feederové pruty s ohebnou špičkou

Pro spoustu rybářů je lov na feeder novým impulsem v rybařině. Slyšel jsem už několikrát podobný příběh. Na začátku jsou rybáři lovící kapry na klasickou položenou, pro které pomalu začíná rybařina ztrácet své kouzlo. Možná tak trochu rybářsky vyhořeli.

Potom u známého, nebo někde na internetu objeví feeder. Vyzkouší si lov s feederem a neskutečně je to chytne. A znovu se začnou těšit z rybaření. Sám jsem si prošel podobným vývojem někdy před 15 lety.

Přemýšlel jsem v čem je chytání na feeder tak rozdílné. Našel jsem pět věcí, na které si při lovu na feeder přijdete a které zásadně změní vaše dosavadní vnímání rybařiny.

Kapr se dá vytáhnout i na dvanáctku vlasec

Rozklepala se vám někdy kolena, když jste tahali kapra o délce 50 cm? Pokud ne, tak jste ho nejspíš netahali na tenký návazec s drobným háčkem. Kapr běžné násadové velikosti okolo 50 cm není na 3lb kaprovou děličku žádný velký soupeř. Pokud máte kmenový vlasec 0,28 mm a návazec z pevné pletenky, není takový souboj žádné drama.

kapr v podběráku

Stejně velký kapr ulovený na jemné feederové náčiní už je jiný zážitek. Budete ze začátku možná dost překvapení, ale i na tenké vlasce se dá vytáhnout slušná ryba. S návazcem ze dvanáctky vlasce není úplně ideální se vypravit na cílený lov kaprů. Ani ve feederu. Ale pokud s touto sestavou chytáte bílou rybu a náhodou vám do toho zabere kapr, máte slušnou šanci ho zdolat.

Jsou i jiné ryby než kapr

Mnoho rybářů lovících na klasickou položenou a kaprařů se zaměřuje při lovu hlavně na kapry, v lepším případě ještě i na amury. Feeder vám v tomto rozšíří obzory. Za jednu vycházku není problém chytit klidně 5 nebo 8 různých druhů ryb. Je to velká zábava, když do poslední chvíle nevíte, jaká ryba právě ohýbá vaši špičku nebo s vámi bojuje na háčku.

plotice na feeder
Plotice

Ryby se dají chytat i velice jednoduše bez složitých a drahých montáží

Moderní rybařina je plná sofistikovaných montáží a systémů pro lov ryb. To platí především pro kaprařinu. S feederem můžete zapomenout na všechna rovnátka, smršťovačky, stahovací šňůrky, tmely.

Stačí jednoduchá průběžná montáž, krmítko, obratlík, návazec háček s červy. Feeder se tímto vrací tak trochu ke kořenům rybařiny. Zjistíte že i velice jednoduché montáže mohou být hodně účinné.

Ryby se dají chytat i v chladné části roku

Při lovu kaprů jsou chladné části roku často velmi chudé na záběry. Nemusí to být pravidlem, ale ve studené vodě se často čeká na záběr kapra mnohem déle. Vydržet v zimě čekat pár hodin na jediný záběr, to chce pevnou vůli.

S feederem si můžete pěkně zachytat i v době od podzimu do jara. Budete možná chytat jen drobnou bílou rybu, ale je to v té zimně super zábava. Několik lidí, kteří začali s feederem mi říkalo, že byli překvapení, jak dobře se dá zachytat i v chladné vodě.

zimní lov na feeder

I krátká vycházka k vodě může stát za to

Spousta rybářů nemá na svůj koníček tolik času, jak by si přáli. Klasická položené ani kaprařina nejsou příliš vhodné na krátké dvou až tří hodinové vycházky. Za tu dobu můžete mít jeden, dva záběry, nebo vůbec žádný.

Pár vycházek po sobě bez ryby pak dokáže člověka celkem otrávit. Naproti tomu s feederem si můžete dobře zachytat i na krátkých vycházkách k vodě. Možná během pár hodin nechytíte žádné velké ryby, ale o zábavu bude postaráno.

Závěr

Netvrdím, že feeder je pro každého ta nejlepší rybolovná technika. Všechny rybářské disciplíny mají své kouzlo. Někdo si raději déle počká na vysněný úlovek kapitálního kapra nebo sumce, někdo propadne muškaření nebo přívlači. Najděte si v rybařině to své, co vás baví.

Pokud vás rybaření přestává těšit, zkuste změnu. A nemusí to být nutně feeder. Prostě zkuste v rybaření jinou výzvu. Jeden kolega rybář u vody okomentoval moje feedery slovy: “Já tomuhle říkám netrpělivé pruty. Můj parťák je má a jenom se trochu hne špička už se natahuje po prutu. To není nic pro mě. Já mám rád u vody relax.”

Přišlo mi to hodně trefné. Možná jsme my vyznavači feederové techniky opravdu jen netrpěliví a chceme rychlé výsledky. Možná je kouzlo feederu v jeho jednoduchosti, díky které se tak trochu vrací ke kořenům klasického rybaření. Ať je to jak chce, jedno platí s jistotou. Koho feeder jednou chytí, toho jen tak nepustí.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (12 hlasů, průměr: 4,67 z 5)
Loading...
Inzerce

4 KOMENTÁŘE

  1. Svatá pravda. Feeder mě dostal tak před osmi lety. Byla a je to jednoduchost chytání ,citlivost na záběr a hlavně ideální technika na řeky , kterým jsem naprosto propadl Na moji kaprařskou výbavu tak padá prach.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno