Cejn velký
Cejn velký ulovený na feeder

Chytání s feederovými pruty je hlavně o velkém množství ryb všech velikostí. Pokud chcete chytat aktivně a přesto se dostat k větším rybám, připravil jsem pro vás deset tipů, jak se pokusit selektovat větší ryby.

Inzerce

Nahodit stranou od krmného místa

První věc, která stojí za vyzkoušení, je nahodit bokem od krmného místo (nebo za krmné místo). Stačí pár metrů vedle. Je to jednoduchý a přitom velmi často fungující způsob, jak se dostat k nějaké bonusové rybě, aniž byste měnili montáže, nástrahy nebo cokoliv jiného.

Větší ryby jsou často opatrnější a pohybují se po okraji krmného místa. Nejednou se mi stalo, že při chytání násadových kaprů se mi nepovedl nához a montáž skončila o pár metrů vedle, než jsem chtěl. A z toho nepovedeného náhozu přišel kapr o pár centimetrů nebo i kilo větší, než doposud.

Nástraha pod háček

Další věcí, která se dá zkusit, je umístění nástrahy pod háček. Není to moc spolehlivé, často se stane, že to malé ryby úplně neodradí a nemá to zásadní vliv. Ale mohou být situace, kdy to pomůže. Navíc se to dá kombinovat s dalšími tipy níže.

Delší vzdálenost nástrahy od háčku

Když nepomůže samotné umístění nástrahy pod háček, můžete ještě zkusit prodloužit vzdálenost nástrahy od háčku (=délku vlasového přívěsu). To už mi obvykle funguje lépe. Alespoň v situaci, kdy chci trochu odstínit záběry cejnů dlaňové velikosti.

Tvrdší nástraha

Tvrdší sousto je další věc, která může, ale nemusí zabrat. Například místo červů na háčku dám peletu nebo boilies pod háček. Místo čerstvého pečiva použiji lisovaný rohlík. Místo sladké kukuřice z plechovky dám pod háček vařenou kukuřici. Někdy umí dobře selektovat větší ryby také tvrdá umělá nástraha.

Větší nástraha

Když zklamou předchozí typy, můžete zkusit nástrahu ještě zvětšit. Dát více zrnek kukuřice pod háček, větší průměr pelety nebo boilies, ale třeba také více červů.

Vynechat živou složku v krmení

Pokud přidáváte do krmení červy nebo další živé návnady, můžete je zkusit na chvíli vynechat. Někdy i tohle může mít vliv na aktivitu malé bílé ryby v okolí krmítka.

Částice v krmení

Pro přilákání větších ryb na krmné místo často přidávám do krmení pelety, kukuřici, pšenici nebo další hrubé částice. Obvykle částice nepřidávám přímo do krmení, ale má  je v oddělené krabičce a dávkuji je podle potřeby pomocí zátkování do krmítka.

Hrubší krmení

Nepřijde mi úplně vhodné měnit druh krmení během lovu. Změnu dělám jen v nejzazším případě. Takže tuto variantu rozmýšlím už před samotným lovem. Když se chci se zaměřit na větší ryby, tak (někdy) sáhnu po hrubším krmení.

Pálivé krmení

Pálivé krmení i nástrahy opět přitahují spíše větší ryby, ale není to pravidlem. Chilli a česnek patří k oblíbeným příchutím ryb a někdy se s nimi podaří dostat i k lepším rybám.

Zjemnit návazec

S tímto typem jsem opatrný. Slabší návazec a menší háček může někdy dávat smysl na větší opatrné ryby, ale zároveň musím myslet na to, jestli budu schopný s jemnější sestavou větší rybu bezpečně zdolat.

Zjemnit mi dává smysl například když se pokouším o velké cejny nebo větší líny. Při snaze o většího kapra bych do jemnějšího návazce nešel.

Závěr

Uvedené tipy berte spíše jako takový tahák, co můžete vyzkoušet pro větší úlovek. Ne vždy se tím podaří dostat k větší rybě. Ale bez zkoušení to prostě nejde.

Zároveň to nejsou tipy na cílený lov kapitálních ryb. Spíš by vám to mohlo pomoci zvětšit průměrnou velikost ryb při běžném aktivním feederovém chytání.

A ještě jeden tip na úplný konec: selektujte jen když to dává smysl. A nezapomeňte, že rybařina by měla být hlavně zábava a ne honba za velkými úlovky. O feederu to platí dvojnásob.

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

1 komentář

  1. pokud použiji tenký návazec třeba č. 12 používám feedrovou gumu kterou upevním
    mezi hlavním a kmenovým návazce mám to vyzkoušeno a fungujete třeba vyzkoušet …

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno