podzimní chytání na feeder

Po čase, kdy odešlo léto, stromy se začaly zbavovat svých různobarevných lístků, které vítr hnal po hladině a po březích našich vod, se začalo ochlazovat a výrazně měnit počasí.

Inzerce

Den se zkracuje. To je znamení, že přichází podzim. Pro některé konec sezóny, pro některé, převážně vláčkaře, začátek a pro některé doba lovu velkých a opatrných kaprů, kteří si dělají zásoby na zimu.

Moje poslední docházky k vodě byly ve znamení zkoušení a hledání. V hledání nástrah a návnad, pro tohle podzimní chytání a samozřejmě hledání nového lovného místa, kam bych chodil i víckrát po sobě, protože se přehrada upouští. Ryby už zkrátka nenajdeme tam, kde se hojně vyskytovali na jaře a v létě, proto se musíme přesunout i my a objevovat jiná místa.

Výběr vhodného podzimního místa

Každý rok si najdu 1,2,3,5 míst, kam chodím na ryby nejčastěji. Vím, co od míst čekat, kam to házet, co dělat a v kterou dobu je místo nejlepší. Revíry moc neměním, jsem zvyklý na přehradu, kam chodím od malička. Bohužel letos z důvodu oprav drželi hladinu vody poměrně nízko, a proto se na některých místech letos vůbec nedalo chytat.

Prakticky jsem využíval místa 2. Jedno na přítoku v menší hloubce (na jaře a v létě asi 2,5-4m hloubky) a jedno místo ve větší hloubce (asi 7m). Zde jsem podnikal i pár menších vícedenních výprav s kamarády. V dnešní době na prvním místě není téměř voda, protože je v přehradě asi nejmíň vody, co pamatuji.

No a na druhém místě je na dně deska, tzn., že dno je bez překážek, výmolů, porostu, atd.. Předpokládaná hloubka je do 3m, takže najít a udržet ryby na tomhle místě je dost složitá věc. Proto mě to donutilo najít si na podzimní lov jiné místo. Místo ve větší hloubce.

Rozhodl jsem se, že si na poslední vycházku půjčím od kamaráda Honzy odhozový echolot, který si koupil před pár roky ve Švédsku, když chodil chytat na moře, a najdu si nějaké zajímavé místo. Věděl jsem, že chci jít do větší hloubky, tak jsem šel na místo, kde jsem čekal, že větší hloubka je a dal se do sondování dna.

Po chvíli jsem si na dně našel některé zajímavé hrany, co se mi líbily. Hloubka od 7m do 5m. Pruty jsem si vždy nahodil, podle sondy, kterou jsem si nechal nahozenou na hladině a se zaklipovaným navijákem jsem se snažil trefovat stejný bod na druhé straně. Samozřejmě je nutné podotknout, že i když ryby na echolotu jsou, tak to neznamená, že je hned chytíte.

Trpělivost hold přináší růže. Samozřejmě se na břeh nějaká ta ryba podívala a s místem jsem byl opravdu spokojený. Povedlo se. Určitě ještě toto místo teď na podzim navštívím. Můžu tedy na podzim jen doporučit místo, které má zajímavý profil dna, který tvoří překážky, díry a místa, kde se ryby zdržují.

Přesvědčil jsem se, že odhozový echolot je určitě velice dobrý pomocník v hledání zajímavých míst, když si nejste jistí nebo nevíte, jak dno vypadá. Je důležité brát v potaz i to, že dno se může za nějaký čas změnit, zanést bahnem, atd.

feederový prut na podzim

Krmení a zakrmování

V téhle podzimní době se vracím pomalu k jarnímu chytání. Používám převážně černé krmení, pokud možno, tak slané. Když není slané, dosolím či dokořením podle oka po chvíli chytání třeba sám. Opatrně, ať solení nepřeženete, to platí i o koření a proto tyto ingredience používám velice střídmě a opatrně.

Nosím sebou v tašce koření jako badyán, skořici, libeček, chilli, papriku, někdy i vanilkový cukr zase na doslazení, ten převážně v létě. Když jsem bezradný, tak zkouším různé kombinace. Někdy to začne fungovat a někdy ne. To je rybařina.

Teď na podzim se mi osvědčilo i krmení tmavě červené barvy s perníkovo-kořeněnou příchutí, od GoToFish, které by mělo přijít na rybářský trh někdy během příštího roku a které jsem nedávno zkoušel. Tohle krmení jsme s Tomášem ladili právě pro tohle období a musím přiznat, že opět nezradilo. Krmení popíšu v samostatné recenzi během nejbližších dní.

Co se týče skladby podzimního krmení, tak nemusí být už tak atraktivní (nemusí být doplněné pstruhovými peletkami, kukuřicí, červi, atd.), spíš by mělo být takové chudší, abychom si ryby nepřekrmili. Většinou krmení doplňuji, ale v téhle době o něco míň.

Moje krmení, které si míchám u vody, se mi musí líbit, jak po stránce struktury (rozpadající se, tvořící zákal, atd..), barevností (např. žlutá anglická vločka v černé směsi, zrnka kukuřice, atd..), musí být pro ryby atraktivní (peletky, barevné vločky, atd..) a zajímavé (zákal, barevnost, příchuť doplňujících složek, koření, atd..).

Zkrátka to nemůže být jen nějaká matlavá černá nebo červena hmota, která se těžko rozpadá. Krmení musí po dopadu na dno začít pracovat, tzn. rozpadat se, malé částečky musí pronikat do sloupce a rybám dávat jasné znamení, aby se přiblížily a ochutnaly. V tento čas už moc nezakrmuji.

Většinou zakrmím 3-5 náhozy se zaklipovaným navijákem, kvůli přesnosti, aby vznikalo jedno zakrmené místo. Pokud mám pocit, že by ryby mohly přijímat víc potravy, že je třeba pěkně a na místě se nic neděje, zkusím trochu dokrmit. Pokud se nic neděje, zkouším se přibližovat nebo naopak vzdalovat od břehu a ryby hledat kolem zakrmeného místa.

Zkouším posilovat krmení posilovačem, které má GoToFish ke každé své krmné směsi. Krmení a zakrmování je jedna z nejdůležitějších věci, protože pokud ryby na místě nemáte, nebo je na místo nejste schopni stáhnout, tak nemůžete logicky nic chytnout.

připravená suchá směs provlhčená podzimní směs

Nástraha na háček

Na podzim už ryby berou většinou opatrně, a proto dávám na feeder nástrahu na háček. V létě jsem ji dával většinou na vlas. Používám zrnko kukuřice, červíky, foukanou pšenici, atd.. Většinou dávám malou plovoucí extrudu žluté nebo červené barvy a k ní 3 červíky, aby červíci byli nadlehčení nade dnem.

Na druhý prut většinou dávám něco s rybí příchutí nebo něco hodně sladkého, co má vysokou nutriční hodnotu, což je pro ryby v tomhle období velice lákavé, např. halibut pelety (bývají mastné), které vždy něčím nadlehčím, aby se vznášeli nade dnem.

podzimní nástraha plovoucí boilie na podzim

Samozřejmě zkouším různé nástrahy, které by mohly fungovat.Každý den je jiný, navíc v tomhle podzimním počasí už to není tak jednoduché udělat větší počet ryb, přesto se však ještě někdy zachytat dá.

Poslední dobou jsem hodně krát odcházel s rozpačitým pocitem, kdy se mi toho nepodařilo nachytat tolik, jako třeba v létě, ale většinou jsem rybu chytl a s porovnáním s ostatními jsem na tom rozhodně nebyl nějak špatně. No lepší už to asi letos nebude, ale určitě ještě párkrát k vodě vyrazím.

A co Vy? Budu rád, pokud vás článek inspiruje a podaří se vám zachytat i v době, kdy ostatní nechytají. Budu také rád, když přidáte svoje zkušenosti s podzimním rybolovem do komentářů pod článek.

Hodně štěstí a ať se vám daří. Petrův zdar.

Za NaFeeder a krmení GoToFish Bauwič

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
Inzerce
Jiří Bauer
Jsem dlouholetý rybář. S feederem jsem začal před nedávnem a rybařina mě díky němu začala víc bavit.

3 KOMENTÁŘE

  1. Feedr je fakt super,jemný chytání.Obcas se zadařilo že se mi povedla ryba ostatní co chytají na klasiku ani tuk.
    Mě teď funguje jediné rohlík žížaly, cerviky kukuřice ani tuk.
    Feedru Žďár Had

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno