zahájení feederové sezony

Každý feederař se u vody pozná už na dálku. Může za to pro feeder typické postavení prutů. Záběry u feederu signalizuje jemná ohebná špička. Aby byly záběry na špičce dobře vidět, musí vést vlasec od prutu  přibližně v pravém úhlu (90°-120° optimálně). Jsou dvě možnosti, jak toho docílit.

Inzerce

Postavení prutů souběžně (rovnoběžně) se břehem

Pokud máte na břehu dost místa můžete špičky prutů nasměrovat do strany. Díky tomu získáte požadovaný úhel 90°-120°. Toto postavení prutů je vhodné jen pro stojaté vody (rybníky, nádrže, tůně).

Aby se vám dobře zasekávalo, měli byste špičky směrovat tak, abyste nesekali přes ruku.  To znamená pravák bude mít prut postavený špičkou doprava od místa kde sedí.

vybava-na-feeder

 

Špička prutu do strany má svoje výhody i nevýhody. Výhodou je, že vlasec směřující z krmítka více kopíruje dno. Nedochází tak často k přejezdům ryb přes vlasec, takže je to pro ryby méně nápadná varianta. Při lovu na větší vzdálenost se tato výhoda smazává.

Další výhodu poznáte při silnějším větru. Vítr působí na menší část vlasce a tudíž se špičkou tolik necloumá. Při silných vlnách zase můžete schovat špičku lehce pod hladinu. Tím snížíte vliv vln na chvění špičky.

Mezi nevýhody špičky do strany patří větší prostorová náročnost. Na břehu potřebujete místo okolo 4 metrů a volný prostor k záseku. Jako další nevýhodu vnímám to, že se díváte do strany, nemáte tedy v zorném poli svoje loviště a nemůžete tak snadno pozorovat projevy přítomnosti ryb na krmném místě.

Je také složitější si pro toto uspořádání prutů připravit lovné místo. Zvláště pokud takto chytáte na dva pruty. Ne každý revír umožňuje zapíchnutí podpěry přímo na okraji břehu.

Postavení prutů špičkou nahoru

Špičky nahoru jsou typickým postavením prutů pro chytání na řekách. Oproti klasickému postavení prutů vlasec směřuje pod hladinu dál od břehu a proud tak působí na kratší část vlasce. Mnoho rybářů, včetně mě, používá tento styl uspořádání i pro stojaté vody.

Výhodou je jednoduchá příprava místa. Stačí na každý prut jedna delší podpěra, která nemusí být těsně u kraje břehu. Je to prostorově úspornější řešení. Pokud je zarostlý břeh, nemusíte si vysekávat místo na pruty. Navíc se díváte pořád směrem k lovišti, takže si snáze všimnete každého šplouchnutí ryby na krmném místě.

zahajeni-feederove-sezony

Má to však i své mouchy. Při silnějším větru vám vítr víc cloumá se špičkou. Při lovu na kratší vzdálenost vlasec směřuje za krmítkem šikmo vzhůru přes vodní sloupec, takže může víc plašit opatrné ryby. A v neposlední řadě pokud si dáte špičky příliš vysoko, tak vás po celém odpoledni bude pořádně bolet za krkem.

Další varianty a kombinace

Popsal jsem dva základní a nejpoužívanější způsoby uspořádání feederových prutů. Existuje samozřejmě více variant, proto v závěru zmíním alespoň některé z dalších méně typických.

Na řece, pokud chytáte po proudu pod vlastním břehem, můžete mít prut postavený jak u klasické položené, tedy špičku při zemi a prut kolmo k břehu.

Můžete také zkombinovat špičku vzhůru a dostrany a mít špičku prutu mírně vzhůru a mírně do strany. Můžete chytat také lehce stranou od vašeho místa, díky tomu nebudete muset dávat špičku prutu tak moc do strany.

Vidíte, že možností je celá řada, pro začátek doporučuji vyzkoušet první dvě (špičky do strany a nahoru). Časem sami zjistíte, který způsob vám bude nejvíce vyhovovat.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

3 KOMENTÁŘE

    • Ahoj Jirko, při silném větru dávám konce špiček pod vodu. To funguje docela dobře pokud nejsou zároveň moc velké vlny.. Pokud jsou i vlny, nebo jsi na řece nebo na místě, které neumožňuje potopení špiček, tak nezbývá než nasadit tvrdší špičku, těžší krmítko a sekat jen dobře viditelné záběry. Na stojácích se snažím vždycky mít co nejkratší část vlasce nad vodou (špičky dát co nejblíž k vodě).

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno