybářské hantýrce mrmlák nebo lopata, jsou vždy velmi vítaným úlovkem. V tomto článku si popíšeme, jak se při lovu na feeder zaměřit přímo na cejny, především na ty větší.

Inzerce

Místo a doba lovu

Cejn se vyskytuje ve většině našich revírů. Vyhovují mu stojaté vody a dolní úseky řek. Má rád bahnité dno. Větší cejni se dají chytat především v rozsáhlejších nádržích a rybnících a v dolních úsecích větších řek (Dyje, Labe, Berounka…). V rámci revíru hledáme cejny tam, kde se vyskytuje jejich přirozená potrava – bahnité dno, zlomy dna, příbřežní zóny.

Brzy na jaře se cejni dají lovit na mělčích částech revíru, které se rychleji prohřívají. Postupem času, jak se voda otepluje, najdeme už cejny i v hlubších partiích.

Cejny můžeme úspěšně chytat od jara do podzimu. Pouze v období tření (duben-červen) to bývá na úlovky velkých cejnů slabší. Blížící se tření jde poznat na samcích cejna podle třecí vyrážky. Třecí vyrážka se projevuje jako krupička na hlavě a bocích. Cejni berou rovnoměrně během celého dne, nevypozoroval jsem nikdy žádné výraznější rozdíly během dne.

Nástrahy a krmení

Krmení na cejny používám na sladké bázi, většinou ve světlejších barvách. Na cejny se mi osvědčilo krmení, které dělá velký zákal a působí v celém vodním sloupci. Do krmení přidávám kukuřici, červy.

Cejni sbírají potravu ze dna i nade dnem, takže lehce se vznášející sousto může být výhodou. Cejnům se bude líbit a nepřitahuje tolik kapry. Jednou z nejúčinnějších nástrah na cejny je rohlík. Používám buď čerstvý rohlík, ze kterého dělám kleštěmi kuličky, nebo pařený rohlík nakrájený na kostičky.

Další super nástrahou na cejny jsou červi. Ty ale lákají i další druhy ryb, takže jsou oproti rohlíku univerzálnější. Mezi moje top nástrahy na větší cejny patří kukuřice a hnojní žížaly. Většinu velkých cejnů jsem chytil právě na ně. Kukuřici nastražuji na vlasový přívěs pod háček.

Další dobře fungující nástrahy jsou kukly, chleba, těsto, pelety. Dobře fungují i kombinace kukuřice + červ, hnoják + červ, rohlík + červ i jiné.

Montáž

Na cejny nejčastěji používám průběžnou montáž s delším návazcem. Návazec o průměru 0,12-0,16 mm o délce 40-70 cm. Háčky mohou být drobnější (velikost 16-14) z tenkého drátu. Na rohlík, kukuřici a hnojní žížaly používám větší háčky (12-10), aby se daly dobře nastražit.

Vybavení

Cejni nevyžadují žádné speciální vybavení. Nejsou příliš bojovní, proto stačí prut medium nebo light.

Taktika lovu

Cejny nalákáte na krmné místo poměrně rychle. Po úvodním zakrmení 2-5 koulemi krmení už krmím jen krmítkem. Většinou při cíleném lovu cejnů řeším, jak vyselektovat větší cejny od malých cejnů a kaprů. To může být občas oříšek. Většinou funguje chytání na okraji krmného místa nebo změna nástrahy.

Pokud berou malí cejni, volím selektivnější nástrahu – dvě zrnka kukuřice, chomáč červů, větší hnojní žížalu. Pokud místo cejnů chytám kapry, zkouším chytat na rohlík. Jakmile začnou brát větší cejni, přikrmuji kukuřicí nebo peletami.

Cejn velký
Cejn velký ulovený na feeder

Záběry

Cejn má typický záběr, kdy špička prudce cuká, často se špička narovná, když cejn potáhne krmítko vašim směrem. Většinou stačí počkat, jakmile se špička začne třást soustavně. To bývá obvykle ideální doba pro zásek.

Pokud se nedaří zasekávat, doporučuji zkusit delší návazec. Pokud by ani to nezabralo, je dalším krokem použít větší háček. Případně můžete vyzkoušet jinou nástrahu.

Závěr

Cejni jsou můj oblíbený úlovek. Když se ostatním rybám nechce brát, cejni jsou malá jistota, že se neodejdu bez úlovku. Když cejni najedou na vaše lovné místo, můžete tahat z vody jednoho za druhým, jak na běžícím pásu.

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (7 hlasů, průměr: 4,86 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno