Hurá, konečně nastal ten vytoužený čas na ryby! Doma rychle všechno pobalit a v rekordním čase vyrazit vstříc rybářským dobrodružstvím. Po cestě v autě přemýšlím, jestli mám všechno, co budu potřebovat.

Do pytle. Vždyť já nemám na co chytat. A v rybářském obchodě za pár minut zavírají. Pokud je vám podobná příhoda povědomá, tak vězte, že v tom nejste sami. Ale nic není ztraceno. Velký výběr rybářských nástrah mají naštěstí i v každém supermarketu.

Tady je pár příkladů dobrých a levných nástrah na ryby, které seženete téměř ve všech potravinách.

Kukuřice sterilovaná v plechovce/mražená

Kukuřice v plechovce je skvělá nástraha i návnada na kapry, cejny a další kaprovité ryby. V současné době se dá sehnat v obchodech přibližně od 20 Kč (v akci i levněji). Pokud potřebujete větší množství, vyjde výhodněji kukuřice mražená.

Kukuřice jako návnada a nástraha na ryby

Hrášek v plechovce/mražený

Hrášek je další účinná návnada a nástraha pro lov kaprovitých ryb. Jako alternativa ke kukuřici, nebo pokud chcete vyzkoušet nějakou novou nástrahu, je to skvělá volba.

Rohlík

Od regálu s konzervami se teď přesuneme do oddělení pečiva. Moje první, volba z pečiva je rohlík. Pro ryby je rohlík atraktivní a je to rybáři často podceňovaná, ale velice účinná nástraha. Očekávejte úlovky bílé ryby, kaprů a dalších kaprovitých ryb.

Rohlík se dá porcovat kleštěmi, nožíkem, ukusovat nebo jen trhat. Nevýhodou je, že nevydrží dlouho na háčku a láká i ty nejmenší ryby, což může být někdy potíž.

rohlík na feeder

Toustový chléb

Moje volba číslo dvě z pečiva je toustový chléb. Účinností je srovnatelný s rohlíkem. Dá se opět vykrajovat kleštěmi, speciálními vykrajovátky nebo jen trhat či krájet. Z toustu i rohlíku se navíc dá po navlhčení připravit jednoduché rybářské těsto. To můžete využít v případě, že máte pečivo už oschlé a při běžném nastražování se drobí.

Toustový chléb jako nástraha na ryby

Chléb šumava

Vedle toustového chleba je ve hře i klasický chléb. Dá se opět nastražovat různými způsoby. Z chlebová střídky můžete mírným navlhčením připravit těsto. Na háček můžete dát kousek chlebové kůrky nebo chytat na chlebové kostičky.

Tvrdý sýr

Tvrdý sýr v celku (cihla) je další možností, jak zachránit pořízení nástrahy. Je vcelku jedno, jaký druh použijete. Vhodné jsou všechny běžně prodávané typy sýrů (eidam, gouda, ementálského typu…). Sýr krájím na drobné kostičky a nastražuji přímo na háček nebo na přívěs.

Játra

Játra jsou další super univerzální nástraha. Dají se považovat za nouzovou náhradu červů. V obchodě nejčastěji seženete kuřecí nebo vepřová játra. Krájím je na drobné kousky a nastražuji přímo na háček. Oproti červům nevydrží tak dlouho na háčku, ale jejich účinnost je podobná.

Játra jsou skvělá nástraha na ryby
Játra jsou skvělá nástraha na ryby

Lančmít

U masa ještě zůstaneme, ale vrátíme se ke konzervám. Lančmít, nebo také masová konzerva, je vynikající a u nás méně rozšířená nástraha. Lančmít krájím na kostičky a nastražuji na háček nebo pod háček. Paleta úlovků na lančmít bývá opět velmi pestrá, nepohrdnou jím kapři, cejni, karasi, líni ani další druhy.

Lančmít připravený k rybolovu
Lančmít připravený k rybolovu

Závěr

Uvedené nástrahy jsou jen malou ukázkou toho, co se dá z rybářských nástrah pořídit v běžných obchodech s potravinami. Jsou to všechno takové věci, které se dají “v letu” popadnout po cestě na ryby.

Pokud bychom do toho zahrnuli i pečlivou domácí přípravu, výběr se rozšíří o další lety prověřené nástrahy jako jsou kolínka, brambory a různé ingredience pro výrobu rybářských těst. Ale o tom třeba někdy příště.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (10 hlasů, průměr: 4,40 z 5)
Loading...
Inzerce

1 komentář

  1. Lančmít jsem vyzkoušel již dříve,je to hodně používaná nástraha v UK. Používám když klesá teplota vody. Parmy, tloušťi a ostatní druhy ryb se můžou utlouct 😁

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno