Feederová špička
Jak zlepšit úspěšnost záseku

Úspěšnost záseků beru při lovu s feedrem za nesmírně důležitý aspekt. Neproměněné záběry jsou jedna ze spousty věcí, které vás dokáží pěkně vytočit. Někdy za to mohou drobné ryby, jindy třeba změna počasí.

Inzerce

Ne vždy záběry sedí, v krátké době lovu se dokáže situace velmi razantně změnit. Pomohou vám bezpochyby zkušenosti od vody. Pro začínající feedraře napíši pár možností, co udělat, aby vaše úspěšnost záseků byla během vycházky co nejlepší.

Délka návazce

Délka návazce je vůbec nejčastější změna při špatné úspěšnosti záseků. Řídím se jednoduchým pravidlem. Když máte záběry, které nemůžete seknout a vytáhnete nepoškozenou nástrahu, tak z velké části to znamená, že ryba nemá dostatek času na dostatečné nasátí nástrahy do tlamy. Potom přichází na řadu prodloužení návazce. Nebo se jedná o malé rybky, které mají velký problém, protože se jim sousto nemůže vejít do tlamy a ve snaze o její sežrání způsobují prudké škubance na feedrové špičce.

Druhý možný problém je příliš dlouhý návazec. To zjistíte tak, že nevidíte žádný pohyb na špičce a vytáhnete prázdný háček. Nebo vytáhnete rybu, která má háček až za požerákovými zuby.

Změna háčku

Při častém napichování nástrahy, vytahování ryb, nebo třeba při chytáním na šterkovitém podloží se háček postupně tupí. Proto by se měl jednou za čas vyměnit. Při lovu s feedrem se jedná o velice důležitou věc.


Jak ostrost poznat? S trochou cviku to zjistíte při napichování nástrahy, jak by měl ostrý háček procházet nástrahou (živá nástraha) nebo lehkým přejetím hrotem o ruku. S tupým háčkem se jenom trápíte.

Typ háčku

Každý háček má svá specifika. Délka ramínka, zaoblení obloučku a určitý tvar hrotu háčku. Občas stačí vyměnit háček za jiný typ a máte vyhráno.

Velikost háčku

Velký trend je zmenšování háčku. Když nemáte záběry, tak nevidím důvod, proč nevyzkoušet háček zmenšit, ale když máte záběry a špatnou úspěšnost záseků, tak proč nezkusit háček naopak zvětšit? Tím se i částečně vyhnete ztrátám ryb při zdolávání.

Jemnost sestavy

Co nejcitlivější špička pro dané podmínky vám umožní lépe číst záběry a rychleji reagovat na danou situaci. Někdy se stane, že záběry nevidíte a změna délky návazce vám situaci nezlepší. U použití citlivé sestavy s jemnou špičkou třeba s pletenkou, vidíte téměř každý pohyb.

Kapr na feeder
Kapřík, který mi udělal nesmírnou radost. Bez rychlé reakce a vyladěné montáži se na mě nemusel vůbec podívat.

Zkoušením zasekávání různých typů záběrů

Každý pohyb nemusí znamenat záběr, ale jedná se o přejezd. Nejčastější přejezd je pomalé ohnutí špičky. Ale stává se, že dostanete rybu doslova do žracího šílenství a třeba v mělké vodě nedokážete rozeznat, co je záběr nebo naopak přejezd.

Máte na krmném místě mnoho ryb, což může být i na škodu. Změnou konzistence krmení, množství krmení, partiklu nebo živé návnady dokážete tento stav změnit.

Napíchnutí nástrahy

Čím méně bude vyčnívat nástraha z háčku, tím předcházíme riziku tahání za nástrahu a ryba nasaje nástrahu s háčkem hlouběji do tlamky. Třeba velká patentka se občas nepíchá za hlavičku, ale za prostředek, jednak se vyhneme popotahování nástrahy a vycucání patentky, která potom není tolik lákavá.

Feederová bedna
Aktivní styl vyžaduje přítomnost u prutů a rychlou reakci, třeba když chytáte na jemnou montáž a máte zaklipováno.

Rychlá reakce

Záběry někdy trvají opravdu jenom chvíli, když rybu nezaseknete včas, tak se dokáže háčku velmi rychle zbavit. Já jsem se osobně naučil mít rukojeť na noze a ruku přímo na ní, ale nemusí to být pro každého dostatečně pohodlné.

Proto je lepší nastavit vidličku nebo držák na prut tak, aby vaše manipulace při záběru byla co nejrychlejší. Taky berte v úvahu, že vlasec je průtažný a dokáže záběr od ryby zkreslit.

Základ všeho je jít k vodě…
Základ všeho je jít k vodě…

Teď v tom máte možná zmatek, ale to je na rybařině to nejhezčí. Občas pomůže tohle, občas tamto. Můžete možnosti různě kombinovat. Základ je hlavně jít na ryby a když to nejde, tak zkoušet. Nebojte se udělat změnu.

Za Maver feeder team Moravia
Honza T.

Jan Tomšík feeder fishing

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (19 hlasů, průměr: 4,53 z 5)
Loading...
Inzerce

2 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj, můžu se zeptat když je hodně vítr a vlny , je lepší dát špičky lehce k hladině, úplně na těsno k hladině, nebo lehce pod hladinu? ? Protože když dám dost blízko k hladině a jsou vlny(teď myslím opravdu vlny, ne žádný vlnky že párkrát foukne) tak to mlátí do špičky jak blázen. A když dam prut výše, zase se do něj nekdy opírá vítr. Jaké je nejlepší postavení směru špičky vůči směru vody a větru?
    Díky

    • Ahoj, vždy pokud to jde se snažím mít špičku prutu těsně nad hladinou. Když je u vody vichřice, tak špičku prutu umistuji tak, aby byla 3/4 doby nad hladinou, ale i tak to na čtení zaběrů není ideální, pomůže dát tvrdší špičku, tolik to s ní nemlátí.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno